REKLAMA

[AKTUALIZACJA] Program Payback sypie się jak domek z kart. Empik i Allegro mają już dość

Jeden z najpopularniejszych programów lojalnościowych traci partnerów. Empik i Allegro powoli wycofują się z programu Payback.

18.07.2016 14.55
Program Payback sypie się jak domek z kart. Znika Empik i Allegro
REKLAMA
REKLAMA

Na końcu wpisu znajduje się aktualizacja z godziny 16:55, z oficjalnym stanowiskiem Empiku.

Od kilku dni w salonach Empik sprzedawcy informują klientów o tym, że tylko do 16 sierpnia możliwe będzie zbieranie w tej sieci punktów Payback. Z kolei Allegro będzie przyznawać punkty wyłącznie do końca lipca. Jakby tego było mało, od 1 sierpnia 2016 roku karty płatnicze z logo Payback przestanie wydawać BZ WBK.

Jest to naprawdę dziwna sytuacja, ponieważ Empik był jednym z partnerów głównych programu Payback. Z kolei BZ WBK zdecydował się na zawieszenie wydawania kart lojalnościowych, ponieważ chce zmienić formułę współpracy z operatorem programu, ale… nie powiedział na jakie. Może to znaczyć, że obie firmy nie doszły do porozumienia i nie mogą wypracować nowej formy współpracy.

To doskonały czas do wypisania się z programu Payback.

Czemu warto to zrobić akurat teraz? Odpowiedź na to pytanie jest bajecznie prosta: ponieważ nie zrobiliście tego do tej pory. Udział w programie tego typu nie ma większego sensu. W jasny sposób pokazuje to serwis Cashless. Według przedstawionych tam obliczeń na kosztujący 400 zł smartfon Samsung Galaxy Trend Plus należy wydać 100 000 zł przez 20 lat, przy założeniu że co miesiąc tankuje się 100 litrów paliwa. To teoria, ponieważ punkt Payback tracą ważność w ciągu trzech lat od ich otrzymania.

Oczywiście wiele osób dochodzi do wniosku, że skoro i tak muszą robić zakupy, tankować samochód, krótko mówiąc, wydawać pieniądze, to mogą przy okazji zbierać punkty. Często jednak okazuje się, że specjalnie wybierają oni sklepy i punkty usługowe, w których można zbierać punkty. Czasami ceny w nich są wyższe, czasami są one od nas bardziej oddalone, przez co na dojazd do nich zużywamy więcej czasu i paliwa.

Jako że uzbieranie punktów na jakąkolwiek sensowna nagrodę praktycznie nie jest możliwe, należy dojść do jednego słusznego wniosku: tego typu programy lojalnościowe przynoszą więcej straty niż korzyści. I to nie tylko klientom, ale też sieciom handlowych, które za współpracę z Payback muszą dodatkowo płacić i koszty tej działalności przenoszą na klientów, jednocześnie obniżając swoją atrakcyjność. To absurdalne.

Jak wypisać się z Payback?

Branie udziału w programie Payback nie jest płatne, więc leniwe osoby mogą po prostu zniszczyć swoją kartę i wyrzucić jej resztki do kosza. Jeżeli jednak nie chcecie, by właściciel programu Payback był w posiadaniu informacji na wasz temat i nie mógł ich przekazywać dalej, musicie wysłać listowną prośbę o skasowanie konta na adres Biura Obsługi Klienta usługi Payback.

Nie istnieje formularz internetowy pozwalający na łatwe skasowanie swojego konta, dlatego wielu klientów albo po prostu przestaje korzystać z karty, albo przynajmniej zmienia wszystkie dane dotyczące swojego konta na losowe. Może nie jest to do końca uczciwy sposób, ale pozwala rozstać się z programem lojalnościowym bez marnowania papieru i wizyt na poczcie.

Aktualizacja 16:55 - mamy oficjalne stanowisko Empiku w tej sprawie

REKLAMA

Okazuje się, że jedną z przyczyn wycofania się Empiku z programu Payback, jest wprowadzenie długo wyczekiwanej karty lojalnościowej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA