REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Małe trzęsienie ziemi, czyli Swift 2 od Apple

W trakcie zeszłorocznej Worldwide Developers Conference firma Apple pokazała język programowania Swift. Nowy język, mający składnię nieco podobną co używanego w .NET języka C#, miał przyciągnąć nowych programistów do środowiska Apple i obniżyć nieco poprzeczkę wejścia na ten rynek programistom nie znającym Objective C.

10.06.2015
8:58
Małe trzęsienie ziemi, czyli Swift 2 od Apple
REKLAMA
REKLAMA

Swift zdobył przez rok całkiem sporą popularność i został faktycznie zaadoptowany jako narzędzie wspomagające tworzenie aplikacji, najczęściej na etapie prototypowania. W App Store w tej chwili jest około 15 tysięcy aplikacji, używających Swift w większym lub mniejszym stopniu. Dlatego właśnie Apple w czasie tegorocznej konferencji WWDC postanowił iść za ciosem i ujawniła nową wersję języka i jego narzędzi: Swift 2.

Czym różni się Swift od Swift 2? Przede wszystkim drobnymi, ale znaczącymi dla programistów detalami takimi jak:

  • usprawnienia składni języka
  • nowy mechanizm obsługi błędów
  • mechanizm sprawdzania dostępności usług w środowisku uruchomieniowym.

Jednak największe zmiany są nie w samym języku programowania, ale w sposobie jego dystrybucji.

Firma Apple postanowiła udostępnić narzędzia języka na zasadzie open source. Ma to nastąpić jeszcze w tym roku. Inną dużą zmianą jest udostępnienie środowiska uruchomieniowego dla systemów linuksowych. Oczywiście ten fakt, w połączeniu z otwartością kodu spowoduje, że wkrótce będziemy mieli dostęp do narzędzi tego języka na innych systemach operacyjnych.

swift-2

Należy podkreślić że nie oznacza to, iż będziemy mogli na Linuksie pisać aplikacje np. na OS X.

REKLAMA

Swift nie stał się kompilatorem skrośnym (cross compilerem), jednak będziemy mogli w nim pisać aplikacje które zostaną uruchomione na Linuksie. Ułatwi to pisanie aplikacji wieloplatformowych, jednak nadal będzie wymagać dotychczasowego środowiska Apple, aby stworzyć program dla iOS lub OS X.

Zmiany w Swift 2, choć interesujące, zostały w trakcie keynote jedynie wspomniane. Więcej szczegółów uzyskają przebywający na konferencji programiści, których czeka ponad 100 sesji na szczegółowe tematy dotyczące rozwijania aplikacji.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA