REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Microsoft Build to konferencja dla programistów. Oto kilka nowości dla twórców oprogramowania

- Aplikacje to już nie tylko prostokątne okna - powiedział w trakcie początkowej prezentacji tegorocznej konferencji Build prezes Microsoftu. 

09.05.2018
15:03
Microsoft Build - oto kilka nowości dla programistów
REKLAMA
REKLAMA

Satya Nadella nawiązywał tym samym do rzeczywistości z jaką stykają się współcześni twórcy aplikacji. Muszą oni brać pod uwagę szereg aspektów tworzenia oprogramowania, które są wciąż nowe i nie do końca zbadane pod kątem możliwości.

Te aspekty to między innymi: kontynuowanie pracy pomiędzy urządzeniami, o często diametralnie różnych możliwościach, interakcja z użytkownikiem na zasadzie dialogu, czy też wprowadzanie do oprogramowania elementów uczenia maszynowego i logiki rozmytej. Wszystko to powoduje, że w rzeczywistości, zgodnie z tym co powiedział CEO Microsoftu, aplikacje nie są już zwykłymi prostokątami, w których użytkownik wybiera funkcje do wykonania.

W jaki więc sposób Microsoft stara się w tym roku wspomóc twórców aplikacji?

Fluent Design w aplikacjach Win32

Pierwszą zapowiedzianą na Build nowością jest wsparcie dla Fluent Design w aplikacjach zbudowanych na starszych komponentach. Nawet jeśli jest to program napisany w Windows Forms czy aplikacja natywna Win32.

Microsoft Fluent Design System class="wp-image-563827"
Microsoft Fluent Design System

Fluent Design System został zapowiedziany w zeszłym roku i zostaje sukcesywnie dodawany do poszczególnych elementów dostępnych dla programistów. Wprowadzono go  w niektórych aplikacjach stworzonych przez Microsoft. Umożliwienie użycia Fluent w każdej praktycznie aplikacji pod Windowsem spowoduje, że ich interfejs będzie spójny i nowoczesny.

Desktop packs dla .NET Core

.NET Core otrzyma w tym roku preview dla wersji 3 oraz prawdopodobnie finalną wersją w 2019 roku. Dużą nowością w nowej edycji będzie wsparcie dla systemów desktopowych, w szczególności Windows Forms, Windows Presentation Foundation oraz Universal Windows.

 class="wp-image-729000"

Wbrew pozorom nie będzie to oznaczać przenośności desktopowych aplikacji napisanych dla Windows na wszystkie inne systemy wspierane przez .NET Core (np. macOS czy Linux). Będzie to jedynie umożliwiało uruchomienie aplikacji Windows na środowisku uruchomieniowym .NET Core. W tym celu programiści muszą przekompilować swoją aplikacje, wybierając .NET Core jako cel kompilacji.

Jakie ma to zalety? Przede wszystkim zapewnia lepszą przenośność aplikacji, zwiększenie wydajności (.NET Core jest wydajniej napisane), oraz integrację z narzędziami dostęnymi dla .NET Core.

Nowe funkcje w Visual Studio

Flagowe narzędzia dla programistów zyskają nowe możliwości. Przede wszystkim lepszą współpracę z chmurą (np. publikowanie prosto do kontenerów Kubernetes), ale i takie pomocne w codziennej pracy funkcje jak step-back debugging w aplikacjach .NET Core, umożliwiające cofanie się w czasie i przywracania poprzedniego stanu aplikacji w trakcie debugowania.

Zapowiadana już kilka miesięcy temu funkcja Live Share zyskuje zaś wersję Public Preview, dzięki czemu więcej twórców aplikacji może ją przetestować (dotąd trzeba było zarejestrować się na stronie projektu). Live Share umożliwia zdalną współpracę nad kodem i debugowaniem kodu z innymi programistami.

REKLAMA
 class="wp-image-729003"

Intellicode to coś, czego nazwa nie bez powodu przywodzi na myśl znany mechanizm podpowiedzi Intellisense. Ma to być bowiem Intellisense na sterydach. Podpowiedzi będą oparte o sztuczną inteligencję i dostarczą nam najbardziej sensownych w danym momencie opcji. Duże wrażenie robi też podpowiadanie poprawek do kodu w oparciu o wzorce - często w ten sposób możemy uniknąć prostych pomyłek w rodzaju pomylenia nazwy zmiennej.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA