REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. RTV

Kineskop, plazma, LCD ? Wiemy, jakie telewizory mają w domach Polacy

Ostatnie lata były okresem prosperity jeśli chodzi o sprzedaż nowych telewizorów gotowych na odbiór cyfrowej telewizji naziemnej. Czy to jednak oznacza, że pozbyliśmy się z domów kineskopów? Jak się okazuje, te wciąż maja się dobrze.

05.07.2014
9:54
Kineskop, plazma, LCD ? Wiemy, jakie telewizory mają w domach Polacy
REKLAMA

Badanie Projekt Cyfryzacja przygotowane przez Dom Mediowy MEC nie ograniczało się wyłącznie do preferencji odnośnie do kanałów w ramach cyfrowej telewizji naziemnej. Udało nam się uzyskać jeszcze jedną ciekawą informację związaną z posiadanymi odbiornikami telewizyjnymi.

REKLAMA

Wśród pytań w ankiecie znalazło się też to brzmiące: Jakiego typu odbiornik posiada Pan/Pani w domu?

Było to pytanie wielokrotnego wyboru, dlatego też wyniki nie sumują się do 100%. Odpowiedzi są jednak bardzo ciekawe. 40,8% odpowiedziało, że jest to telewizor kineskopowy, 39,5% posiada telewizor LCD, 27,4% LED, 3D tylko 10%, a plazmę ma 18,4%. A odpowiedź Inny wybrało 0,6% ankietowanych.

tvled2

To odpowiedzi udzielone wyłącznie przez odbiorców cyfrowej telewizji naziemnej. I niestety przez opcje wielokrotnej odpowiedzi, ciężko jednoznacznie je zinterpretować. Po pierwsze pytanie zakłóca informacja o 3D. Telewizor 3D może być zarówno LCD LED, jak i Plazmowy. Część osób mogła zaznaczyć i LCD i LED ponieważ LED to tylko rodzaj podświetlania telewizorów LCD. Do tego dochodzą jeszcze osoby posiadające więcej niż jeden odbiornik w domu.

Najważniejsza jest jednak informacja, że aż 40,8% widzów cyfrowej telewizji naziemnej posiada klasyczny odbiornik kineskopowy.

A to oznacza, że do odbioru DVB-T korzystają z dodatkowych dekoderów, w większości zapewne są to też telewizory kineskopowe o proporcjach obrazu 4/3 o niezbyt dużej przekątnej.

Oczywiście stary kineskop może pełnić rolę drugiego telewizora w domu. Ale też zapewne jeszcze w wielu domach pełni rolę tego jedynego, a wymiana na nowy odbiornik jest po prostu zbyt kosztowna. Oczywiście użytkownicy takich telewizorów tracą na zaletach płynących z większych i panoramicznych przekątnych oraz wygodniejszego dostępu do takich usług jak EPG czy telewizja hybrydowa. Niewiele jednak tracą na jakości. Kanały nadające w ramach cyfrowej telewizji naziemnej nawet TVP 1 i TVP 2 HD nadają na tak żenująco niskim poziomie, że zdecydowanie lepiej jest to oglądać na poczciwych i mniej wymagających od źródła kineskopach, niż na nowych telewizorach LCD z podświetlaniem LED.

plazma panasonic

Wyniki badania pokazują też, że odchodzące właśnie do lamusa telewizory plazmowe są stosunkowo niszowe. Jednocześnie stosunkowo szybko nastąpiła popularyzacja telewizorów LCD z podświetlaniem LED, które na rynku obecne są dopiero od 5 lat, a do modeli budżetowych trafiły w ostatnich 3 latach. Jest to też kolejne badanie utwierdzające w przekonaniu o dużym dysonansie technologicznym w polskim społeczeństwie. Z jednej strony mamy całkiem spore zainteresowanie nowoczesnymi telewizorami, co widać po bardzo szybko rosnącej sprzedaży ekranów 4K, a z drugiej strony wciąż wiele osób korzysta wyłącznie z telewizorów kineskopowych.

REKLAMA

To ciekawe dane statystyczne, które przynajmniej mnie nie zdziwiły. W końcu przez ostatnie dwa lata byliśmy świadkami równorzędnie boomu na dekodery do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej oraz nowe telewizory z różnych przedziałów cenowych. Dla wielu była to okazja dla pozbycia się kineskopu inni pozostali przy starych telewizorach.

Zdjęcie główne pochodzi z Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA