REKLAMA

Dolby Vision właśnie zyskał potężnego sojusznika. To Apple

Nadal nie jest jasne, który standard HDR zwycięży. Najwięcej wskazuje na otwarty, uznany już przez UHD Alliance HDR10. Dolby Vision nie zamierza składać broni. I właśnie zyskał nowego sojusznika.

07.08.2017 09.37
Apple TV z obsługą HDR. Nie tylko HDR10, ale i Dolby Vision!
REKLAMA
REKLAMA

Każda nowa technologia jest wprowadzana na rynek z dwóch oczywistych względów. By uczynić nasze życia lepszymi i by móc na tym zarobić. Często jednak zdarza się, że twórców nowego standardu jest wielu i każdy z nich ma chęć na leżące na rynku setki milionów dolarów. Niektórzy z was zapewne pamiętają wojnę VHS z Betamax. Większość zapewne kojarzy starcie Blu-ray z HD DVD. Aktualnie trwa wojna o właściwy standard HDR.

Faworytem wydaje się HDR10. Jest obsługiwany w zasadzie przez każdy zgodny z HDR sprzęt. Ma wsparcie UHD Alliance i otwarty, wolny od własnościowych rozwiązań charakter. Kupując telewizory i inne wyświetlacze, trafimy jednak na informację, że sprzęt ten obsługuje też Dolby Vision i HLG. Niejednokrotnie platformy VoD – takie jak Amazon czy Netflix – również informują, że filmy HDR dostępne są zarówno w HDR10, jak i Dolby Vision. Skąd to się bierze i po co ta alternatywa?

Zanim o tym opowiemy, oszczędźmy czasu Czytelnikom mającym tę tematykę w małym palcu i zacznijmy od wieści, która nas zmotywowała do napisania tego tekstu. A więc nowego sprzętu, który oficjalnie obsługuje Dolby Vision, a więc nadal konkurującą z HDR10 technikę renderowania obrazu w HDR.

Nowe Apple TV z Dolby Vision i HDR10.

Jak donosi MacRumors, Guilherme Rambo – programista tworzący na iOS-a – odnalazł w oprogramowaniu układowym HomePoda odniesienia do trybu wyświetlania obrazu w 4K HDR. Apple najprawdopodobniej już testuje więc strumieniowanie obrazu w tym formacie. To oczywiście też nie przesądza o tym, że trafi ono w tej formie na rynek, ale… do tej pory tego typu odniesienia w oprogramowaniu w zasadzie zawsze znajdowały potwierdzenie w rzeczywistości.

To by oznaczało, że Apple TV w nowej wersji będzie obsługiwało obraz w 4K i HDR w standardach opisanych jako „HDR10” oraz „Dolby”, a więc – zapewne – Dolby Vision. Co prawda samo Apple TV nie jest aż tak istotnym produktem na rynku, ale wprowadzenie filmów UHD zarówno w HDR10, jak i Dolby Vision, będzie dla tego drugiego już bardzo istotne. Dlaczego?

Popularność iTunes jest już niekwestionowalna, a obecność w nim standardu Dolby Vision daje mu kolejny powód na to, by egzystować mimo problemów z walką z HDR10. Argumentów mu – niestety – brakuje. Jedyne dostępne w Polsce telewizory obsługujące standard Dolby Vision to telewizory LG oraz większość telewizorów OLED. Bardzo nieliczni dostawcy VoD obsługują standard Dolby, choć liderzy tacy jak Netflix wprowadzili w ograniczonym zakresie jego obsługę.

HDR10 kontra Dolby Vision kontra HLG – skąd się wzięły alternatywy w standardach HDR?

Zarówno HDR10, jak i HLG opisują paletę kolorów w 10-bitowym standardzie. Oferuje to znaczne usprawnienie względem SDR-owego 8-bitowego standardu, ale blednie ono przy 12-bitowej palecie zapewnianej przez Dolby Vision. Telewizor SDR wyświetli 16 mln kolorów. Telewizor Dolby Vision wyświetli ich aż 64 mln.

Apple TV HDR class="wp-image-582736"

Dolby Vision oferuje również większe możliwości manipulowania jasnością obrazu od HDR10. Uznany przez UHD Alliance otwarty standard kończy się na 4 tys. nitów. Dolby Vision przewiduje jasność do 10 tys. nitów.

HLG opisujemy tu głównie w celach porządkowych. Ten standard został opracowany z myślą o tradycyjnej telewizji, raczej nie znajdzie on zastosowania w dystrybucji cyfrowej.

Lepsze nie oznacza lepsze.

REKLAMA

Dolby Vision – choć wydaje się technicznie lepszy – jest techniką zawierającą własnościowe rozwiązania i własność intelektualną należącą do firmy Dolby. To właśnie dlatego HDR10 jest na razie rynkowym faworytem, w tym jedynym standardem wykorzystywanym przez konsole do gier wideo. Wydawać by się mogło, że dni Dolby Vision są już policzone… standard ten jednak faktycznie oferuje więcej. A wpływ firmy Dolby na rynek rozrywki jest nie do przecenienia.

Dolby Vision w iTunes i Apple TV to bardzo mocna odpowiedź. Dla nas to oznacza jedno: jeżeli będziemy w przewidywalnej przyszłości stali przed zakupem nowego telewizora wyższej klasy, obsługa Dolby Vision nadal powinna być brana pod uwagę jako istotny parametr takiego urządzenia. Wojna nadal nie jest rozstrzygnięta. Na szczęście o obsługę HDR10 martwić się nie musimy - ta jest obecna w każdym telewizorze obsługującym HDR.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA