REKLAMA

Google Campus Warsaw otwarty! Zaglądamy do środka - relacja Spider's Web

Jeżeli szukaliście idealnej przestrzeni do rozpoczęcia innowacyjnego biznesu w Polsce, powinniście poważnie zainteresować się inicjatywą Campus Warsaw zainicjowaną przez Google. Firma z Mountain View zdecydowała, że to właśnie w Warszawie pojawi się piąta tego typu placówka na świecie.

19.11.2015 10.42
Google Campus Warsaw otwarty! Zaglądamy do środka
REKLAMA
REKLAMA

W ramach przypomnienia: inne Campusy znajdują się w takich miastach jak Tel Aviv, Londyn, Seul, Madryt i Londyn. Niebawem też Campus powinien też pojawić się w Sao Paulo. Campus Warsaw to 600 metrów kwadratowych przestrzeci Google przeznaczona dla startupów zlokalizowana w Praskim Centrum Koneser, przy ulicy Ząbkowskiej 27/31. Ma on za zadanie łącznie społeczności nie tylko z naszego kraju, ale też z całej Europy Środkowo-Wschodniej.

Za organizację tego miejsca odpowiada TechHub, współpracująca z Google międzynarodowa organizacja co-workingowa. Rafał Plutecki, szef Campus Warsaw, chwalił się, że kierowana przez niego placówka zaoferuje wiele różnych opcji członkostwa przeznaczonych specjalnie dla startupów. Niezależnie od tego, czy potrzebujecie biurka od czasu do czasu, biurka na stałe, czy też małego biura dla obiecującego zespołu, znajdziecie tu coś dla siebie. Ponadto międzynarodowa społeczność skupiona wśród startupów Google ma zapewnić przedsiębiorcom kontakty, środki i możliwości niezbędne do rozwijania biznesu.

Campus Warsaw Google 7

Następnie powtórzył to Matt Brittin, szef Google ds. biznesu na region EMEA. Dodał on też, że Campus Warsaw to przestrzeń dla absolutnie każdego, kto chce rozpocząć swój biznes. Bez względu na jego wiek, doświadczenie i możliwości. Według niego jeżeli ktoś chce po prostu zacząć działać, powinien zainteresować się tym miejscem i uwolnić tutaj wszystkie swoje pomysły. Nie są to słowa bez pokrycia, ponieważ w Campus Warsaw pojawią się miejsca przeznaczone zarówno dla rodziców, jak też przedsiębiorców 50+.

W ten sposób ma powstać prawdziwy ekosystem startupowy, który pozwoli rozwijać nowe firmy.

Firmy rezydujące w Campus Warsaw mogą też liczyć na pomoc w monitorowaniu otrzymywanych funduszy oraz tego, jak konkretne inicjatywy się rozwijają. Oprócz tego Google chce monitorować też działalność całego kampusu, by wiedzieć, ile dokładnie firm w nim działa, jak chętnie przedsiębiorcy korzystają z jego usług i czy szanse konkretnej firmy na sukces rosną, czy też maleją.

Campus Warsaw Google 1

O tym, jak ważne jest to wydarzenie, świadczy to, jak zainteresowani są nim politycy. Otwarcie Google Campus jest objęte Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. List od Prezydenta RP odczytał Wojciech Kolarski, Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta. Prezydent wspomniał w nim, że ma nadzieję na to, iż polskie startupy będą mogły konkurować na globalnym rynku, a nowoczesne rozwiązania będą mieć wpływ na rozwój kultury i nauki. Prezydent otrzymał też okolicznościową wejściówkę do Campus Warsaw.

Podczas uroczystości głos zabrał Wiceprezes Rady Ministrów i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki. Dodał on, że Campus Warsaw to świetna inicjatywa, która sprawi, że młodzi przedsiębiorcy będą mogli realizować swoje marzenia w Polsce, a nie w innych krajach postrzeganych jako bardziej atrakcyjne. Także on otrzymał honorowy identyfikator. Gościem wydarzenia była też Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która z przedstawicielami Google przywitała i oprowadziła po campusie międzynarodowych gości. Trzeba przyznać, że byli oni pod wrażeniem tego, jak prezentuje się warszawski Campus.

20151119_113709

Warszawski Campus składa się z dwóch pięter, na których znajdują się różnego rodzaju przestrzenie. Najważniejszą z nich jest kawiarnia, w której mają odbywać się spotkania z współpracownikami, partnerami. Będzie to miejsce, w którym będą zawierane umowy i wymieniane pomysłu. Obok ma znajdować się akcelerator, nad którym pieczę będzie trzymał fundusz Innovation Nest.

Nie zabraknie też przestrzeni coworkingowej, która ma składać się nie tylko z biurka i szybkiego dostępu do Internetu.

REKLAMA

Ma ona sprzyjać współpracy, zdobywaniu kontaktów oraz budowaniu społeczności. Bardzo ważna jest też sala konferencyjna, na której będą prowadzone wykłady biznesmenów i warsztaty, często prowadzone przez pracowników Google. Podczas nich przedsiębiorcy dowiedzą się m.in., jak wypromować swoją firmę za granicą i jak przekuć swój biznes w sukces. W warsztatach może wziąć udział absolutnie każdy. Tak samo absolutnie każdy może poprowadzić swój wykład i w ten sposób innym przekazać swoją wiedzę.

Jestem bardziej niż przekonany, że Campus Warsaw okaże się ogromnym sukcesem. Pokazują to liczby dotyczące poprzednich kampusów. Można dowiedzieć się z nich, że tylko w tym roku startupy współpracujące w ramach inicjatywy Campus zyskały 105 milionów dol. finansowania z funduszy venture capital. W tym samym czasie stworzono 2817 miejsc pracy, a społeczność zgromadziła 70 000 członków. Z całą pewnością wpływ na przyszłoroczny wynik kampusów będzie mieć też warszawska placówka, bo jeszcze zanim została otwarta, zorganizowana przy niej społeczność składała się z ponad 1400 członków, którzy chcą rozwijać tu swoje biznesy. Można spodziewać się, że 23 listopada, gdy Campus Warsaw oficjalnie wystartuje, liczba ta zauważalnie wzrośnie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA