REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Zapomnij o Surface. Ta hybryda z Ubuntu to spełnienie marzeń każdego entuzjasty Linuksa

Nie można nic nikomu wciskać na siłę. Niektórym ludziom z wielu względów Windows 10 nie odpowiada i odpowiadać nie będzie. Ale gdzie szukać wybawienia? Canonical przygotował dla nas coś bardzo interesującego, z Ubuntu na pokładzie.

05.02.2016
13:26
Entuzjaści Linuxa: poznajcie hybrydowy tablet z Ubuntu
REKLAMA
133 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Surface Pro to na chwilę obecną najprawdopodobniej najbardziej uniwersalne i użyteczne urządzenie na rynku. Nie jest jednak pozbawione wad, i to zarówno sprzętowych, jak i związanych z oprogramowaniem. Alternatywy jednak wobec Surface’a właściwie brak.

Jedyna hybryda Apple’a, jaką ten ma w ofercie, to tablet z systemem operacyjnym napisanym dla kieszonkowego odtwarzacza multimedialnego. To może Pixel C z mającym o wiele większe możliwości Androidem? Bo reszta to właściwie hybrydy z Windows, tyle że innych producentów. No tak, ale Android nadal ma interfejs pomyślany przede wszystkim o urządzeniach ultramobilnych. A co powiedzie na tablet hybrydowy z równie hybrydowym, linuxowym systemem operacyjnym?

Straciłem nadzieję na popularyzację systemu Ubuntu już dawno temu. Ten bardzo obiecujący, oparty o Linuxa system operacyjny jednak uparcie nie chce umrzeć, głownie dzięki kapitałowi, jaki firma Canonical gromadzi dzięki rozwiązaniom serwerowym. A niedawno Ubuntu, tak jak Windows, stał się systemem hybrydowym, który potrafi dopasować się do formy, jaką urządzenie, na którym jest zainstalowane przybiera. I właśnie zyskał pierwsze urządzenie, na którym ma rozwinąć skrzydła.

Poznajcie hybrydowy tablet BQ Aquaris M10

Urządzenie działa na podobnej zasadzie, co inne hybrydy. Może być zarówno typowym tabletem, jak i, po podłączeniu przez Bluetooth myszki i klawiatury, ewentualnie monitora przez HDMI, notebookiem. System operacyjny i aplikacje na nim zainstalowane w locie przystosują się do nowego środowiska.

tablet-devices-bq-aquaris-m10

Urządzenie posiada 10,1-calowy wyświetlacz, czterordzeniowy, 1,5-gigahercowy procesor MediaTek MT8163A, któremu towarzyszy 2 GB RAM i 16 gigabajtów pamięci masowej. Czy to wystarczy systemowi Ubuntu? Zbyt dawno temu miałem z nim kontakt, by to potwierdzić, ale wydaje mi się, że Canonical wie co robi. Poprosiłem też naszego Mateusza, który dużo później niż ja Ubuntu porzucił, o opinię. Twierdzi, że specyfikacja jest sensowna.

Specyfikację sprzętową uzupełnia akumulator o pojemności 7280 mAh, kamera Full HD, slot na kartę microSD (do 64 GB), 12-megapikselowy aparat z autofokusem i podwójną lampą błyskową, głośniki i złącze microHDMI. Tablet mierzy 246 x 171 x 8,2 mm i waży 470 g.

A co z tym konwertowalnym Ubuntu?

Szacuje się, że Ubuntu w sumie ma około 30-40 mln użytkowników. To relatywnie niewielka publiczność, a zarazem na tyle liczna, że choć część deweloperów może zechcieć wypróbować Ubuntu SDK.

REKLAMA

Na bieżący rok zaplanowane są dwie aktualizacje Ubuntu: do wersji 16.04 i do wersji 16.10. Sercem „uniwersalności” systemu ma być środowisko uruchomieniowe Unity 8. Możecie być pewni, że się temu systemowi i jego konwertowalności przyjrzymy z bliska, jak tylko będziemy mieli okazję.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA