Wyniki Speedtestu nie pozostawiają złudzeń - polski internet mobilny przyśpiesza za wolno. Polska spadła w rankingu
Speedtest.net opublikiwał wyniki światowych testów szybkości intenetu. Jest i trochę lepiej, i trochę gorzej.
Od 2006 r. Speedtest.net testuje szybkość internetu. Na bazie uzyskanych wyników publikuje rankingi prędkości internetu mobilnego i stacjonarnego. Pół roku temu sprawdzaliśmy, jak radzi sobie Polska na tle innych krajów biorących udział w teście. Dobrze nie było. Teraz jest trochę lepiej. I gorzej.
Polski internet mobilny przyśpiesza, ale za wolno
Powiedzieć, że Polska nadal nie bryluje w tych rankingach, to jak nic nie powiedzieć. Pół roku temu byliśmy na 49. miejscu z wynikiem 21,43 Mbps. W styczniu sprawa w teorii powinna wyglądać lepiej, bo prędkość wzrosła do 22,09 Mbps, czyli nieznacznie, ale jednak. Niestety ten wzrost jest znacznie mniejszy niż to, co może odczuć reszta świata. Szybkość w Norwegii, która utrzymała pierwszą pozycję, skoczyła z 52,59 Mbps do 62,75 Mbps, czyli znacznie bardziej niż w Polsce. Przez to w kontekście innych krajów obiektywnie lepszy wynik niż pół roku temu daje gorsze, bo dopiero 53. miejsce.
Pesymiści mogą się martwić spadkiem pozycji w rankingu i relatywnie wolniejszym internetem w stosunku do innych krajów. Optymiści cieszyć tym, że mimo wszystko nasz internet mobilny pełznie w dobrym kierunku.
Stałe łącza napawają ostrożnym optymizmem.
W rankingu stałych łącz jest znacznie lepiej. Poprawę widać i w czystych liczbach, i w pozycji w rankingu. Obecnie jesteśmy na 34. miejscu z prędkością 42,44 Mbps. Pół roku temu byliśmy 39. z wynikiem 35,09 Mbps. Wzrost może nie zwala z nóg, ale jest widoczny. Może nieco za wcześnie na otwieranie szampana, ale warto się przynajmniej uśmiechnąć.
W górze rankingu nadal dominują państwa z Azji, choć Europa nie pozostaje daleko w tyle. Islandii udało się nawet awansować na drugie miejsce z 161,98 Mbps, wyprzedzając Hongkong (136,15 Mbps) i Koreę Południową (133,05 Mbps). Co zastanawiające do pierwszej piątki znów złapała się Rumunia (103,59 Mbps).
Niedoskonałe narzędzie, ale lepsze niż żadne.
Na wyniki Speedtestu należy patrzeć z pewnym sceptycyzmem. Strona zestawia dane pobrane od osób, które z różnych powodów zdecydują się na niej sprawdzić prędkość swojego internetu. Niepokój może też budzić dość potencjalnie mała próba dla internetu mobilnego. Dlatego warto na Speedtest patrzeć nie tyle w kontekście suchych liczb, ale zmian, jakie są obserwowane w okresach pół roku czy roku.