REKLAMA

Google interesuje się Twitchem, a my najpopularniejszymi polskimi gamerami na YouTubie

Transmitowanie własnej rozgrywki z poziomu komputera bądź konsoli to nowy standard. O tym, jak popularne i ważne dla branży jest streamowanie gier, świadczą rozmowy między Google i Twitchem. Gigant stojący za YouTube niebawem może zostać posiadaczem najpopularniejszej platformy służącej do transmisji rozgrywek na świecie. Nim to się jednak stanie, postanowiliśmy podejrzeć dotychczasowych liderów polskiej vlogosfery, których twórczość poświęcona jest wirtualnej rozgrywce.

27.05.2014 18.10
Google interesuje się Twitchem, a my najpopularniejszymi polskimi gamerami na YouTubie
REKLAMA

Dzięki danym zebranym przez polskich analityków z NapoleonCata możemy przybliżyć się do zrozumienia fenomenu, jaki stoi za materiałami poświęconymi grom na YouTube. Jak się okazuje, kanały skupiające się na interaktywnej roz(g)rywce nie tylko należą do ścisłej polskiej czołówki, ale rywalizują z najlepszymi z najlepszych – gigantami pokroju Abstrachuje.tv, Niekrytego Krytyka czy „polskiego Remi Gaillarda” – SA Wardęgą.

REKLAMA

Na 15 najpopularniejszych polskich YouTuberów (pozycja liczona ilością subskrypcji), aż 7 z nich zajmuje się tematyką gier komputerowych.

Poza vlogerami parającymi się gamingiem, na polskiej scenie YouTube liczy się jedynie trójka wcześniej wymienionych gigantów, trzy wytwórnie muzyczne, AbBuster oraz grupa pomysłowych chłopaków z kanału „5 Sposobów na…”. To wszystko. Aż połowa najpopularniejszych twórców internetowych treści w Polsce związana jest z grami komputerowymi. To niesamowity, stale postępujący fenomen, który z roku na rok przybiera jedynie na sile. Nie tylko w naszym kraju, ale również za granicą.

W końcu najpopularniejszym YouTuberem świata jest sławny PewDiePie, który z ponad 27 milionami subskrypcji miał zarobić do tego czasu aż 7 milionów dolarów. Wszystko dzięki pasji do gier oraz obecności na YouTube. Nieustannie rosnący wpływ vlogerów odczuwa cała branża gier, w tym media tradycyjne oraz portale internetowe, o czym świetny, bardzo ostry i indywidualny tekst poczynił Dawid Kosiński.

Skoro produkcje komputerowe zajmują tak ważną pozycję na polskim skrawku YouTube'a, postanowiliśmy przyjrzeć się najpopularniejszym, najciekawszym i najbardziej kontrowersyjnym rodzimym graczom, którzy zajmują czołowe miejsca pod względem wyświetleń oraz ilości subskrybentów:

1. Polski Pingwin

Najpopularniejszy gamingowy kanał w polskim YouTube pod względem subskrypcji. Co bardzo znamienne, jest w całości poświęcony jednej grze niezależnej – Minecraftowi. To oczywiście nie przypadek. Popularność Pingwina idzie w parze z popularnością gier pokroju Minecrafta, League of Legends czy World of Tanks w naszym kraju.

To, co je łączy, do możliwość uruchomienia tych tytułów na nawet najsłabszych platformach oraz niezwykle silna, głośna i aktywna społeczność. Jak dobrze wiecie, specyfika Minecrafta pozwala na niemal nieskończone modyfikowanie tej gry. Co za tym idzie, tworzenie kolejnych, nowych materiałów filmowych. Polski Pingwin jest głośny, jest zorganizowany i nakierowany na młodszych odbiorców. Szeroko rozumiana „gimbaza” jest motorem napędowym tego kanału, o czym świadczy poziom w komentarzach.

Te jednak nie są nakierunkowane przeciwko autorowi, któremu nie można odmówić doskonałego kontaktu ze swoimi widzami. Polski Pingwin nieustannie angażuje swoich subskrybentów w kolejnych materiałach, w czasie rzeczywistym grając i komentując wydarzenia na ekranie. Z prawie 700 filmami na koncie, młodemu producentowi nie można odmówić swobody przed kamerą oraz ogromnej wiedzy związanej z produkcją Notcha.

Ilość wyświetleń: 122 104 006

Ilość subskrybentów: 913 969

2. SKKF

SKKF, podobnie jak poprzedni vloger, ogromną pozycję zbudował właśnie na Minecrafcie. W przeciwieństwie do Pingwina, młody twórca sporadycznie zajmuje się również innymi produkcjami oraz działa na wielu platformach sprzętowych. SKKF zdarza się również zostawić pada i zrobić materiał w terenie. Autor filmów bierze na swój warsztat mnóstwo odmiennych tytułów, od produkcji niezależnych, przez najważniejsze wysokobudżetowe tytuły, na ewenementach pokroju Minecrafta kończąc.

Kanał SKKF wyróżnia się niezwykłym spokojem jego twórcy. To naprawdę miła odmiana po przesłuchaniu kilkunastu innych autorów, z czego wielu jest jeszcze przed mutacją głosu i skrzeczy w kierunku ekranu. Vloger potrafi odpowiednio ułożyć do snu, wyróżniając się dużą kulturą osobistą oraz pogodą ducha. Materiały SKKF nie mają w sobie nic wyjątkowego i w sposób szczególny wyróżniającego się z tłumu jego podobnych. Być może to jednak duża tereminacja, konsekwencja, aktualność oraz szeroka współpraca z innymi YouTuberami sprawiła, że aktualnie SKKF jest siódmym najbardziej popularnym kanałem w polskim YouTube

Ilość subskrybentów: 854 389

Ilość wyświetleń: 109 288 790

3. ROJOV13

O autorze filmów pod pseudonimem Rojo świetny tekst napisał już Jacek Zajączkowski na łamach sPlay.pl. Tytuł „króla polskiej gimbazy” zdecydowanie zobowiązuje. Starszy gracz obraca się w środowisku bardzo młodych użytkowników YouTube, gloryfikując w swoich materiałach przemoc, wulgaryzmy i intensywną akcję. Dużo krzyków, dużo mięsa, bardzo mało konkretów. Mnie to odrzuca, ale jak pokazują statystyki YouTube, większości młodocianych użytkowników przypada do gustu.

Biorąc pod uwagę wszystkich polskich twórców na YouTube, Patryk Rojewski jest dziesiątym najbardziej popularnym vlogerem w naszym kraju. Ze swoją nowomową, zbiorem ponad 1800 filmów oraz momentami fanatycznymi subskrybentami stanowi nierozerwalny element, wizytówkę oraz kwintesencję polskiej, gamingowej sceny YouTube. Niestety.

Ilość subskrybentów: 796 478

Ilość wyświetleń: 124 014 480

4. Remigiusz Maciaszek

Twórca gamiongowych materiałów z największą ilością wyświetleń. Kanał Remigiusza „Rocka” Maciaszka to jedyne miejsce w czołówce polskiego obszaru YouTube, w którym za filmy odpowiada człowiek dorosły i ze swoimi latami na karku. Nie oznacza to, że jest sucho i formalnie. Rock wpisuje się w styl przyjęty przez innych vlogerów, tworząc materiały w swobodnej, przystępnej i niewymagającej formie.

Bez zbędnego mięsa i z większym wyczuciem, Maciaszek wykracza daleko poza temat gier komputerowych, zaznajamiając widzów z kinowymi premierami, książkami, komiksami czy dostarczając im cyklicznych porcji wiadomości. Autor często rusza się sprzed komputera, eksperymentując z bardziej „życiowymi” vlogami. Człowiek – instytucja, którego kanał już dawno wykroczył poza obręb interaktywnej rozgrywki. Aktualnie trzynasty najpopularniejszy YouTuber w całej Polsce.

Ilość subskrybentów: 725 999

Ilość wyświetleń: 144 082 943

5. magdalenamariamonika

Najlepszy przykład na to, że z perspektywy Google nie ma osób nietykalnych. Bezduszne algorytmy zawiesiły 24 maja konto piętnastej z kolei najbardziej popularnej polskiej vlogerki. Co interesujące, dwa dni wcześniej to samo spotkało konto AdSense na Spider’s Web.

Ogromna szkoda, ponieważ magdalenamariamonika to jedyna pasjonująca się grami autorka płci pięknej, która znajduje się w pierwszej piętnastce polskiego YouTube'a. Na ten moment żaden z jej materiałów nie jest dostępny, lecz jak twierdzi sama poszkodowana, jest szansa na pozytywne rozpatrzenie przez molocha jej odwołania.

Ilość subskrybentów: 557 925

Ilość wyświetleń: 137 544 536

Obserwując najpopularniejszych vlogerów traktujących o grach, wyłania się jeden, dosyć spójny, ale i przerażający obraz. Najbardziej widoczna droga do sukcesu w polskim obszarze YouTube wiedzie przez jeden konkretny tytuł. Nazwa tego fenomenu to Minecraft, natomiast wielkość społeczności skupionej wokół niezależnej produkcji stworzonej przez Notcha przytłacza.

Gra staje się ważniejsza od samej zawartości, co pokazują najchętniej subskrybowane gamingowe kanały w Polsce.

REKLAMA

Moje ulubione Strumienie z Ruczaju przygotowane przez Wonzia nie wchodzą nawet do pierwszej piętnastki kanałów poświęconych interaktywnej rozgrywce. Co dopiero mówić o pierwszej piętnastce polskiej sceny YouTube. Rodzimi autorzy są do siebie bliźniaczo podobni, w przeciwieństwie do zagranicznych twórców. Kopie zagranicznego PewDiePie nie wyróżniają się między sobą praktycznie niczym. Co dopiero porównywać je do takich geniuszy jak niesamowity Yahtzee.

Materiał w oparciu o dane zebrane i dostarczone przez NapoleonCata

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA