REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Oto przeglądarka, która ma na zawsze zmienić cały Internet

To, co potocznie zwiemy Internetem, to dla przeciętnego użytkownika przede wszystkim strony internetowe, czyli najpopularniejsza usługa w globalnej sieci: World Wide Web. Od lat zorganizowana w prostym modelu klient-serwer. Model ten zakłada, że istnieje centralny serwer, który dostarcza danych do wyświetlenia licznym klientom - przeglądarkom.

13.04.2015
9:00
Oto przeglądarka, która ma na zawsze zmienić cały Internet
REKLAMA
REKLAMA

W tym modelu nie ma symetrii: serwer jest ważniejszy. Dane po stronie klienta są ulotne, mogą zniknąć wraz z wyczyszczeniem cache przeglądarki - bezpieczne są dopiero, jeśli prześlemy je na serwer. Firma BitTorrent Inc. pragnie to zmienić.

Już w zeszłym roku zapowiedziała otwarcie nowej usługi - BitTorrent Sync, mającej konkurować z Dropboksem. Jej hasło brzmiało przewrotnie - "Zapomnij o chmurze!". Kilka zaś dni temu ogłoszono, że ich kolejny projekt - Maelstrom - wszedł w fazę beta.

Czym jest projekt Maelstrom? Jest to nowa wizja sieci WWW - opartej na protokole BitTorrent. Według BitTorrent Inc. zmieni to na zawsze sposób w jaki docieramy do treści WWW i sposób w jaki są one publikowane.

Każdy zaglądający na konkretną stronę staje się automatycznie jednym z tysięcy serwerów utrzymujących dane treści.

Według komunikatu opublikowanego przez firmę, w projekt zaangażowało się ponad 10 tys. programistów. Kody źródłowe zarówno przeglądarki, jak i narzędzi serwerowych hostowane są na lubianej przez programistów stronie GitHub. Dzięki temu każdy chętna ma szansę dołączyć do grona twórców aplikacji.

mae3

Do internetowego tanga jednak trzeba dwojga - potrzebni są jeszcze chętni dostawcy treści, którzy będą za pomocą nowego protokołu publikować. Według wpisu na oficjalnym blogu BitTorrent Inc. do współpracy zgłosiło się 3,5 tys. wydawców, skłonnych to robić.

Przeglądarkę Maelstrom, jeśli nie mamy ochoty lub możliwości skompilować jej samodzielnie, możemy pobrać w wersji skompilowanej pod adresem: project-maelstrom.bittorrent.com

Przeglądarka po zainstalowaniu wita nas informacją, że właśnie staliśmy się jednym z serwerów.

mae_1

Dodatkowo, na osobnej zakładce, informuje nas, że jest również pełnoprawnym klientem BitTorrent, umożliwiającym pobieranie plików z Internetu.

REKLAMA
mae2

Czy rozproszone serwowanie treści się przyjmie? Czy sprawdzi się dla stron zawierających funkcjonalność i złożoną logikę? Wiele aplikacji korzysta z baz danych - jak rozwiązane zostaną konflikty równoczesnych zmian? Projekt Maelstrom rozwija się bardzo szybko (w kilka miesięcy przeszedł od fazy alfa do publicznej bety) i pewnie jeszcze o nim usłyszymy.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA