REKLAMA

Miała być rewolucja, ale coś jej nie widać. Zapytaliśmy twórców o przyszłość Essential Phone

Wokół tego produktu było wiele szumu, gdy dwa lata temu Andy Rubin – twórca Androida – zapowiedział, że bierze sprawy we własne ręce. Od premiery Essential Phone minął prawie rok i… no właśnie: i co?

27.02.2018 17.21
Essential Phone.
REKLAMA
REKLAMA

Aż chciałoby się powiedzieć „i nic”. Sprzedaż Essential Phone po pierwszym półroczu osiągnęła mizerne 90 tys. egzemplarzy. Powodów ku temu było kilka:

  • Wysoka cena – Essential Phone startował z pułapu około 699 dol., co niestety okazało się strzałem w stopę. Nikt nie chciał kupić telefonu kompletnie nieznanej marki w cenie nowego Google Pixela.
  • Fatalny aparat – w początkowym rzucie aparat Essential Phone był dramatycznie zły. Recenzenci na całym świecie jednoznacznie skrytykowali urządzenie za jego możliwości fotograficzne.
  • Ograniczona dostępność – Essential Phone był i jest dostępny wyłącznie w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Ba, firma nie rozsyła nawet egzemplarzy recenzenckich poza te terytoria.
 class="wp-image-689113"

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy Essential jednak odbił się od dna.

Pomogła w tym przede wszystkim zmiana polityki cenowej. W tej chwili Essential Phone można kupić za 399-449 dol. Cena okazała się tak okazyjna, że producent nie nadąża z zaspokajaniem popytu.

 class="wp-image-689128"
Fot: Tomasz Domański.

Drugi powód poprawy sytuacji to regularne aktualizacje, w tym znaczący update aparatu, który drastycznie zmienił jakość produkowanych fotografii, stawiając Essential Phone w czołówce z najlepszymi. To sprawia, że obecnie telefon Andy'ego Rubina jest jednym z najtańszych smartfonów na rynku o tej specyfikacji, z tak dobrym aparatem i - dodatkowo - oferującym rozszerzenia w formie modułów, choć... od premiery nie przybył żaden ponad kamerkę 360.

 class="wp-image-689116"

Podczas MWC 2018 mieliśmy okazję zamienić kilka słów z twórcami telefonu i dowiedzieliśmy się kilku istotnych rzeczy.

Sprzedaż, choć pozornie wydaje się niska, odpowiada oczekiwaniom firmy a nawet je przewyższa.

Przedstawicielka Essential powiedziała nam, że Essential Phone od początku nie miał być produktem produkowanym w wysokim nakładzie, lecz raczej niszowym, butikowym wręcz urządzeniem o najwyższej jakości wykonania.

 class="wp-image-689101"

I rzeczywiście – po raz pierwszy miałem styczność z Essential Phone i z marszu urzekł mnie on jakością wykonania i designem. Tytanowa ramka i ceramiczna obudowa tworzą naprawdę unikatowe połączenie, które bardzo dobrze leży w dłoni, świetnie wygląda, a jednocześnie nie wyślizguje się z rąk.

 class="wp-image-689119"

Urzekający jest też ekran, który wydaje się być najbliższy idei „bezramkowości”. Wyjąwszy mały dzyndzelek na aparat u szczytu ekranu, wyświetlacz rzeczywiście rozlewa się od krańca do krańca. Sprawia to jeszcze lepsze wrażenie, niż w iPhonie X.

 class="wp-image-689125"
Fot: Tomasz Domański.

Biorąc pod uwagę to, że Essential Phone napędzają topowe podzespoły (Snapdragon 835, 4 GB RAM-u, 128 GB pamięci na dane) i czyściutki, regularnie aktualizowany Android, mamy wszelkie powody, by żałować braku jego dostępności w Europie. Zwłaszcza teraz, w nowej, niższej cenie.

 class="wp-image-689110"

Przedstawiciele Essential zapewnili nas jednak, że pracują nad zwiększeniem dostępności produktu i współpracują z operatorami, by rozszerzyć dostępność Essential Phone na Europę.

 class="wp-image-689134"
Fot: Tomasz Domański.

Udało nam się także dowiedzieć, że powstaje już Essential Phone 2, lecz prawdopodobnie nie zobaczymy go na rynku w 2018 roku.

 class="wp-image-689122"
REKLAMA

Firma skupia się na zyskaniu większego rozgłosu i trafieniu na większą liczbę rynków przed rozszerzeniem portfolio, co jest rozsądną strategią. I choć nie udało się nam spędzić z Essential Phone’em wiele czasu, mocno liczę na to, że kiedyś będziemy mogli nabyć urządzenie nad Wisłą.

 class="wp-image-689131"
Fot: Tomasz Domański.
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA