REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Media

Mamy pierwszą ofiarę walki z fake news. Wikipedia banuje popularny serwis

Walka z fake news trwa. Czołowe serwisy świata wytaczają coraz cięższe działa przeciwko celowej bądź nie dezinformacji. Jednym z nich jest Wikipedia, która właśnie zbanowała jeden z poczytniejszych tabloidów.

09.02.2017
18:22
wikipedia fake news
REKLAMA
REKLAMA

Fałszywe wiadomości, dezinformacja i propaganda są starsze niż internet. Dopiero od zeszłego roku jednak o zjawisku fake news w sieci zrobiło się naprawdę głośno. Problem przybrał na sile podczas zeszłorocznej kampanii prezydenckiej w Stanach Zjednoczonych.

Walkę z fake news rozpoczyna coraz więcej firm działających w sieci.

Jednym z donośniejszych głosów w tej sprawie są obietnice Marka Zuckerberga, który zapowiada walkę z fake news na swoim portalu Facebook. Już teraz wdrażane są mechanizmy, które mają w teorii nieco ucywilizować dyskusje w social mediach podczas nadchodzących wyborów w Niemczech i we Francji.

Serwisy społecznościowe to nie jedyne firmy działające w sieci, które chcą walczyć z fake news. Jedną z nich jest Wikipedia, czyli największa internetowa encyklopedia świata. Mogą ją edytować wszyscy chętni, a przy takim projekcie zbiorowym nietrudno tutaj o nadużycia.

Od samego początku Wikipedia była neutralna.

Artykuły w Wikipedii w teorii powinny być bezstronne, a przy tematach spornych powinny pokazywać różne punkty widzenia. Ze względu na otwarty charakter tej encyklopedii nietrudno jednak o nadużycia i wandalizm służący propagandzie. Społeczność jednak całkiem nieźle sobie z tym problemem radzi.

Twórcy Wikipedii znaleźli jednak sposób, by nie kolportować na swoich łamach wiadomości o wątpliwej wiarygodności. Z zasady większość publikacji internetowych może być wykorzystywana przez wikipedystów jako źródła, ale od teraz jeden z serwisów został przez twórców Wikipedii zbanowany.

Jako źródła w Wikipedii nie będzie można wykorzystać treści z tabloidu Daily Mail.

Uznano, że ten konkretny serwis nie jest wiarygodny, a jeśli już jest źródłem jakiejś informacji, to bez problemu można znaleźć jej potwierdzenie w innym medium. Obecnie w Wikipedii znajduje się 12 tys. linków do Daily Mail. Poszukiwani są ochotnicy, którzy wymienią je na linki do innych źródeł na ten sam temat.

REKLAMA

Będą co prawda wyjątki, gdzie Daily Mail może być użyte jako źródło - np. w artykułach o Daily Mail - ale w większości wypadków wikipedyści nie będą mogli posługiwać się linkiem do tych publikacji. Nie jest to zresztą zaskoczeniem, bo pomysł by zbanować Daily Mail pojawił się już w 2015 roku.

Po miesięcznej debacie na tent temat edytorzy doszli jednak do wniosku, że ban dla Daily Mail pozytywnie wpłynie na Wikipedię. Pytanie, czy to jednorazowa akcja, czy też w niedalekiej przyszłości inne tabloidy z innych krajów lub media sponsorowane przez rząd, jak np. Russia Today, zostaną zbanowane.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA