Media  / News

Nie, upadły gigant Internetu nie zmienia nazwy ani prezesa. Yahoo padło ofiarą post-prawdy

Wbrew temu, co niektóre media piszą, upadły gigant Internetu nie zmienia swojej marki, a jej prezes nie odchodzi ze swojego stanowiska. Co nie zmienia faktu, że przejęcie Yahoo przez Verizon będzie miało duże konsekwencje.

W wielu czołowych światowych mediach możecie znaleźć informację, że Marissa Mayer odchodzi z Yahoo w związku z przejęciem firmy przez Verizon, a samo Yahoo zmienia nazwę i od tej pory nazywać się będzie Altaba.

To nieprawda. A właściwie, to półprawda.

Tylko ta część firmy, która nie została przejęta przez Verizon zostanie nazwana Altaba, a Marissa Mayer pozostanie dyrektor generalną Yahoo, choć nie będzie już członkiem zarządu.

Co więc właściwie się wydarzyło i co to ta Altaba?

Sieć Verizon przejęła w lipcu portal Yahoo i jego wyszukiwarkę internetową, za co zapłaciła 4,83 mld dol. Udziałowcy pozostawili sobie jednak kontrolę nad kilkoma częściami firmy, w tym 36-procentowy udział w Yahoo Japan, 16-procentowy udział w Alibabie oraz nad własnością intelektualną (patentami) należącymi do Yahoo.

To właśnie ten twór, który nie został przejęty przez Verizon, zostanie nazwany Altabą. Dyrektor generalny Yahoo, a więc Marissa Mayer, nie będzie już członkiem jego zarządu, tak jak pięcioro innych członków.

Serwis informacyjny, wyszukiwarka, usługa pocztowa i usługi informacyjne nadal będą istnieć w tej samej formie, jak do tej pory. Kontrolę nad nimi przejmie należące do Verizonu AOL. Żadna z marek Yahoo nie zostanie zastąpiona jakąkolwiek inną.

Nie jest jasne jaką konkretnie rolę będzie pełniła pani Mayer, jednak, jak zapowiedziała, nie zamierza zmieniać pracy.

To koniec pięknej historii.

Yahoo, w pewnym uproszczeniu, jest wręcz współtwórcą Internetu. To jedna z firm, która od 21 lat budowała jego komercyjną stronę, będąc prekursorem dla wielu usług, które dziś uważamy za oczywiste.

Warto pamiętać jeszcze o jednym. Formalnie umowa z Verizonem nie została jeszcze sfinalizowana, a formalny koniec transakcji ma nastąpić w bieżącym kwartale. Co prawda nikt nie spodziewa się, by coś stanęło na drodze zakończenia transakcji, ale… zdarzyć się może wszystko.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst