REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

GoPro Omni trafi do sklepów już za tydzień, a ja zaczynam widzieć w nim sens

11.08.2016
8:53
GoPro Omni już za tydzień trafi do sklepów
REKLAMA

Już za tydzień ruszy sprzedaż GoPro Omni, czyli specjalnego zestawu do nagrań w 360 stopniach. GoPro chce go sprzedawać za 5399 euro, ale patrząc na możliwości, zaczynam rozumieć tę cenę.

REKLAMA

GoPro Omni to zapowiadane rozwiązanie do nagrywania w 360 stopniach. Już 17 sierpnia trafi ono na półki sklepowe. Grupą docelową są duże studia, które mają otrzymać proste w obsłudze narzędzie zapewniające profesjonalną jakość nagrań.

gopro-omni-zestaw class="wp-image-510706"

Zestaw w cenie 5399 euro (w Stanach Zjednoczonych 5 tys. dol.) obejmuje całe mobilne studio do nagrań w 360 stopniach, które mieści się w walizce. Jej zawartość to sześć kamer GoPro Hero 4 Black, stelaż Omni, wszystkie niezbędne kable, rekordery i akcesoria do łączenia kamer, pilot, karty pamięci i akumulatory.

Do sprzedaży trafi też uboższa wersja zestawu, sprzedawana bez kamer GoPro. Jej cena wyniesie 1500 dol.

Omni to przede wszystkim specjalny rig wykonany z aluminium. Kryje on sporo elektroniki.

Stelaż jest precyzyjnie dopasowany rozmiarem do kamer GoPro Hero 4. Z tego faktu można wywnioskować, że nadchodząca kamera GoPro Hero 5 zachowa rozmiar i kształt poprzedniczki. Nie wyobrażam sobie bowiem, że Omni nie będzie kompatybilny z nową serią kamer.

GoPro Omni wydaje się drogie, ale rozumiem tę cenę. class="wp-image-510707"

Producent ciekawie rozwiązał kwestię sterowania. Każda kamera jest wpięta do Omni poprzez specjalne złącze, dzięki czemu wszystkie nagrania oraz ustawienia są synchronizowane między kamerami. Możemy korzystać ze standardowego pilota GoPro, czy też aplikacji. Połączą się one z kamerą główną, która poprzez Omni przekaże instrukcje do pozostałych pięciu urządzeń.

GoPro zadbało też o zasilanie kamer. Mogę one czerpać energię z własnych akumulatorów, ale nie jest to konieczne. Rig Omni można podpiąć do zewnętrznego źródła zasilania, co zapewni dłuższy czas pracy.

GoPro Omni to nie tylko filmowanie w 360 stopniach, ale i możliwość obracania standardowego widoku podczas edycji.

Rozdzielczość połączonego nagrania z sześciu kamer to zawrotne 8K. Daje to dużą swobodę przy obróbce materiału, a dodatkowo ubezpiecza właściciela na przyszłość, kiedy mobilny VR zyska na popularności, a standardową rozdzielczością ekranów będzie 4K lub właśnie 8K.

Jednym z ciekawszych zastosowań obrazu z riga Omni jest możliwość tworzenia płaskiego nagrania, w którym kadr możemy zmieniać podczas edycji filmu, a nie podczas nagrywania. Obroty kamery można uzyskać bez żadnej straty jakości, dzięki czemu możemy np. podążać za sportowcem utrzymując go cały czas w centrum kadru.

GoPro Omni to nie tylko stelaż, ale i oprogramowanie

Wymienione wyżej możliwości będą dostępne w oprogramowaniu, które klienci Omni dostaną razem ze stelażem. Podstawowym programem do łączenia i edycji filmów będzie Kolor.

Nagrania importujemy poprzez program GoPro Omni Importer, który w locie łączy wideo i pozwala podglądać nagrania w 360 stopniach. Omni zapisuje w każdym nagraniu specjalne metadane, dzięki którym program wie, jak były rozlokowane kamery. Następnie wideo można obrobić w programie Kolor Autopano Video Pro, który umożliwia poprawę kolorów, czy prostowanie horyzontu.

Z prostowaniem horyzontu wiąże się inna ciekawa możliwość. Nagrania można będzie wystabilizować bez utraty jakości. W zwykłym nagraniu podczas stabilizacji nagranie trzeba przycinać lub rozciągać. W przypadku nagrania w 360 stopni nie trzeba niczego interpolować, bowiem mamy informacje z pełnych 360 stopni, a wiec wszystkie dane mamy podane na talerzu. Stabilizowanie jest de facto prostowaniem horyzontu klatka po klatce.

Gotowy materiał można wyeksportować jako nagranie w 360 stopniach lub jako standardowy film, w którym sami wybieramy kąt widzenia. Filmy można oglądać w serwisie GoPro VR, lub w aplikacji desktopowej i mobilnej o tej samej nazwie (Windows, macOS, iOS, Android). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić je na YouTube czy na Facebooku.

REKLAMA

GoPro Omni nie jest rozwiązaniem dla każdego. To sprzęt skierowany do profesjonalnych zespołów produkujących filmy. Rozwiązanie - patrząc przez pryzmat rynku profesjonalnego - nie jest szczególnie drogie, a zapewnia dobrą jakość nagrań i naprawdę kompaktowe wymiary, co nie jest bez znaczenia. Pomysł naprawdę może się sprawdzić, zwłaszcza jeśli Omni będzie kompatybilny z nadchodzącymi kamerami Hero 5.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA