Tech  / Artykuł

Jeśli zastanawiasz się, czym właściwie zajmują się polscy parlamentarzyści, to mam dobrą wiadomość. Jest do tego aplikacja

Z aplikacją Parlament kontrola polityków jeszcze nigdy nie była taka prosta.

Jeszcze w grudniu usłyszałem o aplikacji Parlament. Zapowiadana końcem roku pozycja miała w najbliższym czasie trafić do Google Play. Teraz obietnice te spełniły się, więc nie czekając długo zainstalowałem Parlament na smartfonie.

Aplikacja pozwala na stosunkowo wygodne przeglądanie danych z podziałem na najnowsze informacje, wyniki głosowań oraz przede wszystkim historię prac wszystkich posłów. Lista senatorów będzie dodana w najbliższej przyszłości.

kontakt-z-poslem

Parlament umożliwia prześwietlenie wybranego posła, sprawdzenie danych kontaktowych, frekwencji oraz tego w jakich głosowaniach brał udział i jakie decyzje podejmował. Jak na dłoni mamy też wszystkie wystąpienia (ich pełną treść!), interpelacje i inne aktywności, jak np. potwierdzenia złożenia oświadczeń majątkowych czy wniesione do Sejmu projekty ustaw.

Dane w aplikacji Parlament są danymi publicznymi gromadzonymi w serwisie mojepanstwo.pl, do których dostęp aplikacja ma poprzez API. Serwisem mojepanstwo.pl administruje Fundacja ePaństwo.

parlament-co-robi-posel

Aplikacja obecnie jest w dość wczesnej fazie rozwoju. Nie wszystkie funkcje działają poprawnie, a części z nich jeszcze brakuje. Wolno odświeżają się grafiki, przez co czasami przy profilach posłów pojawiają się zdjęcia... ich kolegów. Brakuje wyszukiwarki, a funkcja powiadomień o aktualnościach związanych z wybranym politykiem również jeszcze nie działa.

Chciałbym też, żeby dotknięcie informacji w stylu: "Adam Hofman ma nowego współpracownika" lub "Joanna Mucha otrzymała odpowiedź na interpelację" przenosiło mnie do rozwinięcia wiadomości, tak aby możliwe było zapoznanie się ze szczegółami. Przyda się również zaktualizowanie bazy zdjęć posłów, tak żeby ich rozdzielczość nie powodowała bólu oczu.

wyniki-glosowania-sejmu

Niemniej jednak Parlament już teraz jest ważną, przydatną i przede wszystkim bardzo potrzebną aplikacja, która nie tylko umożliwia dostęp do danych publicznych, ale sprawia, że możemy je mieć dobrze skatalogowane, uporządkowane i zawsze pod ręką.

Szczegóły związane z aplikacją Parlament dostępne są na stronie parlament.media30.pl, zaś sama aplikacja dostępna jest za darmo w sklepie Google Play. Już teraz warto się nią zainteresować, choć przyznaję, że czekam na bardziej rozbudowane funkcje oraz garść usprawnień.

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst