REKLAMA

Takiego przejęcia jeszcze na polskim rynku nie było. Powstanie paliwowy gigant

Zarząd PKN Orlen podpisał list intencyjny ze Skarbem Państwa w sprawie przejęcia kontroli kapitałowej nad grupą Lotos. Od pojawienia się oficjalnej informacji cena akcji obu spółek szybuje mocno w górę.

27.02.2018 13.17
Orlen przejmuje Lotos. Nadchodzi paliwowy gigant
REKLAMA
REKLAMA

Już od co najmniej paru miesięcy można było usłyszeć, że rysuje się wyraźny plan przejęcia przez PKN Orlen Grupy Lotos. Przedstawiciele władzy widzieli w tym ruchu zabezpieczenie Udziałów Skarbu Państwa w Orlenie.

Cel: kontrola kapitałowa.

To co jeszcze nie tak dawno było jednak tylko medialno-polityczną spekulacją dzisiaj się ziściło. Tuż po godz. 12 Zarząd PKN Orlen poinformował o liście intencyjnym, a w nim stoi, że Orlen chce kupić 53 proc. akcji Grupy Lotos. Zobowiązano się do „podjęcia w dobrej wierze rozmów, których celem będzie przeprowadzenie transakcji".

Cała operacja wymaga jeszcze wielu ustaleń i analiz. Ale uczyniono właśnie pierwszy, poważny krok w jej kierunku. Patrząc na notowania GPW tuż po publikacji listu intencyjnego trzeba ocenić nastroje inwestorów bardzo pozytywnie. Kursy obu spółek poszybowały w górę.

Zabroniony monopol?

Taka transakcja może oznaczać, że ok. 200 stacji paliw Lotosu w Polsce przejdzie pod skrzydła PKN Orlen. Decydująca dla całej transakcji wydaje się opinia UOKiK, który pilnuje, by żaden podmiot w kraju nie miał udziału w rynku większego niż 40 proc. Połączony Orlen z Lotosem może osiągnąć nawet 45 proc.

Możliwy scenariusz? Popatrzmy na chwilę na zachodniego sąsiada. Gdy w Niemczech BP przejmowało Aral musiało pozbyć się ok. 500 stacji paliw, właśnie z powodów przepisów antymonopolowych.

REKLAMA

Przed planowaną transakcją Skarb Państwa ma 27,5 proc. akcji PKN Orlen i 53,2 proc. udziałów w Lotosie.

ZapiszZapisz

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA