REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

"Dziś trzeba dać programiście zintegrowaną usługę". Firebase Dev Summit - relacja Spider's Web

W 2011 roku Andrew Lee oraz James Tramplin stworzyli bazę danych działającą w czasie rzeczywistym, która pracowała jako serwer w chmurze i udostępniała chętnym programistom API. Nazwali ją Firebase. Tak zaczęła się historia jednego z produktów dla programistów dziś należącego do Google, który kupił firmę w 2014 roku.

08.11.2016
13:15
Google Firebase dorobił się własnej konferencji.
REKLAMA
REKLAMA

W biegiem czasu rozwijano Firebase o różne inne usługi przydatne przy produkcji aplikacji, aż za prostej bazy stał się frameworkiem udostępniającym takie usługi jak powiadamianie, składowanie danych, bazy danych, czy też analitykę aplikacji. Firebase powoli wyrasta na flagowy produkt Google’a dla programistów, a firma zaczyna go dość konsekwentnie promować.

Firebase dorobił się między innymi własnej konferencji - jej pierwsza edycja: Firebase Developer Summit odbyła się właśnie w Berlinie. W jednym, wypełnionym sesjami dniu, można było spotkać się z inżynierami z Google, zadać im pytania, oraz uczestniczyć w prezentacjach i laboratoriach umożliwiających kodowanie na żywo.

firebase class="wp-image-527316"

Firebase to dziś pełnoprawny produkt, przykrywający częściowo swoim prostszym interfejsem programistycznym dostępne bezpośrednio usługi Google, a częściowo udostępniający nową funkcjonalność.

Jest przy tym całkowicie zintegrowany z istniejącą chmurą Google Cloud - jeśli kiedyś zdecydujemy się z Firebase zrezygnować, nasze dane pozostaną częścią odpowiednich usług w Cloud. Firebase przeznaczony jest dla małych firm, które chcą wprowadzić aplikację na rynek bez budowania infrastruktury i bez płacenia za potrzebne usługi - dlatego w przypadku Firebase każdy z produktów ma wersję darmową, często wystarczającą do potrzeb przeciętnej aplikacji. Firebase wspiera w tej chwili w pełni iOS oraz Android, oraz częściowo aplikacje Web.

W skład Firebase wchodzi wiele modułów, które można używać niezależnie od siebie, dowolnie łącząc je z innymi produktami. W trakcie konferencji miałem okazję porozmawiać z Rotem Ginat, pracującym nad mającą 25 milionów użytkowników aplikacją Glide - opowiadał on, że na Firebase przechodzili stopniowo i do dziś jeszcze niektóre usługi w infrastrukturze aplikacji (służącej do przesyłania wiadomości wideo) umieszczone są w innych serwisach.

talk class="wp-image-527317"

W trakcie Firebase Developer Summit ogłoszono kilka nowości - na przykład próbny darmowy dostęp do jednej z najciekawszych usług wchodzących w skład zestawu: Test Lab.

Test Lab to prawdziwe laboratorium testowe umieszczone po stronie Google’a - znajduje się tam 20 typów najpopularniejszych urządzeń mobilnych. Innymi nowościami jest możliwość śledzenia aplikacji mobilnej (coś jak zdalne debugowanie) oraz możliwość „odgrywania” stanu aplikacji na maszynie programisty w momencie wystąpienia błędu u użytkownika. Wszystko to pomoże w utrzymywaniu jakości oferowanych aplikacji. Aplikacje również na siebie zarobią: gotowe są łatwe do zintegrowania funkcjonalności do logowania, zakładania kont, używania zakupów w aplikacji oraz wyświetlania reklam.

crash class="wp-image-527319"

Dwoma kolejnymi kamieniami milowymi pokazanymi w poniedziałek w Berlinie jest plugin do Unity - tej biblioteki używają tysiące programistów gier na świecie, oraz wersja 1.0 biblioteki FirebaseUI, unifikującej tworzenie podstawowych elementów interfejsu użytkownika.

W trakcie spotkania z Benem Galbraith, szefem Product Management w Google Developer’s Product Group oraz Francisem Ma - szefem rozwoju Firebase, miałem okazję zadać kilka pytań dotyczących przyszłości rozwoju produktu.

Interesowało mnie wsparcie dla innych platform i oferta dla coraz większej rzeczy programistów, którzy tworzą rozwiązania multiplatformowe, np. za pomocą Xamarin. Jak się dowiedziałem, jest to „na celowniku” Google’a i takie scenariusz pracy nad aplikacjami ma szansę być wspieranym przez Firebase w przyszłości.

REKLAMA

Przedstawiciele Google podkreślali w trakcie Firebase Dev Summit, jak ważna dla nich jest Europa, wspominali również spotkania z polskimi programistami na różnych organizowanych przez nich imprezach. Mam nadzieję, że spowoduje to większą dostępność usług i produktów Google nie tylko dla programistów, ale i dla użytkowników końcowych.

Więcej można na temat Firebase można dowiedzieć się (i wypróbować) na stronie Google Firebase.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA