REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Albo bezpiecznie, albo wygodnie, czyli jak odblokować Samsunga Galaxy Note 8

Samsung Galaxy Note 8 ma cały szereg zabezpieczeń, które w praktyce… na pewno nie raz cię zirytują. Które sprawdzają się najlepiej?

11.09.2017
21:10
Samsung Galaxy Note 8 biometria
REKLAMA
REKLAMA

Pamiętacie jeszcze te nie tak odległe czasy, kiedy wystarczyło zablokować klawiaturę w starej Nokii, by telefon był bezpieczny? Do szczęścia wystarczało nam tylko tyle, żeby telefon nie wybrał przypadkowo numeru kiedy znajdował się w kieszeni.

Dziś żyjemy w zupełnie innej rzeczywistości. Smartfon stał się cyfrowym okienkiem bankowości, terminalem płatniczym w Uberze i Allegro, a także ladą sklepu, gdzie na półkach znajdują się gry, aplikacje, czasopisma, muzyka, seriale, czy inne dobra cyfrowe.

samsung galaxy note 8 class="wp-image-589199"

Oddanie smartfona w niepowołane ręce może skutkować wielkimi problemami. Pomijając straty finansowe - kto z nas nie ma podpiętej jakiejś formy płatności w przynajmniej jednej usłudze? - dochodzą do tego straty wizerunkowe. Utrata konta Google czy Facebook może być bardzo bolesna.

Dlatego temat zabezpieczeń w smartfonach jest ważny jak nigdy wcześniej, szczególnie w smartfonie biznesowym, jakim jest Samsung Galaxy Note 8.

Samsung Galaxy Note 8 ma trzy biometryczne systemy blokady: skaner linii papilarnych, skaner tęczówki i całej twarzy. Jak działa pierwszy z nich?

O skanerze linii papilarnych w Samsung Galaxy Note 8 napisano już wiele. Niestety, jest sporo racji w niepochlebnych opiniach.

Samsung Galaxy Note 8 biometria class="wp-image-590351"

Skaner mieści się na tylnej ściance, tuż obok aparatu, co jest niezbyt fortunnym miejscem. Przez kilka pierwszych dni nie mogłem przyzwyczaić się do takiej pozycji. Skaner trudno wyczuć pod palcem, ponieważ jest za wysoko, a do tego często zdarzało mi się dotykać szybki aparatu (na marginesie, aparat prosi o wytarcie obiektywu jeśli znajdzie na nim odciski palców lub inne zabrudzenie).

Po tygodniu moja dłoń przyzwyczaiła się do czytnika. Korzystanie z niego stało się naturalne i w końcu nie muszę o tym myśleć… no chyba, że jestem gdzieś w centrum i muszę szybko obsłużyć telefon jedną ręką.

Pomijając umiejscowienie, sam czytnik jest o wiele lepszy niż w poprzedniej generacji Note’a. Skaner jest znacznie szybszy, a do tego jest aktywny (działa nawet przy zablokowanym ekranie). Możemy do niego dodać cztery odciski palców. Przydatna wskazówka: oba palce wskazujące można dodać po dwa razy, co jeszcze bardziej poprawia sprawność czytnika.

Skaner tęczówek jest bardzo podobny w działaniu do skanera linii papilarnych. Jest szybki, ale bywa irytujący.

Samsunga Galaxy Note 8 możemy odblokować tęczówką oka. W tym celu musimy zarejestrować nasze tęczówki jako wzór, co sprowadza się do spojrzenia na smartfon w dobrze oświetlonym pomieszczeniu.

Samsung Galaxy Note 8 biometria class="wp-image-590348"

Odblokowywanie może działać od razu po podświetleniu ekranu, albo po przesunięciu ekranu blokady w górę, co jest opcją dla osób, które lubią przeglądać powiadomienia na ekranie blokady.

Na ogół skaner jest piekielnie szybki i odblokowuje telefon w ułamek sekundy po podświetleniu ekranu. Działa to naprawdę błyskawicznie. Czasami zdarzają się jednak problemy, kiedy światła jest za mało lub za dużo. Wtedy trzeba podnieść telefon do poziomu oczu, a jeśli to nie pomoże, trzeba mocno otworzyć powieki. Wygląda się wtedy… dość głupio.

Samsung Galaxy Note 8 biometria class="wp-image-590347"

Galaxy Note 8 pozwala wybrać specjalną nakładkę wyświetlaną przy skanowaniu tęczówek. Mogą to być np. bajkowe oczy lub celowniki niczym z hełmu żołnierza przyszłości. To dość dziwna funkcja, która zupełnie nie pasuje do biznesowego charakteru smartfona.

Samsung informuje, że mogą pojawić się problemy przy noszeniu soczewek lub okularów. Ja sprawdzałem system skanowania tęczówek z okularami i działał równie skutecznie.

Trzecia możliwość to odblokowywanie twarzą.

Samsung Galaxy Note 8 biometria

Ta możliwość jest zdecydowanie najszybsza i najmniej problematyczna, ale jednocześnie jest najmniej bezpieczna, o czym informuje nawet Samsung. W Note 7 można było odblokować ekran korzystając… ze zdjęcia właściciela smartfona. Próbowałem w taki sam sposób oszukać Note’a 8, ale smartfon się nie poddał.

Przypadki z przeszłości pokazują, że rozpoznawanie twarzy ma swoje słabe strony. Nawet jeśli zwykłe zdjęcie nie zadziała, może się okazać, że zadziała fotografia… z soczewkami kontaktowymi położonymi na zdjęciu.

Możemy mieć włączonych kilka systemów blokady jednocześnie.

 class="wp-image-590359"

Samsung Galaxy Note 8 umożliwia jednoczesne włączenie skanera linii papilarnych i jednego z dwóch pozostałych skanerów: tęczówki lub twarzy. Nie możemy mieć wszystkich trzech działających jednocześnie.

Do tego równolegle możemy mieć włączony klasyczny system odblokowywania bazujący na kodzie PIN, symbolu lub haśle. Jeśli nie korzystamy z żadnego systemu blokady, możemy włączyć odblokowanie smartfona poprzez mocne wciśnięciu przycisku Home zamiast przeciągania ekranu.

Smart Lock, czyli rzadsza konieczność odblokowywania.

Jednym z dodatków jest funkcja Smart Lock, która nie blokuje smartfona w ustalonych scenariuszach. Pierwszy z nich to „kontakt z ciałem”, gdzie smartfon wykrywa, czy jest w ruchu. Blokada włącza się dopiero po odłożeniu smartfona.

Smartfon może też nie być blokowany jeśli znajduje się w zaufanym miejscu. Bazuje to na GPS, więc można ustawić np. lokalizację domu jako bezpieczną. Kolejna możliwość to dodanie zaufanego urządzenia (np. słuchawek Bluetooth lub smartwatcha), przy którym smartfon nie będzie blokowany. To dość niebezpieczna funkcja, ponieważ zasięg Bluetooth może wynosić nawet 100 m. Ostatnia możliwość to dodanie zaufanego głosu.

Samsung Pass, czyli zaloguj się odciskiem palca do maila.

Samsung Galaxy Note 8 biometria class="wp-image-590349"

W Samsungu Galaxy Note 8 znajdziemy też usługę Samsung Pass. Jest to menadżer haseł, który umożliwia logowanie się do aplikacji i stron WWW poprzez czujniki biometryczne.

Biometria w Samsungu Galaxy Note 8 ma jedną zasadniczą wadę.

Spróbujcie szybko odblokować telefon, kiedy ten leży na stole przed wami. Jest to niemożliwe! Jeśli chcemy skorzystać z biometrii, musimy wziąć Note’a 8 do ręki. Jest to niezbędne żeby dotknąć czytnika linii papilarnych lub żaby nachylić telefon tak, by widział tęczówkę lub twarz.

REKLAMA

Jedyną możliwością odblokowania smartfona kiedy leży on na stole jest skorzystanie z domyślnych systemów blokady, czyli PIN-u, hasła lub szlaczka. Nie są to jednak najszybsze sposoby odblokowywania urządzenia.

To właśnie z tego względu wolałbym, żeby smartfon miał czytnik linii papilarnych umieszczony z przodu. Mam nadzieję, że przyszła generacja Note’a będzie miała skaner linii papilarnych zatopiony w ekranie.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA