1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Tak wyglądałby Instagram 20 lat temu

Tak wyglądałby Instagram 20 lat temu

Jeśli pamiętasz jeszcze czasy Windowsa 95, ten projekt powinien przypaść ci do gustu. Oto wizja Instagrama rodem z połowy lat dziewięćdziesiątych.

Pamiętam jak dziś mój pierwszy komputer PC z Windowsem. Po przejściu z Amigi 600 czułem się, jakbym odkrywał nowy świat. I faktycznie tak było. Windows 95 dziś wzbudza uśmiech politowania, ale kiedyś to było COŚ.

Misza Petrick, moskiewski grafik, postanowił zaprezentować swoją wizję Instagrama A.D. 1995. W połowie lat 90. telefon komórkowy był marzeniem ściętej głowy, a smartfony można było zobaczyć co najwyżej w Start Treku. Wobec tego pierwowzór Instagrama nie mógł być aplikacją mobilną, tylko programem komputerowym.

Wizja Instagrama na Windowsie 95 jest naprawdę ujmująca.

instagram-1
instagram-2
instagram-3

Petrick podszedł do tematu z dużym przywiązaniem do detali. W projekcie widzimy charakterystyczne szarości, toporne przyciski, szerokie paski przewijania i 8-bitotwą paletę kolorystyczną. Kapitalnie zostały dobrane nazwy filtrów: ZX, Mac’86, Apple II, czy VIC–20.

Ten projekt pokazuje, jak mocno wyewoluowały interfejsy użytkownika.

W ciągu ostatnich 20 lat w temacie UI zmieniło się wszystko. Dziś interfejsy z lat 90. wyglądają niesamowicie archaicznie, mimo że kiedyś wydawały się całkiem ładne i praktyczne.

Wszechobecne niegdyś szarości dziś zastąpiła biel. Kiedyś każdy przycisk był wpisany w prostokąt i faktycznie wyglądał jak guzik, który można wcisnąć. Dziś w projektach dominują minimalistyczne ikonki, które rzadko są wpisane w jakieś figury geometryczne. Diametralnie zmieniła się również typografia.

material-design-1
material-design-2
material-design-3

Zmienił się też sam rozkład elementów. Przyznam, że bardzo lubię zagłębiać się w wytyczne stylu Material Design. Google pokazuje cały szereg porad dla twórców aplikacji. W przewodniku właściwie każdy element systemu Material Design jest rozłożony na czynniki pierwsze i wyjaśniony. Znajdziemy wytyczne co do wszystkich rodzajów menu, zakładek, animacji, rozkładu elementów, typografii, a nawet doboru kolorystyki. Dla projektantów to cenne źródło wiedzy, a dla zwykłego użytkownika jest to świetna ciekawostka, która odpowiada na pytanie, dlaczego różne aplikacje są do siebie tak podobne.

apple-design

Podobny poradnik przygotował też Apple, a znajdziemy w nim nie tylko wytyczne odnośnie projektowania aplikacji mobilnych, ale także wytyczne dla systemów macOS, tvOS i watchOS. To świetna lekcja „anatomii” aplikacji.