Tech  / Artykuł

Startupem Roku 2014 została polska firma, która wywraca do góry nogami rynek odnawialnych źródeł energii

Choć najbardziej innowacyjne startupy kojarzą nam się z branżą internetową, to w tym roku Internet musiał ustąpić pola… nowym technologiom. Tytuł Startupu Roku 2014 otrzymała firma Saule Technologies, która ma realną szansę na zrewolucjonizowanie metod wytwarzania energii elektrycznej.

Saule Technologies to polska firma, która chce zrewolucjonizować rynek energetyki. Startup opracował nową technologię ogniw fotowoltaicznych, które zamieniają energię promieniowania słonecznego w prąd. Nowa technologia ma znacznie zmniejszyć koszty wytwarzania energii elektrycznej.

panel sloneczny polar energia

Innowacja polega na dołączeniu do obecnych technologii nowych ogniw perowskitowych. Perowskity to grupa nieorganicznych związków chemicznych, która ma dużą szansę, by zastąpić krzem w ogniwach słonecznych. A to otwiera drogę do prawdziwej rewolucji.

Ubranie, które produkuje prąd

Nowa metoda jest rewolucyjna z uwagi na niskotemperaturową metodę wytwarzania ogniw. Do tej pory w ogniwach był stosowany przede wszystkim krzem, a do produkcji potrzebne były temperatury rzędu 500-1000 st. C. Tymczasem Perowskity można wytwarzać w temperaturze pokojowej.

To daje ogrom zupełnie nowych możliwości. Dzięki niskim temperaturom nowy typ ogniw można nanosić na całe spektrum nowych materiałów, jak np. odzież, plastik, papier, różnego typu folie (w tym elastyczne), etc. Dodatkowo warstwa tego materiału może być dziesięciokrotnie cieńsza iż w obecnej technologii. Dzięki temu ogniwami można pokryć niemal każdy przedmiot i każdą powierzchnię – elewacje domów, ubrania, urządzenia elektryczne. Samo ogniwo może być półprzezroczyste, więc można je stosować w formie powłok np. na niektórych przeszklonych powierzchniach budynków. Możliwości są niemal nieograniczone.

Fot. Daniel Adamiak
Fot. Daniel Adamiak

Saule Technologies to także spektakularny sukces nauki. Firmę założyła polska badaczka Olga Malinkiewicz, która przyczyniła się do opracowania niskotemperaturowej technologii wytwarzania elastycznych ogniw fotowoltaicznych. Za stronę biznesową w firmie odpowiadają Piotr Krych oraz Artur Kupczunas.

Wygrana z Internetem

Do finału konkursu na Startup Roku 2014 nominowane były trzy firmy: Saule Technologies, Brand24 zajmujący się monitorowaniem marek w Internecie oraz InPay, czyli twórca pierwszego polskiego terminala płatności Bitcoin dla placówek handlowych. Wszystkie trzy firmy znalazły się również w rankingu TOP10 najlepszych startupów z ekosytemu Business Link.

startup-roku-2014

Nagrodę Startupu Roku 2014 przyznano 11 marca podczas gali Business Mixera. Business Mixer to cykl imprez organizowanych przez Polskę Przedsiębiorczą, gdzie na comiesięcznych spotkaniach młode firmy z Polski mają szansę na zaprezentowanie swoich pomysłów na biznes, a także na zasięgnięcie rad od ekspertów, przedsiębiorców i prezesów międzynarodowych firm. Na koniec każdego Business Mixera wybierany jest najlepszy startup, a laureaci kolejnych spotkań raz do roku walczą o miano startupu roku.

Saule Technologies podczas finałowej gali zaprezentował swoją innowacyjną technologię przed Marszałkiem Sejmu, Radosławem Sikorskim. Był on zachwycony nowym pomysłem i zobowiązał się, że pomoże firmie w nawiązaniu kontaktów biznesowych w Wielkiej Brytanii. Jak zauważył Radosław Sikorski:

„Miarą sukcesu będzie to, że młodzi Polacy wrócą z emigracji i będą chcieli rozwijać swoje pomysły w Polsce.”

Tego samego życzymy firmie Saule Technologies. Kto wie, może Polska zostanie liderem innowacji w dziedzinie nowoczesnej energetyki.

* Część zdjęć w tekście pochodzi z serwisu Shutterstock.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst