REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

W końcu wybrałem oczyszczacz powietrza do domu i mówię, na co trzeba zwrócić uwagę

Smog jest realnym problemem, dlatego zdecydowaliśmy się na zakup oczyszczacza powietrza. Nie było to łatwe zadanie, bo wybór jest ogromny, a ceny skrajnie różne. Po kilku tygodniach czytania recenzji, opinii i komentarzy wiem już, na co trzeba zwracać uwagę.

16.01.2017
20:00
Jaki oczyszczacz powietrza kupić? Zwróć uwagę na jedną rzecz
REKLAMA
REKLAMA

Nie sądziłem, że zakup oczyszczacza powietrza będzie takim wyzwaniem. Nam podjęcie decyzji zajęło kilka tygodni, a przez ten czas przeczytaliśmy pół internetu oraz kontaktowaliśmy się ze znajomymi, którzy mieszkają w regionach Polski, gdzie problem smogu jest jeszcze większy niż u nas.

Funkcje oczyszczacza powietrza - na co zwracać uwagę?

Kupując oczyszczacz powietrza trzeba zwrócić uwagę na szereg funkcji i parametrów.

Podstawowa sprawa to zastosowany system filtrowania. Z ilu elementów się składa, czy potrafi wyłapywać kurz i sierść zwierząt, czy pochłania zapachy i czy radzi sobie z alergenami - to trzeba sprawdzić. No i najważniejsze, czyli jak radzi sobie ze smogiem, czyli pyłem zawieszonym (PM 2,5).

Drugorzędną funkcją może być nawilżanie powietrza. Sprawdź, czy oczyszczacz ma tę funkcję i jak duży ma pojemnik wodę - przecież nie chcemy go uzupełniać kilka razy dziennie. Generalnie dążymy do tego, żeby urządzenie było jak najbardziej bezobsługowe.

Kolejne opcje, które są mile widziane, to jonizacja powietrza oraz lampa UV. Lampa będzie odpowiedzialna za likwidację bakterii, roztoczy, wirusów i grzybów. Zaś jonizator naładuje nasze otoczenie jonami ujemnymi, które mogą poprawić środowisko, w którym przebywamy, a w którym zapewne nie brakuje komputerów i innej elektroniki, która wytwarza jony dodatnie. Produktem ubocznym jonizacji jest jednak ozon, który w niewielkich ilościach nie jest szkodliwy dla ludzi. Osoby, które obawiają się nadmiernego wytwarzania ozonu przez oczyszczacz powietrza z funkcją jonizatora, powinny wybrać urządzenie, które pozwala wyłączać jonizację bez wyłączania innych funkcji oczyszczacza.

Bardzo ważnym parametrem, na który koniecznie trzeba zwracać uwagę jest wydajność urządzenia. Przeważnie podawana przez producentów w metrach kwadratowych pomieszczenia, do którego oczyszczacz został przewidziany. Pamiętajmy jednak, że powierzchnia podłogi to nie wszystko. Ważna jest też wysokość pomieszczenia - jeśli jest ono znacznie wyższe niż standardowe biura i mieszkania, to będzie potrzebny wydajniejszy oczyszczacz. Im wydajniejszy tym - oczywiście - droższy.

Niektórzy producenci podają również ilość powietrza, które oczyszczacz potrafi przerzucić w ciągu godziny. Dzięki temu możemy oszacować ile razy w ciągu godziny całe powietrze w pokoju lub mieszkaniu zostanie oczyszczone. Jednak - co niezmiernie mnie dziwi - nie wszyscy producenci podają ten parametr, więc nie wszystkie urządzenia możemy łatwo porównać pod tym względem.

Oczyszczacz powietrza - parametry i cechy, na które koniecznie musisz zwrócić uwagę.

Powyższa ściąga to opis podstawowych funkcji i parametrów oczyszczacza, na które należy zwracać uwagę. Są one łatwe do porównania, bo niemal wszyscy producenci je podają i chwalą się tym, co ich sprzęt potrafi.

To jednak nie wszystko, co musisz sprawdzić przed zakupem!

Wybierając oczyszczacz powietrza na podstawie wyżej wymienionych funkcji zapewne dojdziesz do wniosku, że sprzęt za 900 zł potrafi DOKŁADNIE TO SAMO, co urządzenie za 2200 zł. Ja w pewnym momencie poszukiwań idealnego oczyszczacza powietrza zostałem na kilka dni właśnie z taką myślą w głowie.

Zacząłem jednak wyliczać, co by było gdybym z jakiegoś urządzenia korzystał np. pięć lub dziesięć lat.

Najpierw zrobiłem wyliczenia kosztów materiałów eksploatacyjnych (filtrów węglowych, filtrów HEPA, itd.) i szybko okazało się, że tańszy oczyszczacz powietrza już po pięciu latach jest znacznie droższy od takiego, który na wstępie kosztuje ponad dwa razy więcej.

Policzmy dokładnie

W finałowym pojedynku znalazły się dwa oczyszczacze, które najbardziej przypadły mi do gustu (funkcje, parametry, opinie): Webber Air Purifier AP9405B oraz Sharp KC-A50EUW. Pierwszy można kupić już za 899 zł, a drugi w dobrych sklepach jest za 2199 zł. Na pierwszy rzut oka różnica jest spora, a przecież pod względem technicznym urządzenia są bardzo podobne.

Okazuje się jednak, że filtry w Sharpie wystarczają nawet na 10 lat używania. Nie jestem przesadnym optymistą i założyłem, że Sharp będzie pracował bez wymiany filtrów przez 5 lat. I wyszło mi, że za pierwsze 5 lat zapłacę 2199 zł (cena nowego urządzenia z pierwszym zestawem filtrów), a za kolejne 5 lat już tylko 950 zł (aktualna cena kompletu filtrów).

Tymczasem przy Webberze zaleca się wymieniać filtry dwa razy w roku. Zakładając, że nie będzie trzeba robić tego częściej, to pierwsze 5 lat korzystania z urządzenia zamknie się w kwocie 2600 zł (900 zł za oczyszczacz i 1700 zł za filtry). Kolejne 5 lat, to kolejne 1700 zł na filtry.

Podsumowując, 10 lat korzystania z oczyszczacza powietrza Sharpa będzie kosztowało 3150 zł, a z Webbera aż 4300 zł. Czyli tańszy będzie znacznie droższy. A przypominam, że w przypadku Sharpa założyłem, że filtry o żywotności 10 lat będzie trzeba wymieniać dwa razy częściej niż deklaruje producent, a w przypadku Webbera nie przyjąłem podobnego scenariusza.

Powyższe wyliczenia to jeszcze nie koniec. W drugiej kolejności porównałem moc obu urządzeń (wyrażoną w Watach) i oszacowałem roczne zużycie prądu przez te sprzęty. Ponownie okazało się, że tańsze urządzenie jest droższe. Webber ma moc 65 W, a Sharp 42 W, czyli ten drugi w ciągu roku zużyje mniej prądu i zaoszczędzimy około 100 zł.

Zamówiłem i czekam...

REKLAMA

Po kilku tygodniach poszukiwań oczyszczacza powietrza w końcu zamówiłem sprzęt - model Sharp KC-A50EUW. Urządzenie przyjedzie jeszcze w tym tygodniu (przynajmniej na to liczę, bo niektóre sklepy nie radzą sobie z nagłym olbrzymim zainteresowaniem i informują o opóźnieniach), więc możecie się spodziewać na Spider's Web zarówno pierwszych wrażeń, jak i większej recenzji po kilkunastu dniach lub kilku tygodniach.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA