REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto czego zabraknie w przeglądarce Microsoft Edge

Microsoft karmi nas już od miesięcy bardzo interesującymi nowościami, jakie wniesie na nasze komputery następca Internet Explorera. Ale dopiero dziś oficjalnie potwierdził czego w tej przeglądarce zabraknie. Choć trzeba przyznać, że większość owych braków to pozbycie się „bagażu doświadczeń” IE…

07.05.2015
15:36
Oto czego zabraknie w przeglądarce Microsoft Edge
REKLAMA
REKLAMA

Microsoft Edge ma się stać twoją nową ulubioną przeglądarką internetową… a o tym przynajmniej marzy gigant z Redmond. Trzeba przyznać, że ma ona duży potencjał: nowoczesny, szybki i zgodny ze standardami silnik EdgeHTML, wygodny interfejs, integracja z Cortaną i innymi usługami (nie tylko od Microsoftu), obsługa rozszerzeń, które będzie można „w kilka minut” przeportować z Firefoxa i Chrome’a, a także wiele więcej. Edge nie będzie jednak wspierał wielu technik obecnych w Internet Explorerze. A, przede wszystkim…

Nie będzie multiplatformowy

Edge będzie dostępny wyłącznie na urządzenia z systemem operacyjnym Windows 10. To oznacza, że jego „multiplatformowość” ograniczy się do bycia dostępnym na smartfonach, tabletach i komputerach z Windows, urządzeniach IoT, konsoli Xbox One oraz gogli HoloLens.

Podczas konferencji Edge Web Summit przedstawiciel firmy Microsoft raz jeszcze i oficjalnie to potwierdził: „nie mamy żadnych planów na wprowadzenie Edge’a na Androida i iOS-a”. Dodał też, że jego firma jest świadoma popytu na tę przeglądarkę na inne platformy, jaki był sygnalizowany na microsoftowym UserVoice, więc owa decyzja nie jest niezmienna. Na razie jednak nie powinniśmy się spodziewać możliwości synchronizacji kart, zakładek, ciasteczek, haseł i innych danych pomiędzy naszym urządzeniem z Windows a, na przykład, iPhone'em.

Deweloperzy, oto garść zmian dla was. Reszta może przestać czytać

Microsoft opublikował też na swoim blogu listę modułów, które są obsługiwane w Internet Explorerze, a których w Edge’u zabraknie. Listę prezentujemy poniżej:

REKLAMA
TechnikaDo czego służyłaCzemu zostaje usunięta
ActiveX ActiveX to wprowadzony w 1996 roku model rozszerzeń, dzięki któremu programiści mogli umieszczać binarne programy Windows (COM/OLE) w swoich witrynach internetowych..Zapotrzebowanie na rozszerzenia ActiveX zostało wyeliminowane poprzez HTML5, który zezwala na umieszczenie interoperacyjnych kodów programistycznych dla dowolnych nowoczesnych przeglądarek. Edge natywnie będzie obsługiwał pliki HTML i Flash oraz nowoczesne webowe rozszerzenia.
Browser Helper Objects (BHO)BHO to wprowadzony w 1997 roku model rozszerzeń umożliwiający deweloperom pisanie obiektóe COM, które były uruchamiane wraz z przeglądarką i które mogły wchodzić w interakcję z otwartymi oknami i modułami. Najczęściej były wykorzystywane do pisania dodatkowych pasków narzędzi.
Document modesInternet Explorer 8 wprowadził document mode, dzięki czemu nagłówki witryn internetowych mogły sugerować przeglądarce wejście w tryb emulacji poprzednich jej wersji.Edge będzie mógł „na żywo” zmieniać swoją funkcjonalność, a nowe funkcje będą wdrażane stopniowo, te niestabilne, celem testów dla autorów witryn, będzie można uruchamiać w about:flags.
Vector Markup Language (VML)VML to oparty o XML format opisu dwuwymiarowych grafik wektorowych. Standard ten wprowadzono w 1998 roku, a Internet Explorer obsługiwał go od swojej piątej wersji.Dwuwymiarowa grafika jest obsługiwana od teraz poprzez standard SVG, zapewniający większą interoperacyjność pomiędzy przeglądarkami internetowymi.
VBScriptVBScript to język skryptów oparty o Visual Basic. Wprowadzono go w 1996 roku by dać deweloperom większy wybór w pisaniu skryptów dla witryn internetowych.JavaScript stał się standardem webowym i cały czas się rozwija. Edge obsługuje go w pełni, w tym ECMAScript 6.
attachEvent / removeEventIE8 i starsze wersje IE obsługiwały zdarzenia DOM w ułomny sposóbIE9 i nowsze wersje IE obsługuje standard DOM Level 3 Events za pomocą addEventListener/removeEventListener
currentStyleWłaściwość currentStyle pobiera właściwości stylu kaskadowego danego elementu.IE9 i nowsze wersje IE obsługują właściwość getComputedStyle, która jest częścią standardu DOM L2
Conditional CommentsConditional comments zapewniały metodę na osadzanie kodu dla konkretnych wersji Internet Explorera.Skuteczniejszą metodą jest stosowanie wykrywania funkcji danej przeglądarki, zamiast odnosić się do konkretnych jej wersji.
IE8 layout quirksSpecyficzne metody renderowania szablonu witryny w IE8 musiały być emulowane w późniejszych wersjach IE.Większość witryn tworzona jest w oparciu o standardy webowe. Witryny odwołujące się do specyfiki IE8 mogą być uruchamiane w trybie Enterprise Mode.
DirectX Filters and Transitions Filtry i przejścia DX umożliwiały deweloperom tworzenie różnorodnych efektów wizualnych na witrynach internetowych.Podobne efekty można osiągnąć wykorzystując oparte o standardy CSS3 oraz SVG.

Oprócz tego, z Edge’a znikną następujące elementy: Binary behaviors, Pluggable protocols, Shell Helper API, Active Documents, Custom Download Managers, Custom Security Managers, MIME filters, Custom Print and Print Preview Handlers, Explorer Bars, Edit Designers, Timers, Accelerators, Webslices a także wszystkie API, które nie są interoperacyjne między innymi przeglądarkami, których listę opublikowano na GutHubie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA