REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Jeśli nie musisz, to nie wychodź z domu. Zanieczyszczenie powietrza w Polsce przekroczyło wszelkie normy

Pomimo wysokich jak na tę porę roku temperatur, jakość powietrza jest zatrważająca. Smog w Polsce ponownie stał się faktem. Urzędnicy odradzają wietrzenia mieszkań i długotrwałego przebywania na dworze.

18.10.2017
14:49
smog w Warszawie smog w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Od jakiegoś czasu stacje badania powietrza w wielu dużych miastach zanotowało przekroczenie stężenia szkodliwego pyłu PM10 o kilkaset procent. Co więcej, w ciągu następnych kilkudziesięciu godzin jakość powietrza nadal się pogorszała.

Sytuacja ta dotyczy przede wszystkim południowej połowy kraju, w tym Poznania oraz Warszawy. Komplet informacji na temat smogu można znaleźć na rządowej stronie poświęconej jakości powietrza w Polsce, z której pochodzi poniższa mapa.

Smog w Polsce: Dane na 18.10.2017 class="wp-image-611293"
Smog w Polsce: Dane na 18.10.2017

Problem jest naprawdę poważny. Z tego powodu warszawski Ratusz wystosował oświadczenie, w którym odradza wietrzenia mieszkań, ćwiczeń na dworze oraz długotrwałego przebywania na zewnątrz.

Inne miasta jeszcze nie upubliczniły podobnych komunikatów. Uważam jednak, że choć zalecenia dotyczą mieszkających w Warszawie kobiet w ciąży, dzieci oraz osób starszych, to powinni się do nich zastosować mieszkańcy wszystkich miejscowości, w których zaniczeczyszczenia powietrza są poważnym problemem.  Lepiej go nie lekceważyć.

Smog w Polsce: jak sobie z nim radzić?

Jest kilka opcji prowadzenia tej walki. Przykładowo, władze stolicy w swoim oświadczeniu apelują o ograniczenie korzystania z samochodów oraz palenia w kominkach. Ja z kolei polecam korzystanie w domach i biurach z oczyszczaczy powietrza.

Przydatne będą też aplikacje, które na bieżąco będą informować was o aktualnej jakości powietrza, dzięki czemu będziecie mogli podjąć świadomą decyzję o wyjściu z domu. Najlepsze z nich znajdziecie w przygotowanym przez nas zestawieniu.

Inną receptę na walkę z problemem przedstawili członkowie warszawskiego stowarzyszenia „Miasto jest Nasze”. Ich zdaniem problem można tymczasowo rozwiązać myjąc na mokro ulice w centrum miasta.

REKLAMA

Według nich smog w dużych miastach powstaje z powodu nieczystości zalegających na ulicach, które wzbijają się w górę, gdy poruszają się pojazdy. Zmycie zanieczyszczeń miałoby pomóc w walce ze smogiem. Z możliwości tej należy korzystać dopóki nie ma przymrozków, a co za tym idzie, nie spowoduje ona znaczących utrudnień w ruchu.

Mimo wszystko musimy powoli przyzwyczaić się do smogu, ponieważ nadeszła połowa roku, w trakcie której problem ten będzie szczególnie odczuwalny w całym kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA