Sprzęt  / News

Laptopy dla graczy są już gotowe na VR i 4K. Wszystko dzięki nowym układom GeForce

Przenośna konsola do gier dla najbardziej wymagających? To oczywiście gamingowy laptop. A teraz, dzięki tym układom, taki laptop będzie pozwalał na znacznie więcej.

Laptopy dla graczy z pewnością nie są najlepszą możliwą platformą do gier wideo. Jeżeli jednak nie boimy się wydawać większych pieniędzy to nie istnieje lepsza mobilna konsola do gier. Przynajmniej jeśli chodzi o obiektywne cechy, takie jak ilość dostępnych na nie tytułów czy moc obliczeniowa procesora graficznego. Że nie wspomnę o tym, że taki laptop to przecież normalny komputer PC, na którym również możemy pracować.

Dlaczego nie są najlepszą? Bo nadal za wysokie pieniądze otrzymujemy sprzęt mniej wydajny od desktopa w porównywalnej cenie, a „tradycyjne” konsole do gier są bardziej bezproblemowe. Na szczęście technika idzie do przodu, znosząc kolejne ograniczenia. A nowa generacja mobilnych GeForce’ów właśnie zniosła kolejne.

Pascal w wersji mobilnej

Jak zapewnia Nvidia, nawet najsłabszy układ z nowej linii GeForce GTX 10M, który będzie montowany najcieńszych i najlżejszych komputerach jest w stanie poradzić sobie z wirtualną rzeczywistością. Co więcej, przynajmniej patrząc na suche dane techniczne udostępnione przez Nvidię, mobilne wersje układów nie różnią się aż tak znacząco od tych desktopowych, a różnice polegają głównie na taktowaniu procesora. Zobaczcie sami:

Nawet najtańszy z układów, a więc GTX 1060M, jest porównywalny z najwydajniejszą z sensownych kart poprzedniej generacji w wersji desktopowej, a więc z GTX 980:

Wszystkie komputery z układami GeForce GTX 10M będą wyposażone w narzędzia VRWorks  i Ansel. Pierwsze z nich optymalizuje pracę układu pod kątem renderowania rzeczywistości wirtualnej, drugie zaś umożliwia zaawansowane tworzenie zrzutów ekranowych i będą obsługiwać standard G-Sync.

Producenci, którzy zamierzają montować nowe układy Nvidii w swoich komputerach, to, między innymi, Alienware, Asus, Lenovo, Razer, MSI i HP.

Uwaga: mobilne układy GeForce GTX 10 nie posiadają w nazwie handlowej końcówki „M”. Dopisałem ją jednak mimo wszystko, by zwiększyć czytelność tekstu i porównań.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst