Po co ten cały dyzajn? O czym muszą pamiętać współcześni projektanci smartfonów

Lokowanie produktu

Wzornictwo smartfonów musi ciągle się rozwijać - by dotrzymać kroku temu, co w środku urządzenia. Nowoczesny smartfon wymaga nowoczesnego designu. Taki, który nie tylko ucieszy oko, ale i ułatwi obsługę.

28.06.2018 15.44
honor 10

Właśnie tym był design, przynajmniej w oczach mojego ojca. Światem, który dostosował się do użytkownika. - stwierdził jeden z moich ulubionych współczesnych użytkowników języka polskiego pisanego, Marcin Wicha. W swojej książce “Jak przestałem kochać design” zawarł wiele trafnych wniosków dotyczących projektowania, które być może oczywiste, warte były zanotowania.

Na przykład, przekładając na świat smartfonów - każdy etap projektowania wyglądu urządzenia musi mieć na uwadze funkcje, które to urządzenie ma w przyszłości pełnić. Jeszcze kilka lat temu jednym z najważniejszych trendów w projektowaniu smartfonów było dążenie do smukłości, zminimalizowanie formy, uproszczenie. Bo ten, mimo koniecznej wielkości, musi idealnie mieścić się w dłoni, w kieszeni, w wąskiej torebce czy przegrodzie w teczce. Z drugiej zaś strony, nikt nie chciałby prostego, przypominającego cegłę, nieciekawego urządzenia. Jego wygląd nie może być jednak krzykliwy czy niepraktyczny - przede wszystkim musi być uzasadniony.

Barwa to jedno z najważniejszych narzędzi projektanta.

Ma przykuwać uwagę, definiować styl, wzbogacać urządzenie i czynić je atrakcyjnym. Jest ważna nie tylko z punktu widzenia estetyki, ale także dla wyróżnienia danego modelu czy konkretnej funkcji. Twórcy smartfona Honor 10 temat designu zlecili kilku pracowniom projektowym na świecie. Po zebraniu i przeanalizowaniu pomysłów, zainspirowali się tym, co w zasadzie definiuje współczesny design wszelakich urządzeń mobilnych - stylem życia.

 class="wp-image-731106"

A ten, jak wiadomo, jest pełen ruchu, bodźców, zmian. Tylna obudowa smartfona Honor 10 została wykonana z 15 warstw szkła, dając niesamowity efekt zorzy polarnej. Obraz, który jest w ciągłym ruchu, zaś poszczególne sekwencje nigdy się nie powtarzają. Jak to działa? Światło uderza w powierzchnię, powodując załamanie, które odsłania różne linie odblaskowe z poszczególnych szklanych płaszczyzn. Rozwiązanie proste, a efekty przynosi świetne.

To nie tylko piękne kolory na plecach wyróżniają Honor 10 pod względem wzornictwa. Czworokątny szklany korpus wyposażony jest w 5,84-calowy ekran FullView HD +. Użytkownikom smartfonów zależy na tym, by móc oglądać multimedia w możliwej najlepszej jakości.

Tu do głosu dochodzi ważny trend w projektowaniu smartfonów, czyli pozbycie się ramek na wyświetlaczu.

Honor 10 co prawda posiada u góry wycięcie, ale raczej nie zaburza to doznań wizualnych serwowanych przez szeroki wyświetlacz.

 class="wp-image-731082"

Całkiem oddzielną kwestią są trendy w projektowaniu case’ów smartfonowych. Jako integralna część urządzeń, muszą podkreślać najważniejsze cechy. Do ochrony Honora 10 dostępne są transparentne obudowy, które nie ukrywają najważniejszego wizualnego aspektu telefonu.

Smartfon, rzecz jasna, ma ułatwiać nam prace, codzienne życie, wszelkie aktywności, którym poddajemy się w ciągu dnia. Nowoczesne urządzenia muszą mieć wbudowane systemy czytników biometrycznych. Honor 10 posiada na dole czytnik linii papilarnych. Ukryty, nierzucający się w oczy, chroniony szkłem punkt.

Biometryczna autoryzacja w urządzeniach mobilnych jest już niemal standardem.

 class="wp-image-731103"

Lada moment podobnie będzie ze wsparciem sztucznej inteligencji, by jeszcze lepiej dopasowywać się do indywidualnych preferencji użytkownika. Honor 10 wyposażony został w dwa aparaty wspomagane mechanizmem sztucznej inteligencji. W zależności od tego co chcemy sfotografować, urządzenie pomaga nam dobrać najlepsze nastawy.

Trendy w projektowaniu wyglądu nowoczesnych smartfonów zapewne za chwilę się zmienią. Tak, jak ciągle zmieniają się nasze potrzeby. Jest tak, jak zapowiedziałam w pierwszym akapicie - design to świat, który dostosował się do użytkownika. Ojciec Wichy miał rację.

Tekst powstał we współpracy z marką Honor.

Lokowanie produktu
Najnowsze