Współczesne publikacje naukowe mają już 350 lat. Tak, współczesne
Jednym z ważnych elementów metody naukowej jest publikacja w czasopismach naukowych. Dziś takie publikacje mają swoje ugruntowane znaczenie i formę. Istnieje określony zbiór czasopism naukowych, które mają, również zazwyczaj dokładnie wyliczony, wpływ na kształtowanie opinii na dany temat.

Artykuły naukowe również przybierają teraz pewną stałą formę: zawsze występuje w nich na przykład tzw. abstrakt, czyli kilku zdaniowy skrótowy opis treści, jak również przedstawienie i dyskusja wyników, lista cytowań etc.
Nie zawsze jednak tak było. Tak jak protonauki, takie jak astrologia czy alchemia, rozwinęły się w nauki z prawdziwego zdarzenia (astronomię i chemię), podobnie czasopisma naukowe powoli przyjmowały znany dziś kształt.

Za pierwsze w historii czasopismo naukowe uważa się Philosophical Transactions, pismo publikowane od 1665 roku przez Królewskie Towarzystwo Naukowe. Na jego łamach ogłaszano największe odkrycia naukowe - to właśnie tam w 1672 roku Izaak Newton publikuje swoją pierwszą pracę "Teoria o świetle i kolorach".

Tak się składa, że kilka dni temu przypadła 350 rocznica wydania pierwszego numeru tego pisma. Pismo to uczciło swoją rocznicę specjalnymi okładkami i interesującą infografiką przygotowaną przez Cogent OA, w której przedstawiona jest list osiągnięć naukowych od momentu jego powstania.

Redakcja czasopisma bardzo poważnie podchodzi do swojej spuścizny - co widać chociażby po sposobie przedstawienia treści czasopisma w jego internetowym archiwum. Spisy artykułów przedstawione są właśnie tak, jak we współczesnych archiwach - łącznie z możliwością ściągnięcia pliku PDF. Można nawet ustawić sobie powiadomienie e-mailem, gdy ktoś ponownie zacytuje Newtona...
* Grafika główna pochodzi z serwisu Shutterstock.