Tech  / News

Oto czego zabraknie w przeglądarce Microsoft Edge

Microsoft karmi nas już od miesięcy bardzo interesującymi nowościami, jakie wniesie na nasze komputery następca Internet Explorera. Ale dopiero dziś oficjalnie potwierdził czego w tej przeglądarce zabraknie. Choć trzeba przyznać, że większość owych braków to pozbycie się „bagażu doświadczeń” IE…

Microsoft Edge ma się stać twoją nową ulubioną przeglądarką internetową… a o tym przynajmniej marzy gigant z Redmond. Trzeba przyznać, że ma ona duży potencjał: nowoczesny, szybki i zgodny ze standardami silnik EdgeHTML, wygodny interfejs, integracja z Cortaną i innymi usługami (nie tylko od Microsoftu), obsługa rozszerzeń, które będzie można „w kilka minut” przeportować z Firefoxa i Chrome’a, a także wiele więcej. Edge nie będzie jednak wspierał wielu technik obecnych w Internet Explorerze. A, przede wszystkim…

Nie będzie multiplatformowy

Edge będzie dostępny wyłącznie na urządzenia z systemem operacyjnym Windows 10. To oznacza, że jego „multiplatformowość” ograniczy się do bycia dostępnym na smartfonach, tabletach i komputerach z Windows, urządzeniach IoT, konsoli Xbox One oraz gogli HoloLens.

Podczas konferencji Edge Web Summit przedstawiciel firmy Microsoft raz jeszcze i oficjalnie to potwierdził: „nie mamy żadnych planów na wprowadzenie Edge’a na Androida i iOS-a”. Dodał też, że jego firma jest świadoma popytu na tę przeglądarkę na inne platformy, jaki był sygnalizowany na microsoftowym UserVoice, więc owa decyzja nie jest niezmienna. Na razie jednak nie powinniśmy się spodziewać możliwości synchronizacji kart, zakładek, ciasteczek, haseł i innych danych pomiędzy naszym urządzeniem z Windows a, na przykład, iPhone'em.

Deweloperzy, oto garść zmian dla was. Reszta może przestać czytać

Microsoft opublikował też na swoim blogu listę modułów, które są obsługiwane w Internet Explorerze, a których w Edge’u zabraknie. Listę prezentujemy poniżej:

Oprócz tego, z Edge’a znikną następujące elementy: Binary behaviors, Pluggable protocols, Shell Helper API, Active Documents, Custom Download Managers, Custom Security Managers, MIME filters, Custom Print and Print Preview Handlers, Explorer Bars, Edit Designers, Timers, Accelerators, Webslices a także wszystkie API, które nie są interoperacyjne między innymi przeglądarkami, których listę opublikowano na GutHubie.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst