REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Snapdragon 850 oficjalnie. Dzięki temu procesorowi komputery mogą pracować bez ładowania ponad dobę

Pierwsze maszyny typu Always Connected PC nie były szczególnie udane. Ich największą wadą była zbyt mała wydajność bezpośrednio przekładająca się na niski komfort korzystania z urządzenia. Rozwiązaniem tych problemów ma być nowy procesor - Qualcomm Snapdragon 850.

05.06.2018
8:25
Qualcomm Snapdragon
REKLAMA
REKLAMA

Na początek przypomnijmy, czym są Always Connected PC. To standardowe komputery z systemem Windows, które nie są napędzane przez procesory zbudowane w oparciu o architekturę x86, tylko ARM. A konkretnie o modele Qualcomm Snapdragon spotykane do tej pory tylko w sprzętach mobilnych.

Rozwiązanie to pozwala na uruchamianie wszystkich aplikacji stworzonych z myślą o systemie Windows i wprowadza do laptopów kilka cech znanych z tabletów i smartfonów, takich jak natywna obsługa modemów LTE oraz czas pracy bez ładowania liczony w dziesiątkach godzin.

 class="wp-image-689668"
Lenovo Miix 630 - połączony PC z łącznością 5G.

Wróćmy do Snapdragona 850.

Kojarzycie układ Qualcomm Snapdragon 845? To obecnie najszybszy chip wykorzystywany w urządzeniach mobilnych z systemem Android. Napędza sztandarowe telefony takie jak LG G7, Xiaomi Mi 8 oraz jedną z wersji Samsunga Galaxy S9. Otóż Qualcomm Snapdragon 850 to jego wersja dopasowana do większych urządzeń, takich jak laptopy oraz komputery konwertowalne. Mamy tutaj do czynienia z tym samym procesem technologicznym 10 nm oraz autorskimi rdzeniami Kryo 385.

Zmian jednak nie ma tak dużo, jak moglibyśmy się spodziewać. Większa obudowa to większe możliwości odprowadzania ciepła. To z kolei pozwoliło na podbicie zegarów procesora do poziomu 2,96 GHz względem 2,8 GHz osiąganych przez Snapdragona 845. Niewiele lepiej, ale jednak lepiej. Najważniejsze jednak jest, żę Qualcomm Snapdragon 850 jest o około 30 proc. szybszy od Snapdragona 835 i to czuć. Pierwsi recenzenci zwracają uwagę na płynniejsze działanie drugiej generacji Always Connected PC w porównaniu z poprzednikami.

Wyłącznie z blogerskiego obowiązku warto wspomnieć o tym, że nowy procesor Qualcomma wspiera nagrywanie w HDR i 4K, bo… kto kręci komputerem treści w 4K? No właśnie. O wiele ważniejsze jest, że integralnym elementem Snapdragona 850 jest modem LTE Qualcomm Snapdragon X20, który pozwala na osiągnięcie transferów na poziomie 1,2 Gbps bez dostępu do sieci Wi-Fi, co robi ogromne wrażenie. A nawet kiedy podłączymy się do domowej sieci, osiągniemy ogromne prędkości transferu, bo procesor Qualcomma wspiera wszystkie najnowsze standardy łączności.

REKLAMA

Najbardziej cieszy jednak czas pracy bez ładowania.

Już poprzednia generacja Always Connected PC pod tym względem górowała nad konkurencją, ponieważ mogła wytrzymać 20 godzin bez dostępu do gniazdka. Teraz ten czas wydłużono do poziomu 25 godzin. Oznacza to, że wyjazd w dłuższą podróż służbową bez ładowarki powoli przestaje być marzeniem i staje się rzeczywistością. Pozostaje mieć nadzieję, że działania Qualcomma zmotywują do pracy Intela i niedługo taki czas pracy stanie się standardem.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA