REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Podróże

Pierwsze połączenia Hyperloop w Stanach powstaną w krainie Wielkich Jezior

Firma Hyperloop Transportation Technologies podpisała właśnie swój pierwszy kontrakt w Stanach Zjednoczonych. Superszybkie linie komunikacyjne połączą miasta na terenie Great Lakes Megalopolis.

17.02.2018
10:07
Pierwsza linia Hyperloop
REKLAMA
REKLAMA

Od kilku lat Elon Musk planuje zbudowanie systemu bardzo długich tuneli, w których panowałoby wyjątkowo niskie ciśnienie powietrza. W tunelach mają poruszać się wagoniki, których maksymalna prędkość wynosiłaby 1200 km/h. Wagoniki powinny znajdować się na magnetycznych płozach ze stopu wykorzystywanego przez Space X.

Za sprawą umieszczonych w wagonikach pomp oraz otworów w płozach, pod kabinami ma wytwarzać się rodzaj poduszki powietrznej, dzięki której pojazd by lewitował. Realizacja tego planu właśnie się zaczęła.

— Chcemy zacząć od tego regionu, ponieważ wiemy, że w miastach takich jak Cleveland, Chicago, czy Pittsburgh znajdziemy zarówno wykwalifikowanych ludzi, jak i całe potrzebne nam zaplecze produkcyjne - mówi Andrea La Mendola - dyrektor ds. operacji globalnych w HTT.

Pierwsze połączenie Hyperloop w USA: z Cleveland do Chicago w niecałe pół godziny.

Oczywiście tak skomplikowane przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez pomocy zainteresowanych nią stanów. Budowa super-szybkich połączeń Hyperloop realizowana będzie m.in przy współpracy z North Ohio Areawide Coordinating Agency (NOACA) i Illinois Department of Transportation (IDOT).

Ponadto przedstawiciele stanów wchodzących w skład GLM zwrócili się do Białego Domu z prośbą o dofinansowanie całego przedsięwzięcia - chodzi o kwotę 20 mln dol. Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła - nie jest to jednak na tyle duży grant, żeby całe przedsięwzięcie uzależnić od tego, czy zostanie on przyznany, czy nie.

Pierwszy pneumatyczny tunel ma połączyć Cleveland i Chicago. Jak na razie inżynierowie szukają optymalnej trasy. Nie wiemy jeszcze, kiedy ruszy budowa - HTT zapewnia jednak, że podróż koleją pneumatyczną z Cleveland do Chicago nie zajmie dłużej, niż 28 minut.

Najdłuższa z zaproponowanych tras na terenie USA w przyszłości powstanie prawdopodobnie między Cheyenne i Houston. Odcinek miałby długość ponad 1850 kilometrów i skróciłby czas podróży do 1 godziny i 45 minut z ok. 17 godzin, które dzisiaj trzeba spędzić w samochodzie czy autobusie.

Hyperloop pojawi się nie tylko w Stanach.

REKLAMA

W ramach konkursu Hyperloop One Global Challenge 11 zespołów zaprezentowało projekty tras łączących 35 miast. Na tej liście znalazła się również trasa Warszawa – Wrocław. Długość zaprojektowanej trasy to 415 km. Oznacza to, że wsiadając do Hyperloop w Warszawie, podróż do Wrocławia zajęłaby raptem 37 minut.

Perspektywa błyskawicznych podróży wygląda cudownie. Optymizm z pewnością trochę zelżeje po obliczeniu kosztów takiego przejazdu i podaniu orientacyjnych cen biletów Hyperloop. Ale na razie ekscytujmy się samą możliwością.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA