REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Foto

Oto najlepsze polskie fotografie według National Geographic - relacja z gali Wielkiego Konkursu Fotograficznego

Wczorajszego wieczoru odbyła się finałowa gala 11. edycji jednego z największych i najważniejszych polskich konkursów fotograficznych - Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska. Zobacz piękne kadry, które wyłoniło jury pod przewodnictwem Martyny Wojciechowskiej i Tomasza Tomaszewskiego.

30.09.2015
10:33
Oto najlepsze polskie fotografie według National Geographic
REKLAMA
REKLAMA

Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic to bardzo demokratyczne wydarzenie w świecie foto. Szansę na wygraną mają tu zarówno profesjonalni jak i początkujący fotografowie, którzy mają oko do niesamowitych kadrów, a przy tym trochę szczęścia. Tak też było podczas tegorocznej gali, gdzie przekrój sylwetek zwycięzców był przeogromny. Na scenie Martyna Wojciechowska wręczała nagrody zarówno dla dwudziestojednoletniego pasjonata, który uchwycił na wakacjach zdjęcie błyskawicy, jak i dla profesjonalnych fotografów z wieloletnim stażem.

national-geographic-001

Podczas gali Martyna Wojciechowska podkreślała, że nadrzędną zasadą wyboru zdjęć jest neutralność. Fotografie – zwłaszcza te reportażowe – przedstawiają wydarzenia dziejące się na świecie takimi, jakie są. Ponad podziałami politycznymi i religijnymi, bez oceniania i bez stawania po którejkolwiek ze stron konfliktu.

Jeśli jesteśmy przy reportażu, jury przyznało, że woli zdjęcia zrobione z perspektywy czasu, a więc takie, które przedstawiają skutki wydarzeń, a nie wydarzenia same w sobie. Podczas tegorocznej gali zostały jednak wyróżnione dwa reportaże wykonane w czasie trwania konkretnych wydarzeń. Pierwszy powstawał trzy lata lub trzy dni – zależy od punktu widzenia. Jakub Ochnio fotografował w latach 2011-2014 przebieg obchodów 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości.

national-geographic-004

Jak przyznał Tomasz Tomaszewski, wśród tegorocznych zgłoszeń jeden reportaż był do tego stopnia ujmujący, że przyznano mu nagrodę dodatkową, spoza puli. Wyróżnienie specjalne otrzymał Maciej Dakowicz, który jako fotograf znalazł się w odpowiednim miejscu i czasie, choć okoliczności były niezwykle dramatyczne. Sfotografował on tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi w Katmandu, 25 kwietnia bieżącego roku. Choć reportaż powstał w jeden dzień, to zdjęcia są na tyle przejmujące, że niosą za sobą pewien uniwersalny przekaz, który wykracza poza ramy tego jednego wydarzenia.

Podczas gali w warszawskiej Fortecy Kręglickich nie mogło zabraknąć dwuznacznych, pociesznych żartów Tomasza Tomaszewskiego, jak i ciętych ripost Martyny Wojciechowskiej. Mimo luźnej i zabawnej atmosfery zdjęcia prezentowane podczas gali miały wielką siłę oddziaływania. Rzadko się zdarza, by oglądając fotografie przechodziły mi ciarki po plecach, a podczas wczorajszej gali autentycznie zdarzyło się kilka takich momentów. Część zdjęć była też szalenie innowacyjna, jak np. nagrodzona fotografia „Krajobraz w skali mikro” Jerzego Rojkowskiego, przedstawiająca dwudziestokrotne powiększenie kwasku cytrynowego wykonane mikroskopem.

national-geographic-003

Mimo wszystko poziom zdjęć oceniam na nieco niższy, niż rok temu. Zdjęcia nadal były fantastyczne, ale w zetknięciu z laureatem ubiegłorocznej nagrody Grand Prix - genialnym, pięknym wizualnie i bardzo symbolicznym zdjęciem dwóch humbaków - wszystko wydaje się miałkie.

Podczas jedenastu edycji konkursu do polskiej redakcji National Geographic napłynęło prawie pół miliona zdjęć

Polski konkurs był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez miesięcznik branżowy Press i centralę National Geographic Society w Waszyngtonie. Co więcej, Polacy stali się wzorem dla innych narodów. Sukces polskiej edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego NG sprawił, że centrala NG w 2006 roku postanowiła rozwinąć polską inicjatywę i zamienić ją w międzynarodową edycję.

national-geographic-005

W 11. edycji konkursu fotografowie mogli zgłaszać swoje prace w 6 kategoriach. Cztery kategorie główne to Krajobraz, Ludzie, Zwierzęta i Fotoreportaż. W tym roku zadebiutowały też dwie kategorie powstałe w partnerstwie z mecenasem konkursu, firmą Sony. Były to Xperia Street Photo i Xperia Art Movie.

W jury konkursu zasiadło wiele znanych osobistości związanych z polską fotografią. Przewodniczącym Jury był jeden z najlepszych i najbardziej utytułowanych polskich fotografów, pan Tomasz Tomaszewski. Jest to pierwszy Polak, którego magazyn National Geographic zaprosił do współpracy, a od 1999 r. jest głównym konsultantem jego polskiej edycji.

W Jury znalazła się również dziennikarka i podróżniczka, redaktor naczelna magazynów National Geographic Polska, National Geographic Traveler i Kaleidoscope – Martyna Wojciechowska. Ponadto zdjęcia oceniali Robert Wolański, Grzegorz Leśniewski, Marek Arcimowicz, Paweł Młodkowski i Wojciech Franus.

national-geographic-006

Sony przygotowało dla laureata Grand Prix zestaw nagród, w skład których wchodzi smartfon Sony Xperia Z3, aparat Sony A6000, zestaw słuchawkowy Stereo Bluetooth Headset SBH70 oraz voucher na 5000 zł do wykorzystania w biurze podróży Itaka. Laureaci pierwszych miejsc we wszystkich kategoriach otrzymali smartfony Xperia M4 Aqua, a wyróżnieni we wszystkich kategoriach - smartfony Xperia E4.

Cóż, nie byłbym sobą gdybym pominął uwagę, że Xperia Z3 w roli nagrody Grand Prix nie brzmi szczególnie atrakcyjnie. Zwłaszcza chwilę po tym, jak Sony pokazał rodzinę nowych Xperii Z5.

Oto nagrodzone zdjęcia

Pierwsze miejsce w kategorii Krajobraz. Jerzy Rojkowski: Krajobraz w skali mikro

national-geographic-007

Wyróżnienie w kategorii Krajobraz. Paweł Klarecki: Fischland

national-geographic-022

Wyróżnienie w kategorii Krajobraz. Miłosz Kosicki: Thunderbolt

national-geographic-017

Pierwsze miejsce w kategorii Ludzie. Joanna Mrówka: .

national-geographic-012

Wyróżnienie w kategorii Ludzie. Tomasz Grzyb: Lalibela

national-geographic-024

Wyróżnienie w kategorii Ludzie. Dorota Awiorko: Reżyser

national-geographic-019

Pierwsze miejsce w kategorii Zwierzęta. Patrycja Policha: Ryba piła

national-geographic-008

Wyróżnienie w kategorii Zwierzęta. Adam Fichna: W symbiozie

national-geographic-018

Wyróżnienie w kategorii Zwierzęta. Piotr Sobas: Junior

national-geographic-023

Pierwsze miejsce w kategorii XPERIA Street Photo. Łukasz Choja: Iluzjonistka

national-geographic-013

Wyróżnienie w kategorii XPERIA Street Photo. Mariusz Śmiejek: Nowy Jork 14:00 i dziesięć sekund

national-geographic-021

Wyróżnienie w kategorii XPERIA Street Photo. Jerzy Poprawa: Grafficiarz i jego dzieło

national-geographic-020

Pierwsze miejsce w kategorii Fotoreportaż. Jakub Ochnio: Marsz

Wyróżnienie w kategorii Fotoreportaż. Piotr Tracz: Najniższy numer

Wyróżnienie w kategorii Fotoreportaż. Wioletta Sędłak: Happy

Wyróżnienie specjalne. Maciej Dakowicz: Katmandu – dzień trzęsienia ziemi

Grand Prix - Monika Strzelecka: 3

"Migawki z trzech lat życia trójki dzieci powstałe w domu, ogrodzie, podczas wizyty u dziadka. Zwykłe codzienne sprawy, dla dorosłych banalne, w oczach dzieci nabierają wymiaru magicznego. Ten okres życia to nie jedynie stereotypowa radość, śmiech i kolory – to przede wszystkim zachwyt nad światem. Dzieci uczą się go i próbują zrozumieć, tłumacząc sobie swoje odkrycia na własny sposób."

REKLAMA

Zwycięskie fotografie zostały opublikowane na łamach październikowego numeru National Geographic Polska, który właśnie trafił do sprzedaży. Od 10 października można będzie zobaczyć również galerię zwycięskich zdjęć. Odwiedzi ona Kraków, Warszawę, Gdańsk, Poznań i Kielce. Więcej zdjęć wraz z opisami można znaleźć na stronie National Geographic Polska.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA