REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie

Dane z Polski: Trzy najpopularniejsze wymówki seniorów, którzy nie korzystają z zasobów Internetu

Ludzie należący do pokolenia Y (urodzeni po 1977 roku) w większości korzystają z Internetu każdego dnia. Podobna sytuacja występuje w przypadku pokolenia Z (osoby urodzone po 1994 roku), które dorastało wraz z postępującym rozwojem Sieci. Jaki jest stosunek osób w wieku 50+ do Internetu oraz jakie panują najpopularniejsze stereotypy związane z Internetem?

13.12.2014
19:46
Dane z Polski: Trzy najpopularniejsze wymówki seniorów, którzy nie korzystają z zasobów Internetu
REKLAMA
REKLAMA

9. grudnia ukazały się wyniki przeprowadzonego na zlecenie UKE badania ankietowego dotyczącego preferencji konsumentów rynku telekomunikacyjnego. Jednym z elementów tej ankiety była analiza stereotypów dotyczących Internetu, które występują wśród osób po pięćdziesiątce.

“Jestem już za stary na Internet”

Aż 37% ankietowanych osób uważa się za zbyt stare, żeby korzystać z Internetu. Przeciwko takiemu “wykluczeniu” stara się działać Ministerstwo Nauki, które współpracuje z samorządami lokalnymi przy organizacji kursów korzystania z Internetu dla seniorów.

“Nigdy nie nauczę się korzystać z Internetu”

Wydawać by się mogło, że przeglądanie stron internetowych, wysyłanie wiadomości e-mail i inne standardowe sposoby użytkowania Internetu nie są czynnościami skomplikowanymi. Jednak 33% respondentów jest zdania, że opanowanie sztuki surfowania w sieci jest zbyt trudnym zadaniem. Patrząc jednak na wzrastające wykorzystanie Internetu mobilnego i coraz większą popularność smartfonów wśród naszych rodziców i dziadków może dochodzić do sytuacji, gdzie ludzie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, że korzystają z Internetu.

“Internet nie jest mi do niczego potrzebny”

Pod takimi słowami podpisuje się 35% ankietowanych. Ciężko polemizować z tym argumentem. W końcu są jeszcze ludzie chcący załatwiać wszystkie swoje sprawy osobiście i nie widzą niczego przydatnego w korzystaniu z Internetu. Innych nie trzeba zbytnio przekonywać, że dzięki Sieci można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jeżeli korzysta się z tego dobrodziejstwa w sposób umiejętny.

babcia-Internet

Niechęć rodzi się z niewiedzy

Okazuje się, że po ponownej analizie wszystkich odpowiedzi, tym razem dzieląc respondentów na tych, którzy korzystają z Internetu i na tych, którzy z niego nie korzystają, wyniki różnią się diametralnie. Osoby w wieku 50+, które nie użytkują Sieci są główną przyczyną popularności powyższych stereotypów. Ponad 60% z nich uważa się za zbyt starych. Podobnie jest w przypadku tych, którzy twierdzą, że Internet nie jest im do niczego potrzebny, a 59% tych osób uważa, że nigdy nie nauczą się korzystać z Internetu.

Trudno jest sądzić, że Internet może być przydatny, kiedy się z niego nie korzysta. Trudno jest nie uważać się za zbyt starych do surfowania w sieci, gdy jest się zdania, że nie da się nauczyć korzystania z niej. Gdyby wziąć pod uwagę fakt, że ponad jedna trzecia tych osób uważa samo korzystanie z Internetu jako niebezpieczne, rodzi się obraz niechęci wynikającej z jedynie z niewiedzy.

REKLAMA

Za 30 lat, tego typu badania nie będą miały racji bytu, ponieważ do Internetu podłączonych będzie znacznie więcej urządzeń, niż dotychczas. Dzięki rozwojowi tzw. Internetu rzeczy, praktycznie niemożliwe stanie się odizolowanie i wylogowanie się z Sieci, która będzie nas otaczać na każdym kroku.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA