REKLAMA

Młodzi naukowcy dali czadu w Pittsburgu. A dzięki temu 17-latkowi będziemy oddychać lepszym powietrzem

ISEF to skrót od Intel International Science and Engineering Fair, i jest nazwą największego na świecie konkursu naukowego dla licealistów. Z roku na rok zainteresowanie konkursem jest coraz większe. Dla przykładu w tegorocznych targach Intel ISEF wzięło udział około 1 700 młodych naukowców wyłonionych w 422 lokalnych konkursach w 75 krajach z całego świata.

19.05.2015 13.58
Młodzi naukowcy dali czadu w Pittsburgu. A dzięki temu 17-latkowi będziemy oddychać lepszym powietrzem
REKLAMA
REKLAMA

Polska miała swoją reprezentację na ISEF. Uczniami, którzy uczestniczyli w konkursie byli Dalia Gala, Magda Barańska oraz Krzysztof Eder. Mimo, że nie udało im się wygrać żadnej nagrody, to samo uczestnictwo w konkursie jest nobilitacją, jaka dotyka nielicznych. Wszystko dlatego, że przed uczestnictwem w finale ISEF, który odbył się w Pittsburghu, trzeba przejść kilka etapów lokalnych konkursów.

Z czym pojechali polscy licealiści do Pittsburga?

Dalia zajęła się biologią. Zbadała interakcję zachodzącą między białkami, z których jedno może odpowiadać za ochronę komórek mózgowych przed degeneracją powodowaną wolnymi rodnikami. Ta nowo odkryta zależność może przyczynić się do opracowania metody leczenia schorzeń mózgu, takich jak choroba Parkinsona czy Alzheimera.

Z kolei projekt Magdy dotyczył klinicznego znaczenia duplikacji krótkiego ramienia chromosomu szesnastego. Celem tego projektu naukowego jest usprawnienie diagnostyki rzadko spotykanych mutacji.

Infografika Intel ISEF

Krzysztof zajął się również medycyną. Wykorzystał badania matematyczne, aby znaleźć nową metodę oceniania skuteczności związków chemicznych w leczeniu nowotworów.

W targach, w trakcie których odbył się finał konkursu, wzięło udział aż 1700 młodych naukowców. Oprócz nagród głównych przyznawano również wyróżnienia i nagrody w ponad dwudziestu kategoriach. Nagrody wynosiły od 75 tysięcy dolarów za pierwsze miejsca, do 5 tysięcy za wyróżnienie. Dodatkowo, Intel funduje szkołom zwycięzców i wyróżnionych dotację w wysokości tysiąca dolarów.

Kto został uhonorowany pierwszymi nagrodami ISAF?

Głównym laureatem został siedemnastoletni Raymond Wang z Kanady. Opracował on nowy system filtracji na pokładach samolotów, stworzony w celu poprawy jakości powietrza i zminimalizowania ryzyka przenoszenia zarazków. System opracowany przez Raymonda Wanga może zwiększyć ilość świeżego powietrza w samolocie o ponad 190% oraz zmniejsza stężenie patogennych substancji niemal 55-krotnie. Nagroda, która przypadłu w udziale Kanadyjczykowi przyniesie mu 75 tysięcy dolarów, i nosi imię Gordona Moore'a - współzałożyciela Intela. To właśnie ten Moore od znanego wszystkim Prawa Moore'a dotyczącego mocy obliczeniowej procesorów.

Jedną z dwóch równorzędnych drugich nagród (oraz 50 tysięcy dolarów) otrzymała Nicole Ticea. Młoda Kanadyjka przedstawiła projekt urządzenia do przeprowadzania testów na obecność wirusa HIV. Może być ono stosowane w najuboższych regionach świata, gdzie odsetek zakażeń jest bardzo wysoki. Nicole wzięła już wcześniej sprawy w swoje ręce - jej startup, który ma produkować zestawy w cenie nie wyższej niż pięć dolarów zdobyła już niezależnie 100 tysięcy dolarów finansowania.

Intel ISEF winners
REKLAMA

Drugim laureatem drugiej nagrody został Amerykanin Karan Jerath. Ten osiemnastoletni naukowiec opracował projekt konstrukcji, która pozwoli oddzielić gaz ziemny i ropę naftową od wód oceanu. Ma to znaleźć zastosowanie przy niwelowaniu wycieków ropy naftowej spowodowanych wybuchami na platformach wiertniczych.

W czasie Intel ISEF nagradzani są najbardziej obiecujący młodzi naukowcy, wynalazcy oraz konstruktorzy. W czasach w których młodzieży przyda się zachęta do zainteresowania się nauką, inicjatywy takie jak ta, są bardzo pożądane. Pozwala prawdziwym naukowym talentom zabłysnąć, i zaprezentować się przed szerszą publicznością. Dodatkowo, istnieje możliwość otrzymania nagrody za swoje wysiłki i zdobyć środki na finansowanie badań.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA