Sprzęt  / News

Poznaj Otto - robota Samsunga, który może kiedyś zamieszkać w twoim domu

Producenci elektroniki inwestują sporo czasu i środków w rozwój asystentów głosowych i dedykowanych im urządzeń. Koreański gigant zaprezentował koncept robota obsługującego sprzęty podpięte do Internetu Rzeczy o urokliwej nazwie Samsung Otto.

Wszystkie liczące się systemy mobilne są wyposażone w asystentów głosowych. Algorytmy mogą słuchać użytkownika i realizować jego polecenia odpowiadając głosowo na pytania zadane językiem naturalnym. Co prawda w Polsce użyteczność Siri i Cortany nie jest zbyt duża, ale na anglojęzycznych rynkach radzą sobie całkiem sprawnie.

Kolejni producenci chcą też wydzielić asystenta głosowego do osobnego urządzenia.

Asystent głosowy w smartfonie jest użyteczny, bo mamy go zawsze przy sobie. Siri mogę wydawać polecenia bezpośrednio z zegarka na nadgarstku. Producenci tacy jak Amazon i Samsung romansują z ideą akcesorium, które można postawić w odpowiednim miejscu w domu i z nim rozmawiać bez potrzeby brania do ręki telefonu.

Samsung Otto nie jest produktem, który producent ma zamiar wprowadzić w najbliższej przyszłości do sprzedaży. To bardziej pokaz siły - koreański tuz chce się pochwalić postępami w segmencie Internetu Rzeczy, który zapowiada się na kolejną szybko rozwijającą się gałąź rynku po smartfonach i tabletach.

Samsung Otto

Samsung Otto to odpowiedź na Amazon Echo.

Malutki robocik o uroczym wyglądzie wyposażony został w komplet głośników i mikrofonów, dzięki którym może porozumiewać się z użytkownikiem. Oprócz zadawania mu prostych pytań np. o pogodę można wydawać mu polecenia - Samsung Otto jest w stanie kontrolować zdalnie sprzęty RTV i AGD podpięte do internetu.

Przewaga asystenta Samsung Otto nad konstrukcją Amazon Echo, wykorzystującego oprogramowanie Amazon Alexa, jest zamontowana w urządzeniu obiektyw. Kamera jest w stanie rozpoznawać poszczególnych domowników, a samo urządzenie można wykorzystać w roli kamery bezpieczeństwa monitorującej wybrane pomieszczenie.

Artik to platforma, która jest sercem robota Samsung Otto.

Na froncie robota Samsung Otto pojawił się ekran, który może wyświetlać twarz robota lub proste animacje - np. deszczu podczas odpowiadania na pytanie o pogodę. Nadal nie jestem jednak przekonany co do potrzeby istnienia takiego gadżetu, skoro te same polecenia można wydawać zegarkom i smartfonom.

Producent chyba też jeszcze do końca nie wierzy w powodzenie tego projektu, ale za to widać duże zainteresowanie koreańskiej firmy Internetem Rzeczy. Chociaż Samsung Otto to urządzenie pokazowe, to sprzęty RTV i AGD podpięte do domowej sieci to już nie pieśń przyszłości - dla Samsunga to już rzeczywistość.

Samsung Otto potrafi zarządzać urządzeniami zgodnymi z platformą Artik, którą teraz chce promować producent. Samsung zachęca do współpracy deweloperów, a jak donosi Engadget, firma udostępniła właśnie programistom zestaw narzędzi potrzebnych do pisania aplikacji i projektowania urządzeń dla Artika.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst