REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Wczoraj wybrałem Apple. Dzisiaj Apple wybrał Polskę

2018 rok zapamiętam jako bardzo ważny dla Apple w Polsce oraz dla Polaków korzystających z iPhone'ów, iPadów i komputerów Mac. Firma w końcu przypomniała sobie o nas i wprowadziła do naszego kraju szereg usług, które wcześniej były niedostępne.

13.06.2018
14:47
Postawiłem na Apple w odpowiednim momencie. Firma właśnie zaczęła traktować Polskę bardzo poważnie
REKLAMA
REKLAMA

Gdy przesiadałem się z Windowsa na macOS-a czułem wyłącznie ulgę. Miałem już dość Windowsa - tego, że aktualizacje systemu sabotowały mi pracę oraz tego, że potrafiły zmieniać mi ustawienia, które wcześniej wprowadziłem. Miałem też już dość problemów ze sterownikami, które potrafiły się wysypywać regularnie wraz z instalowaniem kolejnych uaktualnień Windowsa. Nie odpowiadało mi też podejście firmy Microsoft do użytkownika i fakt, że ponad jego komfort, wygodę i bezpieczeństwo stawiała własne interesy i widzimisię. Zgodnie z przeczuciem macOS dał mi ukojenie.

Jednak w przypadku przesiadki z Androida na iOS miałem sporo wątpliwości. Z Google Pixela byłem bardzo zadowolony, a z Androidem znaliśmy się jak łyse konie. Jednak przesiadka na iPhone’a była w moim przypadku naturalną konsekwencją wcześniej podjętych decyzji - zmianą narzędzi pracy na stacjonarny komputer z macOS i mobilnego iPada z iOS.

Obawiałem się jednak, że będzie doskwierał mi fakt, że Apple nie traktuje Polski poważnie. Gdy przesiadałem się na ekosystem Apple w Polsce nie działało Apple Pay, które będzie swoją premierę nad Wisłą miało już w przyszłym tygodniu (wtorek 19 czerwca - zapamiętajcie tę datę), nie było App Store’u w języku polskim, nie było w sprzedaży kart upominkowych App Store & iTunes. Nie było też aplikacji Wsparcie Apple dostępnej w naszym języku.

Google to wszystko wtedy już miał, a nawet sporo więcej. Karty upominkowe do Google Play można kupić niemal na każdym kroku. Płatności mobilne Google Pay (wcześniej znane jako Android Pay) są dostępne w Polsce i mogą z nich korzystać klienci wielu banków. Usługi Google są bardzo dobrze spolszczone, a nawet asystent głosowy Google Now dobrze rozumie polską mowę. Siri i inne usługi Apple wypadały blado w tym porównaniu.

Na szczęście dzisiaj w języku polskim możemy już korzystać z App Store’u (zawartość zakładki „Dziś” od paru dni jest przetłumaczona), w sklepach kupimy karty przedpłacone na zakupy w App Storze i sklepie iTunes. Przetłumaczono także interfejs aplikacji Wsparcie Apple.

Aplikacja Wsparcie Apple w j. polskim to totalna nowość

Apple udostępnił dzisiaj aplikację Apple Support w 20 nowych krajach. Na liście tej znalazła się Polska. Aplikacja u nas nazywa się Wsparcie Apple, można ją bezpłatnie pobrać ze sklepu App Store i pomaga w rozwiązaniu problemów technicznych ze sprzętem i usługami Apple.

Interfejs aplikacji został podzielony na trzy części: Odkrywaj, Uzyskaj wsparcie i Konto.

 class="wp-image-751447"

W zakładce Odkrywaj użytkownik może przeczytać artykuły, które w przystępny sposób pozwalają zapoznać się z wieloma funkcjami i możliwościami sprzętów Apple. Publikacje są przygotowane tak, aby na konkretnych przykładach nauczyć użytkownika, jak może korzystać z różnych opcji. Nie brakuje czytelnych grafik i multimediów, które ułatwiają naukę.

 class="wp-image-751444"

Zakładka Uzyskaj wsparcie pozwala na wybranie odpowiedniego tematu, z którym użytkownik ma problem. Aplikacja wie, które sprzęty posiada dana osoba oraz z jakich usług korzysta. Dzięki temu Wsparcie Apple podpowiada konkretne kategorie z działu pomocy.

Wystarczy parę dotknięć ekranu, aby dowiedzieć się, gdzie i w jaki sposób można oddać sprzęt do naprawy w serwisie. Również kilka ruchów palcem pozwoli uzyskać informacje, jak poprawnie skonfigurować system i aplikacje Apple.

Gdyby wcześniej przygotowane publikacje nie wystarczyły w rozwiązaniu problemów, to można z poziomu aplikacji zadzwonić do konsultanta lub poprosić, żeby zadzwoniono do nas. Super sprawa.

 class="wp-image-751441"

Po przejściu do zakładki Konto użytkownik może np. sprawdzić status gwarancji posiadanych urządzeń marki Apple oraz uzyskać informacje o sposobach jej przedłużenia.

Apple, teraz czas na Siri po polsku?

Apple wykonał w tym roku znaczące manewry na rynku Polskim. Dostosowano wiele usług do naszej lokalizacji i języka. Doceniam to.

Nie ukrywam jednak, że czekam na jeszcze jeden ruch Apple - debiut Siri w języku polskim. Google Now już mówi po polsku. Google Assistant - nowy asystent głosowy Google’a - jeszcze nie potrafi, ale najprawdopodobniej do końca roku nauczy się wielu nowych języków, w tym również polskiego. Google zapowiedział już testy języka polskiego w Asystencie.

REKLAMA

Głupio byłoby, gdyby Siri znowu została w tyle.

Ostatnie działania Apple pokazują, że firma zaczęła traktować bardzo Polskę poważnie. Nadwiślański kraj nie odstaje już od wielu europejskich państw. Tylko ta Siri…

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA