REKLAMA

Nie kupię tego komputera, mimo że będzie śnił mi się po nocach

Samsung Chromebook Pro to jeden z najciekawszych Chromebooków na całym rynku. Tym bardziej żałuję, że Polacy nie będą mogli go kupić.

17.10.2016 09.15
Samsung Chromebook Pro to idealny komputer z Chrome OS
REKLAMA
REKLAMA

Jeszcze kilka lat temu Chromebooki były wyłącznie rynkowymi ciekawostkami, które nie były traktowane poważnie przez absolutnie nikogo. Dziś te komputery są rozpatrywane w kategorii realnej alternatywy dla sprzętów z systemem Windows. Nie ma w tym nic dziwnego. W końcu system Chrome OS stale zyskuje nowe możliwości, zaś na rynku pojawia się wiele naprawdę interesujących sprzętów pracujących pod jego kontrolą. Jednym z nich jest opisywany tu sprzęt.

Samsung Chromebook Pro jest jednym z najlepszych Chromebooków dostępnych na rynku.

Koreańczycy zastosowali w nim aluminiową obudowę o grubości 13,9 mm. Dzięki niej Samsung Chromebook Pro prezentuje się naprawdę ślicznie. Warto docenić również małą masę tego komputera, wynoszącą nieco ponad kilogram. Jest to sprzęt kompaktowy, który można zabrać absolutnie wszędzie i pracować na nim przez cały dzień. Koreańska firma nie podała co prawda pojemności zastosowanego w nim akumulatora, jednak obiecuje, że Samsung Chromebook Pro może działać 10 godzin bez dostępu do gniazdka. To dobry wynik.

Samsung Chromebook Pro Bateria class="wp-image-522045"

Sprzęt ten równie imponująco prezentuje się pod względem pozostałych parametrów technicznych. Użyto tu 12,3-calowego wyświetlacza o rozdzielczości 2400 x 1600 pikseli. Jak widać, jego proporcje to 3:2, dzięki czemu będzie on świetnie nadawał się do pracy i konsumpcji treści czytanych. Z tego samego powodu oglądanie na nim filmów nie będzie zbyt wygodne. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, czy użycie tego ekranu było dobrym posunięciem. Zależy to od osobistych preferencji użytkownika.

Samsung Chromebook Pro tablet class="wp-image-522041"

Wyświetlacz oczywiście można w pełni obrócić i tym samym zamienić ChromebookA Pro w tablet. Funkcja ta dziś może wydawać się niepotrzebna, jednak już niebawem większość komputerów z systemem Chrome OS będzie obsługiwać aplikacje pochodzące ze sklepu Google Play. Oznacza to, że dla wielu osób taki komputer będzie znacznie bardziej użyteczny niż zdecydowana większość dotykowych sprzętów pracujących pod kontrolą systemu Windows.

Samsung Chromebook Pro rysik class="wp-image-522043"

Komputer można oczywiście obsługiwać też za pomocą klawiatury wyspowej i gładzika lub dołączonego rysika. Nie należy jednak się spodziewać, że będzie miał on dodatkowe rozwiązania znane z serii Galaxy Note. Natywne zaimplementowanie ich w oprogramowaniu Chrome OS byłoby bardzo trudne, wręcz niemożliwe. Jeżeli rysik będzie miał niestandardowe funkcje, prawdopodobnie będą one działać wyłącznie w nielicznych programach autorstwa Samsunga.

Nie sposób narzekać także na wydajność Samsung Chromebook Pro.

Ma za nią odpowiadać sześciordzeniowy procesor Rockchipa wyposażony w dwa wydajne rdzenie Cortex A-72, cztery energooszczędne Cortex A-53 oraz układ graficzny Mali-T864. Z układem tym ma współpracować 4 GB RAM oraz 32 GB pamięci flash. Oprócz tego Samsung Chromebook Pro ma dwa porty USB-C, wyjście słuchawkowe oraz czytnik kart pamięci SD.

Samsung Chromebook Pro tablet 2 class="wp-image-522044"
REKLAMA

Jak widać, sprzęt ten ma całkiem spore możliwości, a wszyscy fani Chrome OS powinni poważnie rozważyć jego kupno. Zachęcająca jest też jego cena, która wynosi zaledwie 499 dol. To koszt niski jak na dobrze wykonany komputer, który świetnie sprawdzi się też jako tablet. Sam powoli szukam nowego Chromebooka i propozycja Samsunga, tuż obok HP Chromebook 13, wydaje się najciekawszą propozycją na rynku.

Szkoda tylko, że koreańska firma nie sprzedaje już laptopów na naszym kontynencie. Oznacza to, że sprzęt ten będzie trzeba zamówić z Azji lub Stanów Zjednoczonych i tym samym pozbawić się gwarancji i kilku innych przywilejów wynikających z kupna komputera we własnym kraju.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA