Polacy tworzą rzeczywistość rozszerzoną dla słuchu i szukają ludzi, którzy mogą im pomóc

Lokowanie produktu

W warszawskim Demant Technology Centre analitycy i specjaliści IT tworzą nowoczesne oprogramowanie poprawiające komfort życia niedosłyszących.

29.08.2017 14.16
Demant Technology Centre - tutaj Polacy polepszają życie niedosłyszących

Co szósty Polak zmaga się z problemem niedosłuchu. 900 tys. osób w naszym kraju ma poważny uszczerbek słuchu. Nawet 50 tys. z nas to osoby głuche – czytamy w raporcie o osobach niepełnosprawnych w Polsce.

Jak jest na świecie? Niedosłuch ma ok. 10-15 proc. populacji, co daje ogromną liczbę 500 mln ludzi. Grupa ta coraz szybciej się powiększa - już za 8 lat ma ich być 900 mln. Większość nie nosi aparatów słuchowych, skazując się na izolację. W Polsce z aparatów nie korzysta 80 proc. ludzi z tą przypadłością.

Osobom z takimi problemami pomaga zlokalizowane w Warszawie centrum badań i rozwoju Demant Technology Centre. Specjaliści pracują tu nad oprogramowaniem, które trafia później do komputerów (np. w gabinetach audiologicznych) i na smartfony (np. w postaci aplikacji do obsługi aparatów słuchowych ), czym przyczynia się do podniesienia komfortu życia niedosłyszących.

Jak konkretnie? Przykładowo platforma zbudowana przez Demant Technology Centre pozwala zbadać i zapisać wyniki badania słuchu pacjenta. Na podstawie wyników, języka, wieku czy indywidualnych preferencji pacjent otrzymuje najlepszą możliwą preskrypcję, czyli spersonalizowane ustawienia aparatu słuchowego - dostosowane do jego potrzeb.

Aparat słuchowy to brama do zupełnie nowego świata.

Kolejnym z ciekawych projektów jest rozwój funkcji aparatu słuchowego obsługującego protokół Bluetooth. Dzięki obsłudze tej technologii aparat komunikuje się z telefonem, co daje wiele ciekawych możliwości. Aparat można zamienić w bezprzewodowy zestaw słuchawkowy i w ten sposób rozmawiać przez telefon, słuchać muzyki albo telewizji.

Urządzenie łączy się również z usługą If This Then That (ang. IFTTT), co pozwala na zautomatyzowanie pewnych czynności. Użytkownik może mieć zapisanych kilka ustawień aparatu: jedno domowe, drugie do pracy, a trzecie na zewnątrz. Kiedyś musiał się między nimi przełączać - teraz może to następować automatycznie, dzięki wykorzystaniu danych z lokalizacji z telefonu.

Innym zastosowaniem jest możliwość otrzymywania powiadomień głosowych, np. gdy ktoś zadzwoni do drzwi, zbliża się koniec prania, ważne wydarzenie z kalendarza albo wyczerpuje się bateria. Połączenie urządzeń wspierających protokół IFTTT pozwala sterować sprzętem gospodarstwa domowego.

Połączenie aparatu ze smartfonem i siecią IFTTT tworzy platformę rzeczywistości rozszerzonej dla słuchu.

Praca nad takimi rozwiązaniami może sprawiać frajdę. A na czym konkretnie polega? Zapytałem o to Tomasza Frydrychewicza, team leadera IFTTT w DTC.

Praca w Demant Technology Centre to zmienianie życia potrzebujących na lepsze - łatwiejsze, zautomatyzowane, bardziej komfortowe. Oczywiście, programiści zajmują się też utrzymaniem istniejących platform, ale to „rozkminianie produktów” sprawia, że wśród ofert innych pracodawców wybierają właśnie tę.

Ho-Janecki w swojej pracy ma styczność z audiometrami, sonometrami i z całą gamą aparatów słuchowych z najwyższej półki. Jego praca nie polega jedynie na przechodzeniu przez kolejne okienka aplikacji, a na sprawdzaniu zachowania sprzętu w różnych sytuacjach stresowych.

Sound Studio to kolejny projekt polskiego zespołu. Jest ono nieocenioną pomocą w gabinetach audiologicznych, bo to właśnie tam bada się niedosłuch pod kątem ustawień przyszłego aparatu.

 class="wp-image-577046"
Tak wygląda Sound Studio.

Sound Studio składa się z zestawu głośników rozstawionych wokół pacjenta. Emitują one dźwięki symulujące przebywanie w różnych życiowych sytuacjach, np. w restauracji, w metrze czy na ulicy. Dzięki temu lekarz może wykryć problemy, z jakimi zmaga się pacjent; może zbadać, jaka jest słyszalność dźwięku z pasma różnych częstotliwości.

Prace nad Sound Studio rozpoczęto przed rokiem, a obecna wersja powstała po wielu testach, kontaktach z audiologami i pacjentami.

Kolejnym stworzonym w Warszawie produktem jest aplikacja Oticon ON na smartfony, która pozwala na kontrolę aparatów słuchowych: zmianę profili i dostosowywanie głośności. Aplikacja pomoże w znalezieniu zapodzianego aparatu i wyśle powiadomienie o niskim poziomie naładowania akumulatora w urządzeniu. To baza, z której startować będą warszawscy deweloperzy iOS poszukiwani do pracy.

Demant Technology Centre oferuje również stanowiska projektantów UX, czyli doświadczenia użytkownika. Praca takich specjalistów zaczyna się od zbadania potrzeb użytkownika i takiego przygotowania projektu, aby produkt końcowy był wygodny i intuicyjny. Przechodzi się później przez jej prototyp i sprawdza, czy komunikacja werbalna i wizualna jest zrozumiała. Po kilku seriach testów i poprawek prototypu projekt jest gotowy.

Niedosłyszący w VR.

Otwarte przed rokiem centrum R&D w Warszawie to już trzeci oddział duńskiej grupy William Demant w Polsce. Otwarciu firmy towarzyszyła konferencja Hear The Future, w ramach której przyszli potencjalni pracownicy mogli sprawdzić, nad czym pracuje się w Demant Technology Centre i doświadczyć życia osoby niedosłyszącej w rzeczywistości wirtualnej.

Jednym z powodów otwarcia polskiego oddziału jest dostęp do szerokiego grona specjalistów IT w naszym kraju. Demant Technology Centre cały czas rekrutuje, zwłaszcza osoby zajmujące się  rozwojem oprogramowania, projektantów interakcji i analityków biznesowych z przygotowaniem audiologicznym lub IT. Polecam przejrzeć ich profil na platformie Pracuj.

 class="wp-image-576947"

W marcu Demant Technology Centre zostało uznane za najlepsze miejsce do pracy w Polsce w kategorii przedsiębiorstw zatrudniających do 50 osób. Uznanie w oczach pracowników zdobyły szczególnie „dni kreatywności”, warsztaty techniczne (tech talks) i… piątkowe śniadania.

Zaczynając od końca: w każdy piątek kilku pracowników wybiera się na zakupy i za firmowe środki przygotowuje śniadanie dla siebie i innych. Dzięki temu mogą się lepiej poznać i zintegrować.

Zgranie jest bardzo ważne, ponieważ w Demant Technology Centre pracuje się zgodnie z metodyką Scrum, w której zespoły składają się z 3 do 9 osób z różnymi umiejętnościami. W wygodnym budowaniu drużyn pomagają dodatkowo przesuwane ścianki, dające możliwość aranżacji fragmentów przestrzeni zależnie od potrzeb.

A tech talki? To krótkie wystąpienie specjalistów z różnych branż, które mają służyć szerzeniu wiedzy i jej wykorzystaniu np. podczas dni kreatywności. Dodatkowo w wolnym czasie organizowane są wieczory gier planszowych, wyjścia na ściankę, strzelnicę czy spływy kajakowe. Nie ma co się dziwić, że ludzie lubią przychodzić tu do pracy.

A jak wygląda biuro Demant Technology Centre?

Zlokalizowane jest w ścisłym centrum Warszawy - w biurowcu Q22.

Pracownicy podzieleni są na zespoły, które pracują blisko siebie.

 class="wp-image-577059"

Każdy z nich ma tabliczkę z własnym imieniem i nazwiskiem...

 class="wp-image-577060"

...a także świetne biurko, które może opuszczać i podnosić wedle upodobań.

Można pracować na stojąco i na siedząco - nie tylko na krześle, ale i na piłce rehabilitacyjnej.

Kręgosłup może za to tylko podziękować.

 class="wp-image-577057"

Na jednym z biurek znajduje się wystawa aparatów słuchowych, do których tworzy się tu oprogramowanie.

Oticon to firma-siostra wchodząca w skład William Demant.

 class="wp-image-576935"

Aparaty słuchowe są świetnym przykładem pozytywnych efektów miniaturyzacji. Teraz ledwo można je dostrzec za uchem.

Tak hipotetyczny właściciel tego ucha właśnie miałby założony aparat.

 class="wp-image-576936"

Analogowe metody wciąż dobrze sprawdzają się w zarządzaniu częścią zadań.

Widzicie żółtą kaczuszkę na dole zdjęcia? To właśnie ona musi słuchać wyjaśnień programistów na temat ich kodu.

 class="wp-image-576930"

Zrelaksować się zaś można w odizolowanym kąciku z miękkimi pufami.

 class="wp-image-576933"

Demant Technology Centre ma też dużą przestrzeń na jadalnię, w której odbywają się piątkowe śniadania...

...i ciągłą dostawę świeżych owoców.

Obok odwiedzam recepcję, gdzie firma mimo krótkiego stażu na rynku zaczyna kolekcjonować trofea zdobyte w różnych konkursach.

 class="wp-image-576942"

A to najważniejsze zdjęcie w całym artykule - firmowe wartości: dbałość, dążenie do doskonałości, komunikacja i roztaczanie wachlarza możliwości.

Wprowadzanie w życie wartości, jakimi kieruje się firma, widać tu na każdym kroku.

 class="wp-image-577062"
Lokowanie produktu
Najnowsze