REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto strona internetowa, którą koniecznie trzeba odwiedzić w ten weekend

Już jutro czekają nas obchody 70 rocznicy podpisania bezwarunkowej kapitulacji Wehrmachtu przez III Rzeszę, która historycznie uważana jest za datę zakończenia II Wojny Światowej w Europie. To dobra okazja, żeby odświeżyć pamięć o tragicznych wydarzeniach lat 1939-1945, a z pomocą w ich upamiętnieniu przychodzi nam Google Cultural Institute.

08.05.2015
17:47
Oto strona internetowa, którą koniecznie trzeba odwiedzić w ten weekend
REKLAMA
REKLAMA

O przenoszeniu dobra kulturowego do cyfrowego świata pisaliśmy na łamach Spider's Web nie raz, a dziś ponownie jest ku temu dobra okazja. W ramach 70 rocznicy zakończenia II Wojny Światowej w Google Cultural Institute, czyli dywizji giganta odpowiedzialnej właśnie za cyfryzację muzealnictwa oraz dóbr kultury, obejrzeć możemy kilka nowych wystaw, wprowadzonych do "Instytutu" specjalnie na tę rocznicę.

Google w służbie historii

Aż 27 instytucji kultury i muzeów przyłączyło się do inicjatywy, udostępniając niepublikowane dotąd, historyczne kolekcje w formie wirtualnych wystaw, po których możemy się "przechadzać" kliknięciami myszki. Znajdziemy na nich nie tylko proste wspomnienie o minionych wydarzeniach, lecz również wartościowe artefakty z tamtych czasów, które nie pozwalają przejść obok siebie obojętnie.

Już dziś możemy rozpocząć wirtualną przechadzkę po wystawach, rozpoczynając od przygotowanej przez Muzeum Powstania Warszawskiego galerii "Fotografie z Powstania Warszawskiego". Unikatowe ujęcia zostały wykonane przez pięciu fotografów szkolonych w strukturach Polskiego Państwa Podziemnego, którzy byli Prasowymi Sprawozdawcami Komendy Głównej Armii Krajowej.

GCI-IIWW2

Nationaal Comité 4 en 5 mei (NL) z Danii zaprezentował wystawę "II Wojna Światowa w 100 obiektach", takich jak radia szpiegowskie, narzędzia stopione w wyniku wybuchu bomb i pożarów czy mundury wojskowe. Muszę przyznać, że to naprawdę niezwykła wycieczka, warto się na nią wybrać samemu po wirtualnych korytarzach galerii.

Spore wrażenie robi też kolekcja szkiców i projektów artysty Clyfforda Stilla, doskonale obrazująca Amerykę czasów wojny.

Znalazło się także miejsce dla niemieckich plakatów propagandowych, które dobrze oddają mrzonki, jakimi karmiony był ten naród w czasie panowania III Rzeszy.

REKLAMA

Wszystkie dostępne do zwiedzania galerie znaleźć można w dedykowanej zakładce Google Cultural Institute. W taki dzień jak rocznica zakończenia najbardziej brutalnego konfliktu w historii ludzkości, naprawdę warto na moment oderwać się od Facebooka i śmiesznych kotów, by choć na chwilę powrócić myślami do tamtych wydarzeń.

Tym bardziej, że dziś jak nigdy wcześniej technologie umożliwiają nam oddanie hołdu historii bez wychodzenia z domu.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA