Tech  / Artykuł

Niestety wciąż są kraje, w których ta nietypowa książka potrafi ratować życie

Czy wiesz że: ponad 358 milionów ludzi w południowej Afryce nadal nie ma dostępu do czystej wody pitnej? Specjalnie dla nich naukowcy we współpracy z organizacją WATERisLIFE przygotowali… specjalną książkę. Która nie tylko uczy o zagrożeniach związanych ze spożywaniem niefiltrowanej wody, ale przede wszystkim, czyni ją zdatną do picia.

Projekt „page drinking paper” właśnie wszedł w kolejną fazę, gdy American Chemical Society ogłosiło 16 sierpnia, iż filtrowana przez tę niezwykłą książkę woda osiąga zbliżony poziom do wody pitnej dostępnej w USA.

Wszystko dzięki zawartym w niej nanocząsteczkach srebra i miedzi, które eliminują ponad 99% bakterii obecnych w niefiltrowanej wodzie. Próby przeprowadzono na terenie 25 krajów, m.in. Ghany, Kenii, Haiti i Bangladeszu.

Możliwości „pitnej książki” są niesamowite. Jedna strona, na której w języku angielskim i lokalnym zapisane są ważne informacje na temat wody pitnej, może przefiltrować aż 100 litrów wody.

Według naukowców pracujących nad projektem, jedna książka jest w stanie oczyścić ilość wody wystarczającą przeciętnemu człowiekowi na cztery lata! To niesamowite osiągnięcie.

W tej chwili pierwsze, ukończone książki trafiają do Ghany, Kenii i Bangladeszu. Do końca tego roku w ręce ludzi ma trafić ponad 1000 egzemplarzy, ale w tej chwili problem polega na tym, iż każdy z nich jest ręcznie robiony przez Theresę Dankovich, która do tej pory wykonała już 50 egzemplarzy. Inicjatorka projektu zapowiedziała, że organizacja poszukuje metody na fabryczną produkcję „pitnej książki”, a także trwają prace nad przygotowaniem większej liczby tłumaczeń, niż dostępne obecnie.

Umożliwi to wykorzystanie książki także w innych rejonach świata, gdzie brakuje czystej wody pitnej.

Według WHO na całym świecie aż 663 miliony ludzi nie ma do niej dostępu. Rozwój takiego projektu jak „pitna książka” to zatem szansa przede wszystkim na czystą wodę, ale też zahamowanie rozprzestrzeniających się tą drogą patogenów i chorób, takich jak cholera, E cola czy Cryptospordium.

Naukowcy wraz z organizacją WATERisLIFE wierzą, że oczyszczenie wody pitnej jest pierwszym krokiem do podniesienia stanu zdrowia ludzi żyjących w najbiedniejszych regionach, a w konsekwencji polepszeniu standardów ich życia, co może przełożyć się na znaczące zmniejszenie biedy.

Dlatego projekt „page drinking paper” jest niezwykle istotną innowacją, bo dzięki niewielkiemu kosztowi produkcji jest w stanie dostarczyć czystą wodę tam, gdzie nie ma możliwości postawienia odpowiedniej infrastruktury filtrującej.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst