REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka /
  3. Technologie
  4. Kosmos

To mały krok Google, ale wielki skok dla kosmicznych turystów. Google Street View na ISS

Google ma dobry tydzień. Wczorajsza aktualizacja mobilnej wersji Kalendarza Google zwiększyła moją produktywność, dzisiaj z kolei pozwiedzałem sobie Międzynarodową Stację Kosmiczną w Google Street View. Żyć nie umierać.

20.07.2017
18:04
Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View
REKLAMA
REKLAMA

Tak właściwie to nie ma się tu o czym rozpisywać. Ot, w ramach usługi Google Street View możecie już wirtualnie pospacerować sobie po kilku modułach Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Dla większości z nas będzie to jedyna okazja, żeby pozwiedzać jakąkolwiek stację kosmiczną.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View to pierwsza pozaziemska lokalizacja w tej usłudze.

Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View class="wp-image-579320"

Do tej pory Street View ograniczone było do widoków z naszej planety. Na szczęście w wyniku współpracy pomiędzy firmą Google, amerykańską agencją NASA i europejską ESA udało się zrealizować projekt wirtualnej wycieczki po ISS.

Z ciekawostek warto też wspomnieć o samym procesie tworzenia sferycznych panoram w stanie nieważkości. No bo, jak się pewnie domyślacie, żaden astronauta nie zabrał ze sobą sprzętu, którym na co dzień tworzy się sferyczne panoramy Google Street View. Zamiast tego skorzystano z tradycyjnej metody łączenia zdjęć wykonanych zwykłą lustrzanką.

Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View class="wp-image-579321"

Astronauta, który podjął się tego zadania to Thomas Pesquet, Francuz, który przez 6 miesięcy pełnił funkcję inżyniera lotów na ISS. Oprócz wykonania samych zdjęć, Pesquet stworzył też krótkie i ciekawe opisy wybranych sprzętów i modułów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

Jak wykonano sferyczne panoramy na ISS?


Okazuje się, że do tego zadania wystarczy zwykła lustrzanka, kawałek sznurka i trochę taśmy klejącej. Opracowaniem tej nowatorskiej metody zajmował się zespół stacjonujący na Ziemi. Pesquet musiał martwić się tylko znalezieniem odpowiednich kadrów i zamocowaniem aparatu w taki sposób, żeby uniknąć efektu paralaksy.

Najlepiej zresztą obejrzeć powyższy film udostępniony przez Google. Jeśli interesujecie się ISS i misjami kosmicznymi, znajdziecie w nim mnóstwo ciekawostek, normalnie pomijanych w wiadomościach prasowych, publikowanych przez NASA.

REKLAMA
Miedzynarodowa Stacja Kosmiczna w Google Street View class="wp-image-579323"

Oczywiście zwiedzanie ISS, siedząc wygodnie przed komputerem to nie to samo, co swobodne poruszanie się po wszystkich modułach w stanie nieważkości. No, ale na razie wycieczka na ISS znajduje się poza zasięgiem większości ludzi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA