REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

To już ostatni gwizdek. Koniec 32-bitowych aplikacji na komputerach Apple’a już za rok

Apple kończy z 32-bitowymi aplikacjami. Nowa wersja desktopowego systemu operacyjnego do komputerów Mac, czyli macOS Mojave, będzie ostatnią, która pozwoli na ich uruchomienie. Użytkownikom pozostaje trzymać kciuki za deweloperów.

05.06.2018
16:02
macOS mojave 32 bit
REKLAMA
REKLAMA

Firma z Cupertino sukcesywnie wygasza wsparcie dla 32-bitowych aplikacji w swoich systemach operacyjnych. W pierwszej kolejności przestały wychodzić nowe wersje systemu iOS na telefony, które nie obsługują 64 bitów. Potem aplikacje zniknęły całkowicie wraz z nadejściem iOS 11.

Wsparcie dla 32-bitowych aplikacji w macOS - początek końca.

Obecnie 32-bitowe aplikacje nie tylko nie wyświetlają się już w App Storze, ale w dodatku nie da się ich już uruchomić na smartfonach i tabletach Apple’a. Dokładnie taki sam scenariusz, jak w przypadku programów mobilnych, powtarza się teraz w systemie desktopowym.

Użytkownicy komputerów Apple’a już od jakiegoś czasu otrzymują jednorazowe komunikaty, że 32-bitowe aplikacje są przestarzałe i wymagają aktualizacji ze strony deweloperów. Nowy system macOS 10.14 Mojave może w przyszłości pokazywać jeszcze częściej i jeszcze bardziej agresywne ostrzeżenia.

Jak dowiedzieliśmy się podczas WWDC 2018, kolejna wersja systemu, która zostanie zaprezentowana w 2019 roku, w ogóle nie pozwoli na uruchomienie przestarzałych aplikacji, a macOS Mojave jest ostatnim wydaniem, w którym można z tych programów korzystać. To może okazać się problemem w przypadku programów, które nie są już rozwijane.

 class="wp-image-744796"

Jak sprawdzić, które aplikacje wymagają aktualizacji?

Użytkownicy mogą zobaczyć, które z używanych przez nich programów przestaną działać jesienią 2019 roku, czyli po wydaniu następcy macOS Mojave. W tym celu należy kliknąć ikonę jabłka na górnym pasku nawigacyjnym, wybrać pozycję Ten Mac i wybrać pozycję Raport Systemowy.

REKLAMA

W nowym oknie należy w lewym panelu wybrać pozycję Oprogramowanie/Aplikacje, poczekać na załadowanie listy i posortować ją klikając w pole 64 bity (Intel). Pozycje, przy których pojawiła się w tej kolumnie wartość Nie, wymagają nowej wersji, by utrzymać zgodność z kolejną wersją systemu macOS.

W moim przypadku wygląda to już całkiem nieźle. Oprócz kilku aplikacji systemowych Apple’a, w tym odtwarzacza DVD i niepotrzebnego mi już Silverlighta czekam jedynie na dwie aktualizacje od programistów odpowiedzialnych za aplikację Kindle (z Mac App Store) oraz Steam (spoza Mac App Store).

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA