REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie
  3. Tech

Darmowy Internet w ponad 1000 warszawskich autobusach - już od lutego

Od lutego podwojona zostanie liczba warszawskich autobusów, gdzie będziemy mogli skorzystać z darmowego Internetu. Łącze dostarczy Plus i w zamian wyświetli swoje reklamy.

JakDojade - mobilny rozklad jazdy
REKLAMA
REKLAMA

Jak obecnie przedstawia się dostępność Internetu w warszawskich autobusach i jak rozwijała się będzie ich baza? O to zapytaliśmy Konrada Klimczaka, Inspektora z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy:

- Hotspoty są już w 460 pojazdach Miejskich Zakładów Autobusowych. Po montażu zamówionych urządzeń, w pierwszym kwartale 2016 r. z  sieci freewifi.waw.pl będzie można korzystać w ponad 1000 autobusów. Koszty usługi w żaden sposób nie obciążają pasażerów ani budżetu spółki, system jest bowiem utrzymywany dzięki wpływom z emitowanych reklam.

Internet dostępny będzie w szybkiej technologii LTE, której dostawcą będzie Plus. Operator celuje w luty, jako miesiąc zakończenia wdrażania usługi.

Aby skorzystać z darmowego Internetu trzeba się połączyć z siecią freewifi.waw.pl. Połączenie zostanie udostępnione po zaakceptowaniu regulaminu i zalogowaniu się.

Nie jest to już pilotażowa faza budowy sieci darmowego Internetu, gdyż pierwsze wzmianki o niej pojawiały się już w 2013 roku, kiedy hotspoty dostępne były w 150 autobusach. Początkowo miasta – gospodarze EURO2012 celowały w start identycznej usługi na okres piłkarskiego turnieju, ale plany spaliły na panewce.

W stolicy darmowy Internet jest już obecny od 2 lat i prawie 9 miesięcy i jak pokazują statystyki cieszy się dość dużym powodzeniem. Tylko w  listopadzie na darmowym Wi-Fi utworzono 70 000 sesji i przesłano 1,68 TB danych. Na sesję przypada więc ok. 24 MB.

Niestety nie da się tego wprost porównać z liczbą pasażerów. Jak wynika z informacji ZTM w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku kupiono 63,3 mln sztuk biletów na wszystkie środki transportu, czyli miesięcznie średnio 7,07 mln miesięcznie. W tej liczbie są jednak i bilety jednorazowe i okresowe, a strzelałbym, że to posiadacze tych ostatnich najczęściej korzystają z darmowych hotspotów, gdyż najprawdopodobniej wiedzą czy dana linia je posiada.

Autobusy z darmowym Internetem będzie można rozpoznać po specjalnej naklejce.

Autobusy, to jednak nie wszystko. Jak wspomina Klimczak planowane jest również uruchomienie bezprzewodowego Internetu w tramwajach, metrze i  pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej.

Z podobnych dobrodziejstw można skorzystać na świeżym powietrzu, gdyż w najbardziej popularnych zakątkach Warszawy ulokowanych jest 300 hotspotów, z których dziennie korzysta ok. 1700 osób.

Hot Spoty rozmieszczone są m.in. w miejscach takich jak Trakt Królewski, Stare Miasto, okolice Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego, Podzamcze, pl. Defilad, park Fontann, park Kazimierzowski, plac Grzybowski, Pasaż Wiecha, park Sowińskiego oraz w wybranych lokalizacjach Pragi-Południe, Rembertowa i Wawra. Ponadto, sieć bezprzewodowa jest dostępna w większości Wydziałach Obsługi Mieszkańców w Urzędach Dzielnic oraz w lokalizacjach Urzędu m.st. Warszawy. W najbliższym czasie planujemy uruchomić kolejne hotspoty na Pradze-Północ oraz Targówku  – mówi Klimczak.

Punkty mają zasięg o średnicy ok. 300-400 m i pozwalają korzystać z Internetu o prędkości 512 kb/s (download i upload).

Nie można zdobyć się na inną reakcję niż gromkie przyklaśnięcie posunięciom warszawskiego ZTM. Choć Internet mam i od operatora, to przydać się on może osobom, które nie mają opcji „unlimited”, albo też przyjezdnym, szczególnie z zagranicy. Ci zaoszczędzą na opłatach roamingowych, lub kupnie startera.

REKLAMA

Warszawskie hotspoty to nie jedyna opcja na darmowy Internet, gdyż można z niego korzystać również zamawiając „starter” Aero2. Tu jednak musimy się pogodzić sesją trwającą max. 45 min i wklepywanie kodu zabezpieczającego.

* Zdjęcie główne: Lukas Plewnia

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA