REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Nauka

Ta gra MUSI trafić do Polskich szkół. Zrobi wtedy wiele dobrego

Dzieciaki układają komendy z kartonowych klocków, skanują własną instrukcję aplikacją mobilną i obserwują jej egzekucję na ekranie. Tak może wyglądać nauka programowanie w polskich szkołach.

Scottie Go, czyli świetna nauka programowania dla dzieci
REKLAMA
294 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Im szybciej zaczyniasz się uczyć danej kwestii tym lepiej. Im prędzej zaczniesz naukę angielskiego, tym wcześniej będziesz w stanie porozmawiać z ludźmi z zagranicy. Podobnie jest z programowaniem. Na jego naukę stawia Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe (PCSS) – twórcy gry edukacyjnej Scottie Go!

scootie-go3 class="wp-image-531721"

Scottie Go! łączy dwa światy – cyfrowy i fizyczny

W tym pierwszym mamy aplikację mobilną opartą o wyzwania stawiane przed robotem Scottie. W drugim musimy rozwiązywać jego problemy.

Robot musi przejść w jakimś kierunku i wykonać zadanie? Dzieciaki pod okiem nauczyciela układają kartonowe klocki, które stanowią instrukcje do wykonania. Później aplikacją skanują ułożony „kod” i obserwują jego wykonanie na ekranie. Ma to rozwijać ich intuicję algorytmiczną, a także uczyć współdziałania w grupie.

W wersji edukacyjnej zadań jest 91, a klocków 179. Co najważniejsze całość jest zgodna z podstawą programową, więc jest szansa, że trafi nie tylko do pasjonatów, chcących nauczyć swoje dzieci programowania, ale również do szkół.

Twórcy projektu mają jednak na niego o wiele większe plany. Współpracują z inkubatorem technicznym NeticTech, który ma się zająć globalną komercjalizacją pomysłu. Już teraz gra dostępna jest w polskiej, angielskiej i hiszpańskiej wersji językowej. W Empiku można ją kupić za 170 zł, a w RTV Euro AGD w zestawie z Lenovo Yoga 300 (1199 zł) lub Lenovo Miix 300 (899 zł) w wersji domowej z 60 zadaniami.

Twórcy pragną dodać w przyszłości obsługę prawdziwych robotów, np. z serii Lego Mindstorms, którymi będzie można sterować kartonowymi komendami. Wówczas Scottie Go! upodobni się do projektu białostockich studentów Photon, który także ma za zadanie pomóc dzieciom w nauce programowania, dzięki wykorzystaniu robota.

scootie-go2 class="wp-image-531720"
REKLAMA

Czy każdy musi programować?

W ostatnim czasie możemy obserwować coraz więcej inicjatyw, które mają zachęcić dzieci do programowania. To nie tylko aplikacje, klocki i roboty, ale również hackatony dla młodzieży. Uważam to za świetną inicjatywę, choć oczywistym jest, że nie każdy z młodych adeptów kodowania w przyszłości będzie zarabiał nim na życie. Za to znajomość działania algorytmów na pewno pomoże w codziennym życiu, w którym każda rzecz podpięta będzie do internetu.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA