REKLAMA

Oto wszystko co musisz wiedzieć o LG G4!

Nowy Jork, Londyn, Paryż, Singapur, Istambuł i Seul – dziś w największych światowych metropoliach mają miejsce premierowe pokazy LG G4. Smartfon ten jest naturalną ewolucją smartfonów G2 oraz G3 i pokazuje, że na rynku urządzeń mobilnych chodzi o coś więcej niż najlepsze podzespoły i najwyższe słupki w benchmarkach.

28.04.2015 15.01
LG G5 nie będzie jedynym flagowcem LG w 2016
REKLAMA
REKLAMA

Oczywiście jesteśmy na prezentacji i już niedługo pojawią się nasze pierwsze wrażenia z obcowaniem z LG G4. Na początek jednak wszystko, co powinniście na temat tego urządzenia wiedzieć.

Wzornictwo

LG G4 to smartfon, który przykuwa wzrok już od pierwszego kontaktu z nim. Urządzenie to jest wykonane z najwyższej jakości materiałów, do których należą nie tylko tworzywa sztuczne, ale również prawdziwa skóra licowa poddana procesowi garbowania roślinnego. Podczas niego nie stosuje się agresywnych chemikaliów, dzięki czemu skóra przygotowywana w ten sposób jest przyjazna dla środowiska i może być poddawana recyklingowi. Skórzana klapka smartfonu jest wymienna i jest dostępna w sześciu wersjach kolorystycznych: czarnej, brązowej, czerwonej, niebieskiej, beżowej i żółtej.

LG G4

Choć skórzana obudowa może nie być najbardziej praktyczna, to sprzęt ten na pierwszy rzut oka prezentuje się lepiej niż Samsung Galaxy Note 4, którego tylna klapka jest tylko stylizowana na skórzaną, a w rzeczywistości okazuje się plastikowa. Osoby, którym nie będzie pasować skórzane wykonanie, będą mogły nabyć również sprzęt wyposażony w standardową klapkę wykonaną z materiałów sztucznych. Wersja ta będzie dostępna w kolorze biało ceramicznym, ozdobionym przestrzennym wzorem, szaro tytanowym oraz połyskującym złotym. Wymiary urządzenia to 148,9 x 76,1 x 6,3 - 9,8 mm, zaś jego masa wynosi 155 g.

Sprzęt prezentuje się szczególnie ładnie nie tylko przez zastosowane do jego produkcji materiały, ale również zakrzywiony profil, który został podkreślony przez wyświetlacz. Koreańska firma chwali się, że rozwiązanie to jest usprawiedliwiona nie tylko przez wygląd urządzenia, ale też jego ergonomię. Dzięki zakrzywionemu profilowi możliwe jest wygodniejsze i pewniejsze trzymanie telefonu w dłoni.

Dodatkowo, jeśli mimo to smartfon niefortunnie wypadnie z ręki i uderzy o ziemię, prawdopodobieństwo jego zbicia będzie o 20% mniejsze niż w przypadku urządzeń z płaskimi wyświetlaczami. Do wyglądu smartfonu został dopasowany również interfejs. Użyte w nim ikony mają żywsze kolory oraz zaokrąglone rogi, co nasuwa naturalne skojarzenie się z zakrzywionym profilem.

LG_15

Procesor

Układ zastosowany w LG G4 to 64-bitowy Qualcomm Snapdragon 808. Został on wyposażony w sześć rdzeni działających w oparciu o architekturę big.LITTLE. Cztery z nich to energooszczędne jednostki Cortex-A53, zaś dwa to cechujące się wysoką wydajnością Cortex-A57. Obsługuje on technologię Heterogeneous Multi-Processing, dzięki czemu wszystkie rdzenie mogą działać jednocześnie.

W Snapdragonie 808 wykorzystano układ graficzny Adreno 418, który jest o około 20% szybszy niż Adreno 330 znane ze Snapdragonów 800/801. Ma on również kontrolery pamięci LPDDR3-933 o przepustowości 15 GB/s. Układ ten obsługuje też interfejs pamięci eMMC 5.0, łączność LTE kategorii 6/7 oraz wspiera sprzętowe dekodowanie wideo HEVC/H.265. Maksymalna rozdzielczość ekranu wspierana przez Snapdragona 808 to 2560 x 1600 pikseli.

LG_01

Co prawda nie jest to najwyższy model w hierarchii Qualcomma (tym jest ośmiordzeniowy Snapdragon 810), ale zastosowanie słabszego procesora może się dobrze odbić na flagowcu LG. Obecnie ogromna część smartfonów z wyższej półki ma problem z przegrzewaniem się. Za przykład może tu posłużyć HTC One M9, który co prawda w teorii ma cztery mocne rdzenie Cortex-A57, ale praktycznie zawsze wyłącza je, a faktycznie działającymi częściami układu są słabsze, chłodniejsze i bardziej energooszczędne rdzenie Cortex-A53. Oznacza to, że stosowanie najmocniejszych układów ma często podłoże czysto marketingowe i nie ma absolutnie nic wspólnego z chęcią poprawy wydajności urządzenia mobilnego.

LG postanowiło zrezygnować z tej chorej sytuacji i zdecydować się na użycie słabszego układu, który będzie się dało w pełni lub w większym stopniu wykorzystać. To trzeba pochwalić i zauważyć, że “więcej” nie zawsze oznacza “lepiej”.

Pamięć

LG G4 został wyposażony w 32 GB pamięci flash. Tę dodatkowo można rozszerzyć za pomocą kart microSD, na co nie pozwala konkurencja w postaci iPhone’ów oraz najnowszych smartfonów Samsunga. Może to stać się kartą przetargową, dzięki której niektóre osoby zdecydują się na kupno urządzenia LG zamiast jego rywala zza miedzy.

Tym samym LG zaczął stosować tę samą taktykę, co Samsung kilka lat temu. On też swego czasu podkreślał fakt, że oferuje możliwości, których nie miał konkurencyjny iPhone. Kolejny rodzaj pamięci, na który warto zwrócić uwagę to RAM. LG G4 będzie standardowo wyposażony w aż 3 GB pamięci LPDDR3 RAM. Jest to bardzo duża ilość, która powinna jeszcze przez długi czas wystarczyć do absolutnie wszystkich zadań. Więcej pamięci mają tylko nieliczne smartfony, takie jak najmocniejsza wersja Asusa ZenPhone 2. 

Wyświetlacz

Wrażenie robi też 5,5-calowy wyświetlacz IPS Quantum o rozdzielczości 2560 x 1440 pikseli, co przekłada się na zagęszczenie punktów na poziomie 538 ppi. Jest to wysoka rozdzielczość, znana z LG G3. Tak jak wtedy, zapewnia ona doskonałą szczegółowość podczas normalnego korzystania ze smartfonu, ale za słabą, jeżeli urządzenie będzie wykorzystywane jako okulary wirtualnej rzeczywistości. LG chwali się też innymi faktami na temat wyświetlacza.

Według koreańskiej firmy gwarantuje on o 20% szerszą paletę barw, 25% jaśniejszy obraz, a także 50% lepszy kontrast względem ekranu zastosowanego w LG G3. Jest to także pierwszy wyświetlacz Quad HD wykonany w technologii AIT (Advanced In-Cell Touch), która łączy panel LCD oraz czujnik dotyku w jednej warstwie. Dzięki temu barwy są jeszcze bliższe rzeczywistym, a smartfon szybciej reaguje na dotyk. Najwyższą precyzję w odwzorowaniu kolorów zapewnia również kalibracja zgodna ze standardami DCI (Digital Cinema Initiatives).

LG_04

Akumulator

LG G4 jako jeden z nielicznych flagowych smartfonów będzie wyposażony w wymienny akumulator. Jest to kolejny krok stawiania na funkcje, które z czasem traci konkurencja. LG  doskonale zdaje sprawę, że niewielki ułamek osób decyduje się na wymianę akumulatora, ale pozostawienie tej możliwości to świetny ruch pod względem wizerunkowym. Martwi tylko pojemność ogniw Wynosi ona 3000 mAh, co oznacza, że praktycznie nie zmieniła się od czasów poprzedniego modelu. To niedobrze, choć mimo to smartfon powinien wytrzymać cały dzień pracy na jednym ładowaniu. 

LG G4 Środek

Standardy łączności

Nie sposób też przyczepić się do zastosowanych standardów łączności, bo LG G4 wspiera wszystkie potrzebne z nich. Jeśli chodzi o sieci komórkowe, to LG G4 nie ma problemów z obsługą łączności LTE oraz HSPA+ (3G). Jeżeli zaś chodzi o inne standardy łączności bezprzewodowej, to znalazło się tu Wi-Fi w najnowszym standardzie 802.11ac, Bluetooth 4.1 LE, NFC oraz USB 2.0. Nie zabrakło tu też modułu GPS/GLONAS oraz Miracast. Jeśli miałbym się do czegoś przyczepić na siłę, byłby to brak USB 3.0, którego jednak nie stosują też inni producenci smartfonów.

Aparat

LG G4 został wyposażony w aparat z matrycą o rozdzielczości 16 Megapikseli. Umożliwia on na wykonywanie dobrych zdjęć nawet w kiepskich warunkach oświetleniowych. Wszystko dzięki obiektywowi z przysłoną F1,8. Dzięki niemu do matrycy dociera aż o 80% więcej światła niż w przypadku LG G3. Warto docenić także zastosowanie stabilizacji optycznej OIS 2.0, która stabilizuje drgania w trzech osiach. Przez to jest dwukrotnie skuteczniejsza od stabilizacji OIS. LG G4 wyróżnia się też niezwykle krótkim czasem uruchamiania aparatu, który wynosi zaledwie 0,6 sekundy.

LG_11

LG G4 pozwala również na dostęp do trybu ustawień ręcznych. Pozwala on na bezpośrednie regulowanie ostrości, czasu otwarcia migawki, czułości ISO, kompensacji ekspozycji oraz balansu bieli. Fanom mobilnej fotografii spodoba się też możliwość zapisywania zdjęć w bezstratnym formacie RAW, który daje większe możliwości edycji. Ciekawym rozwiązaniem jest też wskaźnik spektrum kolorów. Określa on zawartość barw podstawowych RGB w oświetleniu fotografowanej sceny, a także rejestruje promieniowanie podczerwone odbite od obiektów.  W ten sposób pozwala na dokładne ustawienie balansu bieli oraz barwy lampy błyskowej po to, by kolory zdjęcia były maksymalnie zbliżone do widzianych gołym okiem.

Koreańska firma nie zapomniała też o fenomenie selfie. Z tego powodu LG G4 został wyposażony w przedni aparat z matrycą o rozdzielczości 8 Megapikseli. Dodatkowo zastosowano tu funkcję Gesture Interval Shot umożliwiającą wykonanie sekwencji czterech zdjęć w dwusekundowych odstępach, co zwiększa szanse na zrobienie dobrego zdjęcia. By z niej skorzystać, wystarczy dwukrotnie otworzyć i zamknąć dłoń przed obiektywem aparatu.

Oprogramowanie

Najnowszy smartfon LG został wyposażony w najnowszą wersję Androida oznaczoną jako 5.1 Lollipop. System ten wzbogacono o nakładkę LG UX 4.0, która wprowadza do Androida kilka autorskich rozwiązań LG. Funkcja Quick Shot umożliwia wykonywanie zdjęć nawet przy wyłączonym ekranie. Wystarczy dwukrotnie wcisnąć tylny przycisk, by uchwycić interesujący moment. Bez włączania wyświetlacza ani aplikacji aparatu. Nowa Galeria umożliwia bardzo szybkie przewijanie zdjęć i filmów oraz oglądanie ich na osi czasu. Dzięki funkcji Memories są one automatycznie porządkowane w albumy zgodnie z datą i miejscem wykonania ujęcia. 

Bardzo ciekawą funkcją jest też Event Pocket. Umożliwia ona stworzenie jednego wspólnego kalendarza, który poprzez przeciąganie informacji o spotkaniach i wydarzeniach łączy terminarze z różnych stron oraz portali społecznościowych. Dzięki temu nie trzeba logować się do różnych witryn sieciowych, by sprawdzić plany swoje oraz swoich znajomych. Nowością jest też Smart Notice, który analizuje nawyki użytkownika po to, by wyświetlać indywidualne powiadomienia dotyczące pogody, podróżowania itp.

W ten sposób może zapamiętać codzienną drogę użytkownika do pracy i przed wyjściem do niej przypomnieć nam o wzięciu parasola lub cieplejszego ubioru. LG G4 robi też wszystko, by jego obsługa była jak najprostsza. Stąd funkcja Quick Help, która umożliwia uzyskanie szybkiego dostępu do informacji ułatwiających obsługę urządzenia. Są one wyświetlane bezpośrednio w widżecie Smart Notice. Quick Help pozwala też na łatwiejszą konfigurację LG G4 oraz zaplanowanie rozmowy z centrum obsługi klienta. 

Ostatniej funkcji zastosowanej w LG G4 nie zobaczy każdy. Wszystko dlatego, że MirrorLink pozwala wyłącznie kierowcom samochodów marki Volkswagen na wyświetlanie interfejsu smartfonu LG G4 na ekranie wbudowanym w deskę rozdzielczą. Dzięki temu można prosty i bezpieczny sposób korzystać z listy kontaktów, aplikacji nawigacyjnej oraz muzyki zapisanej w pamięci urządzenia.

LG_10

Opłacalność i konkluzja

REKLAMA

Choć nie są to potwierdzone informacje, LG G4 ma kosztować w Polsce nieco mniej niż 2600 zł. I choć LG G3 początkowo kosztował zaledwie 2199 zł, byłaby to dobra cena. By się o tym przekonać, wystarczy zwrócić uwagę na koszt innych flagowych smartfonów, których ceny zaczynają się od 3000 zł. Jak na ten wygląd, jakość wykonania, bardzo przemyślaną specyfikację, świetne funkcje fotograficzne oraz system Android w najnowszej wersji i wzbogacony od dodatkowe, ciekawe funkcje jest to bardzo mało. Zaczynam zauważać, czemu LG zdobywa coraz większe udziały w rynku. Dzieje się tak, bo myśli! 

Koreańska firma nie stawia na bezsensowną pogoń za jak najlepszą specyfikacją oraz możliwie najbardziej metalową obudową. LG nie chce kopiować rozwiązań innych i samo próbuje rozwiązać pewne problemy urządzeń mobilnych. Dlatego przeniosło przyciski funkcyjne na tył obudowy, co teraz kopiuje Asus. Dlatego stworzyło pierwszy zakrzywione smartfon. Dlatego stawia na skórę, a nie szkło. I w końcu, dlatego pozwala na swobodne korzystanie z wymiennego akumulatora oraz rozszerzania pamięci za pomocą karty microSD. LG tworzy smartfony jednocześnie wdrażając nowe, ciekawe rozwiązania i zachowując starsze elementy, które są lubiane przez użytkowników. Dlatego są one skazane na sukces i dlatego będą zdobywać coraz większy udział w rynku, odbierając klientów praktycznie wszystkim swoim konkurentom.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA