REKLAMA

Zwiastun końca 32-bitów w ekosystemie Apple'a

Apple przymierza się do zakończenia wsparcia dla 32-bitowych urządzeń. iOS 10.3 może być ostatnią aktualizacją, która wspiera takie smartfony jak iPhone 5, iPhone 5c i tablet iPad 4. Policzone są też dni starych, od dawna nieaktualizowanych aplikacji.

29.03.2017 09.59
iphone 5c - ios 10.3.2 beta
REKLAMA
REKLAMA

Koniec wsparcia dla 32-bitów w ekosystemie Apple'a jest bliski. Z tego powodu już niedługo od dawna nieaktualizowane aplikacje na iPhone'a przestaną działać, a najpewniej jeszcze w tym roku wydana zostanie aktualizacja systemu, która nie trafi na najstarsze dotychczas wspierane przez producenta urządzenia.

iPhone 5, iPhone 5c i iPad 4 bez aktualizacji iOS 10.3.2 w wersji beta

Niewykluczone, że iOS 10.3 jest ostatnią aktualizacją, która trafi na smartfony iPhone 5, iPhone 5c i tablet iPad 4. Jak zauważa Apple Insider, nie da się pobrać obrazu systemu iOS 10.3.2 w wersji beta na te urządzenia. Przyczyną tego może być fakt, że zarówno iPhone 5 i iPhone 5c, jak i iPad 4 generacji wykorzystują 32-bitowy procesor Apple A6.

Wersję beta systemu iOS 10.3.2 można pobrać wyłącznie na 64-bitowe urządzenia z układem Apple A7 lub nowszym. Nie powinno to zresztą dziwić, bo iPhone 5 w którym debiutował układ A6 pochodzi z... 2012 roku. 5 lat wsparcia dla urządzenia mobilnego i tak jest rekordowe w branży, w której często producenci porzucają swoje sprzęty jak tylko wyjdą z fabryki.

32-bitowe aplikacje w iOS 10.3 - niedługo przestaną działać class="wp-image-554264"

Apple przygotowuje się też do porzucenia wsparcia dla 32-bitowych aplikacji

Jeśli korzystacie na swoich iPhone'ach ze starych programów, które deweloperzy już dawno porzucili, to mam złą wiadomość. Apple przygotowuje się do wyciągnięcia wtyczki. Wiele osób obawiało się, że zostaną one wyłączone już w iOS 10.3.

Jak się okazało stare i od dawna nieaktualizowane aplikacje bez obsługi 64-bitów po aktualizacji do iOS 10.3 jeszcze działają. Po ich uruchomieniu system jednak informuje użytkownika, że niedługo zakończy dla nich wsparcie.

REKLAMA

Sprawdziłem to na przykładzie czytnika RSS z 2011 roku, który była projektowana z myślą o iPhonie 4S. Wśród wykorzystywanych na co dzień aplikacji takich już nie mam, ale wedle szacunków w App Storze może być nadal ponad 100 tys. takich pozycji.

Osoby korzystające z takich programów mogą odzywać się do deweloperów z prośbą o uaktualnienie, ale patrząc realistycznie to najwyższy czas, żeby poszukać zamienników.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA