REKLAMA

Apple Pay zadebiutuje w Polsce w drugiej połowie czerwca

Już ponad milion Polaków korzysta z płatności mobilnych, a niebawem będzie ich jeszcze więcej - w drugiej połowie czerwca Apple Pay wejdzie do Polski. Mamy informacje od dwóch niepowiązanych ze sobą informatorów.

20.04.2018 10.40
Apple Pay zadebiutuje w Polsce w drugiej połowie czerwca 2018
REKLAMA

Pod koniec 2017 r. informowaliśmy, że pięć banków działających w Polsce negocjuje z Apple warunki wdrożenia u siebie płatności mobilnych Apple Pay. Była wtedy mowa o mBanku oraz o BZ WBK - trzy pozostałe banki nie zostały wymienione z nazwy. Teraz informacje te się potwierdzają.

REKLAMA

Apple Pay w Polsce

Apple Pay zadebiutuje w Polsce w drugiej połowie czerwca 2018

Spider’s Web dowiedział się z dwóch niepowiązanych ze sobą źródeł, że Apple Pay wejdzie do Polski w tym roku, a datę startu usługi wyznaczono na drugą połowę czerwca.

Z naszych informacji wynika, że w czerwcu, jako pierwszy (lub jako jeden z pierwszych - równolegle z innymi bankami), Apple Pay w Polsce uruchomi BZ WBK.

Oprócz BZ WBK (który planuje zmianę nazwy na Santander Polska) na Apple Pay jest już gotowy mBank. Wiemy, że aplikacja mobilna mBanku została dostosowana do płatności Apple kilka miesięcy temu. Zrobiono to przy okazji zeszłorocznego redesignu. Start Apple Pay w mBanku również planowany jest na drugą połowę czerwca.

Przedstawiciele banków na razie nie potwierdzają tych informacji, ale ich ręce i usta są związane - Apple wymaga od swoich partnerów podpisania umów o poufności i przedwczesne zdradzenie tego typu informacji wiązałoby się z wielomilionowymi karami.

Spider’s Web jednak dotarł do osób z branży, które są dobrze poinformowane - podały nam nazwy banków, datę wdrożenia oraz szczegóły związane z aplikacjami mobilnymi, które będą wspierały Apple Pay.

Ciekawe, co na to Samsung?

W lipcu 2017 r. informowaliśmy, że Samsung nie przygotowuje się do uruchomienia systemu płatności mobilnych Samsung Pay w Polsce. W rozmowie ze Spider’s Web Olaf Krynicki, rzecznik Samsunga w Polsce powiedział:

Nie planujemy na razie wdrożenia usługi Samsung Pay w Polsce, choć nie wykluczamy powrotu do niej w przyszłości.

Dowiedzieliśmy się, że Samsung nie dogadał się z żadnym z dużych podmiotów bankowych. Jako powód podawano wtedy, że polski rynek usług płatniczych jest zbyt zaawansowany:

REKLAMA

Samsung wiązał ze swoją usługą Pay w Polsce duże nadzieje, jednak mocno sparzył sobie ręce. Liczono na deal z jednym lub dwoma dużymi bankami detalicznymi, chociażby PKO BP, czy Pekao SA, co zapewniłoby kilkudziesięcioprocentowe pokrycie rynku. Nie wyszło. Zainteresowanie wprowadzeniem Samsung Pay wykazywały jedynie mniejsze, niewielkie podmioty bankowe. To za mało, by projekt mógł odnieść w Polsce zasięgowy i finansowy sukces - tak pisaliśmy o sprawie w lipcu ubiegłego roku.

Teraz Samsung Polska może chcieć wrócić do marzeń o uruchomieniu płatności mobilnych Samsung Pay. Koreańska firma nie lubi zostawać w tyle za konkurencją, a już szczególnie za Apple.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA