Darmowy Internet w ponad 1000 warszawskich autobusach - już od lutego
Od lutego podwojona zostanie liczba warszawskich autobusów, gdzie będziemy mogli skorzystać z darmowego Internetu. Łącze dostarczy Plus i w zamian wyświetli swoje reklamy.
Jak obecnie przedstawia się dostępność Internetu w warszawskich autobusach i jak rozwijała się będzie ich baza? O to zapytaliśmy Konrada Klimczaka, Inspektora z Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy:
Internet dostępny będzie w szybkiej technologii LTE, której dostawcą będzie Plus. Operator celuje w luty, jako miesiąc zakończenia wdrażania usługi.
Aby skorzystać z darmowego Internetu trzeba się połączyć z siecią freewifi.waw.pl. Połączenie zostanie udostępnione po zaakceptowaniu regulaminu i zalogowaniu się.
Nie jest to już pilotażowa faza budowy sieci darmowego Internetu, gdyż pierwsze wzmianki o niej pojawiały się już w 2013 roku, kiedy hotspoty dostępne były w 150 autobusach. Początkowo miasta – gospodarze EURO2012 celowały w start identycznej usługi na okres piłkarskiego turnieju, ale plany spaliły na panewce.
W stolicy darmowy Internet jest już obecny od 2 lat i prawie 9 miesięcy i jak pokazują statystyki cieszy się dość dużym powodzeniem. Tylko w listopadzie na darmowym Wi-Fi utworzono 70 000 sesji i przesłano 1,68 TB danych. Na sesję przypada więc ok. 24 MB.
Niestety nie da się tego wprost porównać z liczbą pasażerów. Jak wynika z informacji ZTM w pierwszych trzech kwartałach 2015 roku kupiono 63,3 mln sztuk biletów na wszystkie środki transportu, czyli miesięcznie średnio 7,07 mln miesięcznie. W tej liczbie są jednak i bilety jednorazowe i okresowe, a strzelałbym, że to posiadacze tych ostatnich najczęściej korzystają z darmowych hotspotów, gdyż najprawdopodobniej wiedzą czy dana linia je posiada.
Autobusy z darmowym Internetem będzie można rozpoznać po specjalnej naklejce.
Autobusy, to jednak nie wszystko. Jak wspomina Klimczak planowane jest również uruchomienie bezprzewodowego Internetu w tramwajach, metrze i pociągach Szybkiej Kolei Miejskiej.
Z podobnych dobrodziejstw można skorzystać na świeżym powietrzu, gdyż w najbardziej popularnych zakątkach Warszawy ulokowanych jest 300 hotspotów, z których dziennie korzysta ok. 1700 osób.
Punkty mają zasięg o średnicy ok. 300-400 m i pozwalają korzystać z Internetu o prędkości 512 kb/s (download i upload).
Nie można zdobyć się na inną reakcję niż gromkie przyklaśnięcie posunięciom warszawskiego ZTM. Choć Internet mam i od operatora, to przydać się on może osobom, które nie mają opcji „unlimited”, albo też przyjezdnym, szczególnie z zagranicy. Ci zaoszczędzą na opłatach roamingowych, lub kupnie startera.
Warszawskie hotspoty to nie jedyna opcja na darmowy Internet, gdyż można z niego korzystać również zamawiając „starter” Aero2. Tu jednak musimy się pogodzić sesją trwającą max. 45 min i wklepywanie kodu zabezpieczającego.
* Zdjęcie główne: Lukas Plewnia