REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. Technologie

Oto „SMOK” - zobacz nowy, niesamowity film w reżyserii Tomasza Bagińskiego

Tomasz Bagiński powraca z dwoma nowymi filmami krótkometrażowymi, które przedstawiają znane polskie legendy w zupełnie nowym świetle. „SMOK” pokazuje wariację na temat historii Smoka wawelskiego, dziejącą się w niedalekiej przyszłości. Film już można obejrzeć, ale to dopiero początek atrakcji, jakie przygotowały zespoły Platige Image i Fish Ladder.

bagiński
REKLAMA
457 interakcji
dołącz do dyskusji
REKLAMA

Film „SMOK” w reżyserii Tomasza Bagińskiego jest częścią bardzo nieszablonowej kampanii promocyjnej Allegro, którą przygotowały zespoły Platige Image i Fish Ladder. Wszystko kręci się wokół polskich legend, które zostały odświeżone i pokazane we współczesny sposób.

Projekt "Legendy polskie" obejmuje dwa krótkometrażowe filmy, które wyreżyserował Tomasz Bagiński, a także ebooka z sześcioma opowiadaniami. W filmach wystąpili znani polscy aktorzy, m.in. Jerzy Stuhr i Robert Więckiewicz.

legendy-allegro-2

Pierwsza produkcja kryjąca się pod tytułem „SMOK” jest wariacją na temat legendy o Smoku wawelskim. Akcja dzieje się w Krakowie, w nieodległej przyszłości. Miasto nawiedza Adolf Kamczatkov, który porywa piękne Polki swoim latającym potworem. Drugi film o tytule „Twardowsky” zadebiutuje 15 grudnia i opowie historię Pana Twardowskigo przebywającego samotnie na stacji kosmicznej na Księżycu.

Film „SMOK” możecie zobaczyć poniżej.

"Legendy polskie" to także ebook, który już możesz pobrać

W ebooku znajdziemy sześć opowiadań, do których inspirację także stanowiły polskie legendy. Każda historia została napisana przez innego polskiego autora.

  • „Spójrz mi w oczy” to historia autorstwa Elżbiety Cherezińskiej na podstawie legendy „Bazyliszek”. Akcja dzieje się w Warszawie, na dworze Królowej Anny Jagiellonki XIII.
  • „Milczenie owcy” Roberta M. Wegnera to kolejna wariacja na temat „Smoka Wawelskiego”. Opowiada o przedszkolakach, które za sprawą gogli przenoszą się do wirtualnego świata bajek.
  • „Niewidzialne” to tytuł opowiadania, które Łukasz Orbitowski napisał na podstawie legendy „Żywa woda”. Opowiada ono o dwunastoletnim, początkującym vlogerze.
  • „Śnięci Rycerze” Rafała Kosika powstało na podstawie legendy „O śpiących rycerzach”. Opowiadanie przedstawia historię z życia Jędrka - górala będącego informatykiem.
  • „Zwyczajny Gigant” Jakuba Małeckiego to wariacja na temat legendy „Pan Twardowski". Opowiada o historii młodego małżeństwa boksera i akrobatyczki.
  • „Kwiat Paproci” Radka Raka powstał na postawie legendy o tym samym tytule. Historia opowiada o Jasiu poszukującym lepszego jutra.
Ebook-LEGENDY-POLSKIE

Ebook w formacie PDF, mobi i epub można pobrać bezpłatnie ze strony legendy.allegro.pl. W książce nie mogło zabraknąć ilustracji przygotowanych przez grafików Platige Image.

O projekcie rozmawiałem z Krzysztofem Noworytą

Osobą odpowiedzialną za etap konceptu był Krzysztof Noworyta ze związanego z Platige Image zespołu Fish Ladder, pomysłodawcy koncepcji akcji “Legendy polskie” dla Allegro. Okazało się, że bodźcem do powstania Legend była udana współpraca przy wcześniejszym projekcie.

Krzysztof Noworyta, Fish Ladder/Platige Image: Geneza projektu sięga współpracy przy akcji wokół „Starości aksolotla” Jacka Dukaja, kiedy to spotkaliśmy się z Allegro po raz pierwszy. Rozmowę zaczęliśmy od zrobienia okładki do ebooka, a skończyliśmy na spektakularnej kampanii. Okazało się, że dobrze nam wspólnie wychodzi opowiadanie historii.

„Starość aksolotla” autorstwa Jacka Dukaja była głośną literacką premierą. Książka była dostępna tylko w formie ebooka, który był ilustrowany grafikami Platige Image, a w zestawie otrzymywaliśmy także modele gotowe do wydrukowania na drukarkach 3D. Publikację promowały zwiastuny przypominające trailery filmowych blockbusterów.

Skąd wziął się pomysł na kolejną wspólną akcję? I dlaczego Allegro zdecydowało się na tak nietypową formę promocji? Na te pytania odpowiedział Krzysztof.

Zadaniem, które dostaliśmy, było znalezienie sposobu by w ciekawy sposób pokazać tożsamość Allegro, a więc nie tylko markę, ale też jej głębię. Allegro to miliony użytkowników, to przekrój przez całe społeczeństwo. Zaczęliśmy szukać kodu, który jest uniwersalny i jest wspólny dla Polaków. Świat legend i bajek był pomysłem, który szybko przyszedł mi do głowy.

Projekt Allegro był od dłuższego czasu zapowiadany w Internecie. Można było zobaczyć m.in. trailer filmu „SMOK”. Zdania na temat stylistyki science-fiction były mocno podzielone. Nie wszyscy zrozumieli intencję i chęć połączenia znanych historii z nowoczesną stylistyką. Skąd wziął się pomysł na osadzenie legend w futurystycznym świecie?

Robiąc research miałem okazję zobaczyć jak sprzedaje się w Polsce legendy I bajki. Są one podawane w lukrowany sposób. Smok wcale nie jest groźny, Dratewka wcale nie jest dzielny, a całość jest mało wiarygodna. Siła tych opowieści przykryta jest grubą warstwą patyny i należy się im odkrycie – dlatego obok filmów zaproponowaliśmy wydanie ebooka z legendami zreinterpretowanymi przez uznanych współczesnych pisarzy.

Bajki to archetypy. Mówią o nas samych pod płaszczykiem symboli. Kiedy smok będzie straszny? Kiedy będzie miał łuski, czy kiedy będzie uosabiał prawdziwe zło? Uwspółcześniliśmy te historie aby nadać im mocy. Tomek i scenarzysta Błażej Dzikowski w obu filmach stworzyli realistyczny świat dziejący się w niedalekiej przyszłości. Taka konwencja filmów była decyzją reżysera Tomka Bagińskiego i jest częścią jego konsekwentnie budowanego stylu. Oczywiście jest to licentia poetica, ale dzięki temu wyrywamy bajki z lukrowanej formy i dajemy im prawdziwe emocje.

REKLAMA

Trzeba przyznać, że kampania jest bardzo odważna, mocno nietypowa i chyba dość ryzykowna dla Allegro. Zastanawiam się, czy polski widz jest gotowy na stylistykę serwowaną przez Tomka Bagińskiego i czy w efekcie kampania przełoży się na sukces wizerunkowy serwisu aukcyjnego.

Do mnie pomysł trafił w stu procentach i mam nadzieję, że w przyszłości zobaczymy więcej podobnych kampanii. Tymczasem zabieram się za czytanie ebooka, co i wam polecam.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA