REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Rynek telekomunikacyjny w Europie rozwija się w zawrotnym tempie

GSMA, czyli organizacja zrzeszająca blisko 800 operatorów na świecie oraz będąca twórcą popularnego Mobile World Congress, przygotowała raport dotyczący światowego rynku telekomunikacyjnego. Jak obecnie wygląda stan rozwoju sieci i jakie są prognozy na najbliższe lata?  Przyjrzyjmy się bliżej sytuacji w Europie.

23.12.2014
15:38
Rynek smartfonów w 2015 roku
REKLAMA
REKLAMA

Na rynku europejskim aktywnych jest blisko 431 mln unikatowych użytkowników sieci komórkowych. Stanowi to 71% ogółu populacji naszego regionu i tym samym, jest to najwyższy pod tym względem wynik na świecie. Według analityków z GSMA, do końca 2020 roku liczba ta wzrośnie do 454 mln użytkowników przekraczając próg 80% populacji.

LTE rozwija się w coraz szybszym tempie

W tym roku operatorom udało się objąć zasięgiem internetu LTE ponad połowę mieszkańców Europy. Obecnie z sieci czwartej generacji skorzystać może 63% populacji, a do 2020 roku już ponad 80%.

Jednak pokrycie zasięgiem nie oddaje tak dobrze tempa rozwoju sieci, jak procent połączeń z Internetem przy wykorzystaniu danej technologii. Jeszcze na początku tego roku zaledwie 5 % wszystkich połączeń z Internetem stanowiła transmisja danych w zasięgu LTE. Prognoza na początek 2015 roku wskazuje, że liczba ta zostanie podwojona. Tempro rozwoju sieci 4G jest więc spore. Prawdziwym kamieniem milowym będzie przekroczenie progu 50%, które planowane jest na 2020 rok.

W 2013 roku mieszkańcy Europy Zachodniej pobierali 253 TB danych w ciągu miesiąca, a w 2018 roku miesięcznie będzie to już 1 900 486 TB.

internet-LTE

Rozwój sieci napędzają smartfony i tablety

Wzrost popularności smartfonów i tabletów pociąga za sobą inwestycje operatorów w rozwój sieci umożliwiające wykorzystanie potencjału drzemiącego w urządzeniach mobilnych. Działa to także w drugą stronę. Rosnące pokrycie zasięgiem LTE sprawia, że więcej ludzi jest skłonnych zmienić swój dotychczasowy telefon na taki, który obsługuje standardy sieci czwartej generacji. W skali europejskiej zbliżamy się do poziomu, w którym połowa użytkowników sieci komórkowych będzie posiadała smartfony. Osiągnięcie pułapu 50% prognozowane jest na koniec przyszłego roku. Francja, Włochy, Hiszpania i Wielka Brytania przekroczyły już ten próg i czekają na pozostałe kraje. Do 2020 roku w rękach europejczyków będzie ponad 550 milionów smartfonów, co będzie stanowiło ¾ wszystkich telefonów.

REKLAMA

Widać, że operatorzy dostrzegają szansę na zdobycie nowych klientów nie tylko tańszą ofertą, ale także poprawieniem jakości usług np. poprzez zwiększenie zasięgu LTE. Zyskują na tym zarówno klienci, jak i dostawcy. W Polsce dobrze przebiega współpraca między instytucjami rządowymi i operatorami przy wprowadzaniu w życie takich projektów jak np. Szerokopasmowe Pomorskie. Pozostaje się cieszyć i czekać na dalszy rozwój technologii.

Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA