REKLAMA
 1. Spider's Web
 2. Technologie
 3. Gry

Mój ulubiony towarzysz MacBooka. Transcend ESD220C - recenzja

Nabywając MacBooka Pro chciałem być cwany. Myślałem, że skoro kupuję narzędzie do pracy z edytorami tekstu, wbudowany dysk o pojemności 128 GB będzie wystarczający. No i był… dopóki nie zacząłem bawić się z wideo w jakości 1080p60. Dzisiaj nie wyobrażam sobie życia bez zewnętrznego SSD Transcend ESD220C Portable.

28.02.2017
14:17
Recenzja zewnętrznego dysku SSD Transcend ESD220C Portable
REKLAMA
REKLAMA

Chociaż moi redakcyjni koledzy upierali się, że bez problemu wystarczy mi zwyczajny dysk HDD, pozostałem przy swoim. Chciałem wykorzystać przepustowość USB 3 oraz szybkość SSD, przenosząc całość pracy nad plikami 1080p w Final Cut Pro X właśnie na dysk zewnętrzny. Tupnąłem nogą, podziękowałem za oferowane mi HDD i czekałem na coś ciekawego. Aż znalazłem.

Zacznijmy od technologii wykorzystanych w SSD Transcend ESD220C Portable.

Najnowszy dysk zewnętrzny firmy Transcend to trwała pamięć flash z czipem NAND w wersji TLC (triple level cell) o zagęszczeniu trzech bitów na komórkę. Znam użytkowników narzekających na standard TLC, lecz dzięki niemu mamy naprawdę przystępną cenę, o 1/3 niższą od dysków MLC. Z kolei cena była dla mnie kryterium najważniejszym.

Transcend SSD-2 class="wp-image-546770"

Do tego testowany dysk osiąga naprawdę świetne rezultaty, o czym przeczytacie niżej. Poza tym około 4000 cykli zapisu jednej komórki to aż nadto dla przeciętnego konsumenta. Nawet bawiącego się w Final Cut Pro X. Słowem - jeżeli nie szukasz dysku na najważniejsze pliki 1000-osobowej korporacji, jesteś domowym użytkownikiem i liczysz się z każdą „stówką”, TLC jest jak najbardziej wystarczające.

SSD Transcend ESD220C Portable posiada gniazdo USB-C wspierające standard USB 3.1 Gen 1, z dopalaczem w postaci protokołu UAST. Technologia pozwala na transfer z maksymalną prędkością 625 megabajtów na sekundę. W praktyce SSD Transcend ESD220C Portable osiąga nieco ponad połowę tej wartości, co sprawdziłem podczas zapisu plików o rozmiarze od 1 do 5 gigabajtów.

Zewnętrzny dysk SSD korzysta z dobrodziejstw macierzy RAID. Do tego SSD Transcend ESD220C Portable jest kompatybilny ze smartfonami oraz tabletami wspierającymi USB OTG. Dzięki temu natychmiastowo dogaduje się z przenośnymi urządzeniami.

Transcend SSD-9 class="wp-image-546761"

SSD Transcend ESD220C Portable jest dyskiem naprawdę wszechstronnym. Dogaduje się z PC, konsolą i smartfonem.

Najpierw zewnętrzny dysk SSD służył mi jako dodatkowa pamięć dla konsoli PlayStation 4. Platformę do gier miałem wypchaną po brzegi, a musiałem pobrać recenzencką wersję Horizon Zero Dawn. SSD Transcend ESD220C Portable poniekąd uratował mi tyłek. Podłączyłem go do gniazda USB, konsola wykonała format i tyle - zapis i odczyt był szybszy niż z dysku HDD, domyślnie instalowanym w konsoli. Gra działała jak złoto.

Niestety, SSD Transcend ESD220C Portable nie mógł dogadać się z moim iPhone’em. To jednak nie wina producentów dysku zewnętrznego, a samego Apple’a. System iOS po prostu nie wspiera USB OTG. Co innego Android oraz mobilne urządzenia z pełnoprawnym Windowsem na pokładzie.

Transcend SSD-10 class="wp-image-546762"

Na koniec SSD Transcend ESD220C Portable wylądował obok MacBooka Pro z 2015 roku, łącząc się z nim przez mojego ukochanego Ankera Ultra Slim. Sami rozumiecie, MBP ma tylko dwa sloty USB 3, więc trzeba sobie jakoś radzić. Dysk zewnętrzny od razu dogadał się z MacOS, a szybki format pozostałości po Horizon Zero Dawn to była dosłownie chwila. Można zaczynać pracę!

Pod względem osiągów, SSD Transcend ESD220C Portable radzi sobie nawet z plikami 4K.

Jak wspomniałem wcześniej, zewnętrznego dysku SSD potrzebowałem na nagrania, które później montowałem w Final Cut Pro X. Postanowiłem jednak, że na SSD Transcend ESD220C Portable przeniosę całość pracy. Nie tylko filmy z rozgrywką, ale również biblioteki audio oraz wideo, a także zajmujące po 50 GB projekty składane w Final Cut Pro X. Słowem, podczas pracy całkowicie przestałem korzystać z wbudowanego SSD MacBooka.

Transcend SSD-6 class="wp-image-546764"

Nie odczułem żadnej, żadnej zmiany na gorsze. Podczas amatorskiej pracy nad materiałami wideo w standardzie 1080p, z 60 klatkami na sekundę, zapominałem, że korzystam z zasobów zewnętrznego dysku. SSD Transcend ESD220C Portable momentalnie stał się przedłużeniem pojemności MacBooka, na stałe lądując przy laptopie.

Apetyt rośnie w miarę jedzenia. Zastanawiałem się, czy mój dysk zewnętrzny poradzi sobie również z pracą nad jeszcze większymi plikami. Postanowiłem przetestować urządzenie w dedykowanym do tego programie. Jak możecie zobaczyć, SSD Transcend ESD220C Portable radzi sobie nie tylko ze standardem 2K, ale również formatami plików 4K. W tej kategorii cenowej wyniki są jak najbardziej zadowalające:

Zrzut ekranu 2017-02-24 o 01.38.57 class="wp-image-546772"

Średni zapis danych na SSD Transcend ESD220C Portable dokonuje się z prędkością 362 megabajtów na sekundę. Średni odczyt to 421 megabajtów na sekundę. Pójdźmy o krok dalej i zbadajmy, jak SSD Transcend ESD220C Portable radzi sobie z plikami wideo w profesjonalnym standardzie definiowanym przez Adobe, wykorzystywanym w kinie, filmach oraz serialach. Tutaj możliwości dysku firmy Transend kończą się na jakości 4K, przy zachowaniu 30 klatek na sekundę. To o wiele lepszy wynik, niż się spodziewałem. Czyli jak na moje potrzeby, dysk jest aż za dobry.

W zewnętrznym dysku SSD spodobała mi się nie tylko cena oraz parametry, ale także rozmiar i wygląd.

Chociaż ciężko napisać o dysku, że jest gustowny, SSD Transcend ESD220C Portable zdecydowanie nie jest dziełem odpustowej twórczości. Urządzenie o siatkowanej fakturze jest odporne na zarysowania. Do tego projektantom zależało, aby prosta, elegancka bryła pasowała do męskiego portfela. To zdecydowanie się udało.

Transcend SSD-13 class="wp-image-546758"

No i ten rozmiar! Mieszczący 120, 240 lub 480 gigabajtów danych Transcend jest naprawdę malutki. Gdy wyjmowałem go z pudełka, byłem wręcz zaskoczony. Na wysokość urządzenie jest dokładnie takie samo jak karta debetowa, ale pod względem długości zostało odczuwalnie skrócone. Z wymiarami 77 na 56 na 10 milimetrów, SSD Transcend ESD220C Portable doskonale leży w portfelu jak i w kieszeni spodni. No i oczywiście zajmuje bardzo mało przestrzeni roboczej.

Co się udało:

 • Cena (300 złotych)
 • USB OTG
 • Dobre osiągi
 • Wygląd
 • Rozmiar
 • Wszechstronność
 • Gniazdo USB-C 3.1 Gen 1
 • Dodatkowe możliwości wynikające z dedykowanego oprogramowania

Co się nie udało:

REKLAMA
 • Zagęszczenie trzech bitów na komórkę
 • Brak kabla USB-C - USB-C w zestawie (jest USB-C - USB)
 • Współpraca z iPhone'em za pomocą dodatkowych aplikacji i przejściówek
 • (Na upartego) około 4000 cykli

Podsumowując, w cenie 300 złotych za najtańszy model (dostępne są warianty 120, 240 i 480 GB) dostałem urządzenie mniejsze, szybsze i bardziej eleganckie, niżeli się tego spodziewałem. Jeżeli jesteście domowymi użytkownikami zainteresowanymi tym dyskiem, na pewno nie będziecie zawiedzeni.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA