REKLAMA

Życie na Ziemi może być starsze, niż dotąd myśleliśmy

Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles są pewni, że życie na Ziemi pojawiło się nawet 300 mln lat wcześniej, niż dotychczas sądzono.

Życie na Ziemi może być starsze, niż dotąd myśleliśmy
REKLAMA
REKLAMA

Do takiego zaskakującego wniosku doszli geochemicy pracujący dla kalifornijskiej uczelni po analizie badań skał, trwającej już od 2008 roku. Wynika z nich, że już 4,1 mld lat temu na Ziemi były ślady życia. Miało to miejsce krótko po tym, jak uformowała się nasza planeta - co nastąpiło około 4,5 miliarda lat temu.

Okres, o jakim mowa jest uważany za bardzo burzliwy w historii naszej planety i jej okolic. Między innymi uważa się, że w jego trakcie powstały księżycowe kratery - na skutek bombardowania innymi kosmicznymi obiektami. Dlatego Ziemię w tym okresie wyobrażano sobie dotąd jako gorącą, jałową pustynię. Wiele może jednak wskazywać na to, że było inaczej. Według Harrisona i jego zespołu, ówczesna Ziemia mogła mieć więcej wspólnego z tą, którą znamy dziś.

lifeonearthl

W jaki sposób naukowcy doszli do takich wniosków? Dzięki badaniu cyrkonu - dość powszechnego w skałach magmowych minerału. Cyrkon ma cechy, które powodują, że doskonale nadaje się na kapsułę czasu - w trakcie zastygania potrafi przechować fragmenty swojego bezpośredniego otoczenia, a jednocześnie jest wyjątkowo trwały.

To właśnie w badanych okazach cyrkonu (naukowcy przebadali ich ponad dziesięć tysięcy) odnaleziono grafit, czyli węgiel - będący zazwyczaj produktem żywych istot.

Tak naprawdę, badacze z UCLA nie mają żadnego innego wyjaśnienia dla zawartego w cyrkonie węgla niż właśnie pochodzenie biologiczne. Tym bardziej, że jego skład - izotopy 12 i 13, wskazują wprost na pochodzenie od organizmów fotosyntetyzujących.

Jeśli badania Harrisona i jego zespołu się potwierdzą, prawdopodobnie będziemy musieli zmienić sposób, w jaki myślimy o najwcześniejszej historii naszej planety.

REKLAMA

Źródło: phys.org

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA