REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Gry

Magia się nie starzeje. 9 powodów, by zagrać w Beyond Good & Evil 13 lat po premierze

12.11.2016
11:58
Beyond Good & Evil ma już 13 lat, ale jej magia się nie starzeje
REKLAMA

Jedna z najdoskonalszych, totalnych gier mojego życia - Beyond Good & Evil - ma już 13 lat. To doskonała okazja, aby przypomnieć sobie jej magię.

REKLAMA

1. Przepiękna historia

Właśnie z BGE po raz pierwszy doświadczyłem katharsis z grą komputerową. Opowieść jest wciągająca i kompletna, pełna zwrotów akcji i niesamowitych pomysłów scenarzystów. Chciałbym, aby pod tym względem inne gry choćby dorastały BGE do pięt.

beyond-good-evil-min class="wp-image-528097"

2. Bajkowa oprawa

Mówi się, że to właśnie przyczyna słabej sprzedaży tytułu. Marketingowcy rzekomo nie wiedzieli jak przedstawić tytuł, w którym kompanem głównej bohaterki jest świnia, a mechanikiem nosorożec - wszyscy przedstawienie w kreskówkowym stylu.

Ja jednak się w nim zakochałem! Dzięki temu, że graficy nie silili się na realizm, BGE zestarzało się z gracją.

beyond-good-evil-7-min class="wp-image-528098"

3. Doskonałe uniwersum

Wspomniałem o świni i nosorożcu słuchającym reggae? A o podróżach poduszkowcem, magicznych mocach drzemiących w głównej bohaterce, ruchu oporu i walce kijem? Świat BGE może jeszcze się stać kanwą wielu oderwanych od rzeczywistości opowieści.

beyond-good-evil-1-min class="wp-image-528100"

4. Ogromne pokłady grywalności

Skradanka, przygodówka, gra logiczna, gra akcji i wyścigówka są tu wymieszane w idealnych proporcjach, co sprawia, że nuda nie wkrada się ani na moment. Choć żaden z tych elementów nie jest zrealizowany w nowatorski sposób, to do dziś szukam ze świecą podobnie mieszających gatunki produkcji.

beyond-good-evil-5-min class="wp-image-528101"

5. Minigry

Cymbergaj, gra w kubki, wyścigi pereł i wyścigi poduszkowców - nie jest to poziom GTA (także pod względem wielkości świata), ale dużo do roboty było nawet bez posuwania głównej linii fabularnej do przodu.

beyond-good-evil-6-min class="wp-image-528102"

6. Główna bohaterka

Zielonousta, rezolutna i altruistyczna dziennikarka rzuca wyzwanie reżimowi. Jade zjednuje gracza od pierwszej sceny ze swoim udziałem. Pozostała w mojej pamięci ze względu na nieprzejednany i pozytywny charakter.

beyond-good-evil-2-min class="wp-image-528105"

7. Arcydzieło muzyczne

Klawisze, chóry, regae, muzyka elektroniczna - każdy mógł znaleźć coś dla siebie w tej idealnie skrojonej do rozgrywki muzyce (jej nastrój dostosowywał się do tego co działo się na ekranie). Do dziś ma w pamięci fragment ścieżki po bułgarsku, pobrzmiewający w jednym z barów.

8. Remake HD

11 listopada BGE pojawiło się na PS2, kilka dni później PC, Xboxie i GameCube, ale całkiem niedawno, bo w 2011 roku, gra doczekała się uaktualnionej wersji na Xboksa 360 i PS3. Jeśli kogoś rażą kanciaste postaci i rozpikselizowane tekstury, bez problemu może sięgnąć po nowszą wersję.  To właśnie z niej pochodzą grafiki w tym wpisie.

beyond-good-evil-3-min class="wp-image-528111"

9. Kontynuacja

Fanie dopraszali się jej od lat. W 2008 roku Ubisoft wypuścił nawet trailer zapowiadający rozgrywkę, ale temat umarł na 8 lat, ponieważ zespół musiał skupić się na Rayman Origins.

REKLAMA

Dopiero na początku października twórca oryginału, Michel Ancel i Ubisoft potwierdzili, że "dwójka" znajduje się w produkcji. Ponoć nie ma to być ścisła kontynuacja, a bardziej reboot rozszerzający historię oryginału. Dobre i to, bo magicznych produkcji Ancela nigdy za wiele!

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA