Tech  / Artykuł

Dane z Polski: Trzy najpopularniejsze wymówki seniorów, którzy nie korzystają z zasobów Internetu

134 interakcji
dołącz do dyskusji

Ludzie należący do pokolenia Y (urodzeni po 1977 roku) w większości korzystają z Internetu każdego dnia. Podobna sytuacja występuje w przypadku pokolenia Z (osoby urodzone po 1994 roku), które dorastało wraz z postępującym rozwojem Sieci. Jaki jest stosunek osób w wieku 50+ do Internetu oraz jakie panują najpopularniejsze stereotypy związane z Internetem?

9. grudnia ukazały się wyniki przeprowadzonego na zlecenie UKE badania ankietowego dotyczącego preferencji konsumentów rynku telekomunikacyjnego. Jednym z elementów tej ankiety była analiza stereotypów dotyczących Internetu, które występują wśród osób po pięćdziesiątce.

“Jestem już za stary na Internet”

Aż 37% ankietowanych osób uważa się za zbyt stare, żeby korzystać z Internetu. Przeciwko takiemu “wykluczeniu” stara się działać Ministerstwo Nauki, które współpracuje z samorządami lokalnymi przy organizacji kursów korzystania z Internetu dla seniorów.

“Nigdy nie nauczę się korzystać z Internetu”

Wydawać by się mogło, że przeglądanie stron internetowych, wysyłanie wiadomości e-mail i inne standardowe sposoby użytkowania Internetu nie są czynnościami skomplikowanymi. Jednak 33% respondentów jest zdania, że opanowanie sztuki surfowania w sieci jest zbyt trudnym zadaniem. Patrząc jednak na wzrastające wykorzystanie Internetu mobilnego i coraz większą popularność smartfonów wśród naszych rodziców i dziadków może dochodzić do sytuacji, gdzie ludzie tak naprawdę nie zdają sobie sprawy, że korzystają z Internetu.

“Internet nie jest mi do niczego potrzebny”

Pod takimi słowami podpisuje się 35% ankietowanych. Ciężko polemizować z tym argumentem. W końcu są jeszcze ludzie chcący załatwiać wszystkie swoje sprawy osobiście i nie widzą niczego przydatnego w korzystaniu z Internetu. Innych nie trzeba zbytnio przekonywać, że dzięki Sieci można zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy, jeżeli korzysta się z tego dobrodziejstwa w sposób umiejętny.

babcia-Internet

Niechęć rodzi się z niewiedzy

Okazuje się, że po ponownej analizie wszystkich odpowiedzi, tym razem dzieląc respondentów na tych, którzy korzystają z Internetu i na tych, którzy z niego nie korzystają, wyniki różnią się diametralnie. Osoby w wieku 50+, które nie użytkują Sieci są główną przyczyną popularności powyższych stereotypów. Ponad 60% z nich uważa się za zbyt starych. Podobnie jest w przypadku tych, którzy twierdzą, że Internet nie jest im do niczego potrzebny, a 59% tych osób uważa, że nigdy nie nauczą się korzystać z Internetu.

Trudno jest sądzić, że Internet może być przydatny, kiedy się z niego nie korzysta. Trudno jest nie uważać się za zbyt starych do surfowania w sieci, gdy jest się zdania, że nie da się nauczyć korzystania z niej. Gdyby wziąć pod uwagę fakt, że ponad jedna trzecia tych osób uważa samo korzystanie z Internetu jako niebezpieczne, rodzi się obraz niechęci wynikającej z jedynie z niewiedzy.

Za 30 lat, tego typu badania nie będą miały racji bytu, ponieważ do Internetu podłączonych będzie znacznie więcej urządzeń, niż dotychczas. Dzięki rozwojowi tzw. Internetu rzeczy, praktycznie niemożliwe stanie się odizolowanie i wylogowanie się z Sieci, która będzie nas otaczać na każdym kroku.

*Zdjęcia pochodzą z Shutterstock

przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst


przeczytaj następny tekst