REKLAMA

Dziś wieczorem zaobserwujemy częściowe zaćmienie Księżyca

Jeżeli warunki meteorologiczne pozwolą, dziś będziemy mogli oglądać częściowe zaćmienie Księżyca.

07.08.2017 07.44
Częściowe zaćmienie Księżyca
REKLAMA
REKLAMA

Zaćmienie Księżyca nie jest tak spektakularnym zjawiskiem, jak zaćmienie Słońca, kiedy to Księżyc znajduje się między Ziemią i naszą gwiazdą, przysłaniając jej światło. Mechanizm zaćmienia Księżyca jest nieco inny. W tym przypadku to nasza planeta znajduje się między Słońcem i Księżycem i rzuca cień na Srebrny Glob.

Częściowe zaćmienie Księżyca nastąpi dziś w Polsce w niezbyt sprzyjających warunkach obserwacyjnych. Zbiegło się bowiem ze wschodem naszego naturalnego satelity.

Co to oznacza? Przede wszystkim to, że nie będziemy w stanie obserwować całego zjawiska.Rozpocznie się ono przed wschodem Księżyca nad terenem Polski, a jego faza maksymalna pokrywa się w czasie z momentem, kiedy Księżyc pojawi się nad horyzontem. Podczas maksimum zjawiska zakryte zostanie 24 proc. tarczy naszego satelity.

Kiedy obserwować zaćmienie Księżyca?

Mieszkańcy wschodniej Polski będą mogli zaobserwować maksymalną fazę zaćmienia. Jeżeli mieszkasz na zachodzie kraju, wschód Księżyca nastąpi już po maksimum zjawiska. Obserwacje można rozpocząć mniej więcej kilkanaście minut po godzinie 20.

Maksymalna faza nastąpi o godzinie 20.20. Zaćmienie potrwa do godziny 21:18. Wówczas zobaczymy Srebrny Glob w pełni.

Czy do obserwacji zaćmienia Księżyca trzeba się jakoś przygotować?

Zjawisko będzie widoczne gołym okiem. Do jego obserwacji nie musimy się specjalnie przygotowywać, jak w przypadku zaćmienia Słońca, gdy potrzebne  są specjalne filtry, by nie uszkodzić sobie wzroku.

Jeżeli dysponujemy lornetką lub niewielkim teleskopem, możemy z nich skorzystać. Już standardowa lornetka 10 x 50 zwiększy znacznie komfort obserwacji. Niewielki, amatorski teleskop refrakcyjny o średnicy 70 mm i ogniskowej 700 czy 900 mm zapewni bardzo przyjemne doznania.

REKLAMA

Sam używam na co dzień podobnego sprzętu. Z powodu takich ograniczeń, jak zanieczyszczenie świetlne w moim miejscu zamieszkania, korzystam z niego głównie do podglądania Księżyca (oraz okazjonalnie Jowisza z księżycami i Saturna). To wystarczający instrument, by zachwycić się widokiem Srebrnego Globu i zobaczyć sporo szczegółów na jego powierzchni. Oczywiście bardziej zaawansowane teleskopy ten efekt wow zwiększają.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA